Skip to content Skip to footer

Binance Research: rynek kryptowalutowy urósł o 109% w 2023 roku

Rynkek kryptowalutowy ma za sobą bardzo udany rok – jego wartość wzrosła o 109% do 1.7 biliona dolarów. Obecny rok także zapowiada się dobrze, a główne trendy, jakie będziemy mogli obserwować na rynku krypto to: halving bitcoina, wzrastająca adopcja kryptowalut przez instytucje, integracja sztucznej inteligencji z blockchain oraz tokenizacja rzeczywistych aktywów. To wnioski i prognozy, jakie przedstawił w swoim raporcie „Full-Year 2023 & Themes for 2024″ Binance Research, który jest częścią największej giełdy kryptowalutowej Binance.

Według Binance Research, wzrosty na rynku krypto w minionym roku stały się faktem za sprawą pierwszego i czwartego kwartału. Szczególnie imponujące były wzrosty w końcówce 2024 roku, kiedy to rynek urósł o 54,4%. Zdaniem autorów raportu wynikało to z dużego optymizmu inwestorów związanego z planowanym wprowadzeniem giełdowych funduszy Bitcoin ETF, które ostatecznie zostały zatwierdzone 10 stycznia 2024 roku przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w Stanach Zjednoczonych. Na wzrosty wpłynęła także ogólna sytuacja na rynku finansowym premiująca aktywa o wysokim ryzyku, takie jak kryptowaluty.

Co będzie działo się na rynku w 2024 roku?
Halving Bitcoina zajmuje centralne miejsce w prognozach Binance na 2024 rok, bo wydarzenie to jest historycznie związane z istotnymi ruchami na rynku. Raport podkreśla, że związek przyczynowo-skutkowy nie jest gwarantowany, ale jednocześnie ostrzega traderów i inwestorów, aby pozostawali czujni, gdy zbliża się moment halvingu, uznając jego wpływ na sentyment rynkowy. Halving to mający miejsce co cztery lata automatyczny proces redukowania o połowę nagrody za wydobycie kolejnego bloku w sieci Bitcoin. Obecna nagroda wynosi 6,25 BTC, a po „przepołowieniu” spadnie do 3,125 BTC.

Zauważalnym trendem zidentyfikowanym przez Binance Research jest też rosnące zainteresowanie adopcją kryptowalut przez instytucje. Wejście do przestrzeni kryptowalut dużych firm zarządzających aktywami, takich jak BlackRock czy Fidelity, jest postrzegane jako silny pozytywny sygnał dla rynku krypto. Raport sugeruje, że zaangażowanie instytucji może przyczynić się do dojrzewania i akceptacji kryptowalut jako opłacalnych inwestycji długoterminowych.

Integracja świata We3 ze sztuczną inteligencję pojawia się w raporcie Binance Research jako kolejny główny trend w świecie kryptowalut. Binance przewiduje przede wszystkim wykorzystanie sztucznej inteligencji do automatyzacji handlu i analizy predykcyjnej. Autorzy raportu wieszczą przyszłość, w której zaawansowane technologie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu strategii handlowych na rynku kryptowalutowym.

Kolejnym trendem w 2024 roku będzie tokenizacja rzeczywistych aktywów (RWA). Wynika ona z potrzeby poprawy transparentności i efektywności aktywów przez przeniesienie ich na platformy blockchain. Stokenizowane aktywa, zwłaszcza w obecnych warunkach stóp procentowych, są uznawane za atrakcyjną opcję inwestycyjną, która łączy tradycyjne finanse z innowacyjnymi możliwościami technologii blockchain. Według Biannce, wartość rynku tokenizacji dla aktywów niepłynnych wzrośnie do 16.1 bilionów dolarów w 2023 roku.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment