Skip to content Skip to footer

Koniec CBA? Polskie służby specjalne do weryfikacji

Kierownictwa polskich służb specjalnych i mundurowych najwyraźniej nie wierzą w ciągłość władzy Prawa i Sprawiedliwości po październikowych wyborach. Mimo zapewnień Premiera Mateusza Morawieckiego o negocjacjach z politykami m.in. PSL i utworzeniu rządu, w szeregach służb już szykują się rezygnacje i reorganizacja jednostek.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, tuż po konsultacjach liderów partii u Prezydenta, w MSWiA odbyła się odprawa szefów służb podległych ministrowi. Jeden z wysokich rangą oficerów służb ujawnił Gazecie, że spotkanie przebiegło w grobowej atmosferze: – Wszyscy siedzieli jak na stypie, jakby ktoś im umarł. Nakręcali się nawzajem, że trzeba uciekać – mówił informator GW.
Według doniesień dziennika nadchodzi fala zmian organizacyjnych i personalnych w polskich służbach specjalnych. Przede wszystkim chodzi o Centralne Biuro Antykorupcyjne, które za rządów PiS zaczęło być postrzegano jako organ politycznego nadzoru, kojarzone m.in. z inwigilacją polityków partii opozycyjnych wobec PiS.

CBA do likwidacji
Według informatorów „Gazety Wyborczej” CBA ma być rozwiązane a jego kompetencje ma przejąć Policja i organy skarbowe, w których powstaną nowe jednostki. W Policji ma zostać utworzone Centralne Biuro Zwalczania Korupcji, a w skarbówce specjalny wydział do weryfikacji oświadczeń majątkowych osób pełniących funkcje publiczne. Wszyscy pracownicy CBA, którzy będą chcieli pozostać w strukturach służb, będą na nowo weryfikowania. A chodzi tu o 1271 agentów i 158 pracowników cywilnych – wylicza „Gazeta Wyborcza”.

Dymisje i emerytury
Z osób kierujących policją, służbami specjalnymi oraz innymi formacjami mundurowymi, tylko nieliczni deklarują chęć pozostania na stanowiskach” – podaje „Wyborcza”. Pozostała część kierownictwa służb planuje rezygnacje ze stanowisk i wcześniejsze emerytury, zwłaszcza ci, których kariery kojarzone są ze wsparciem partii rządzącej. Według Gazety Wyborczej do odejścia szykują się m.in. komendant główny policji Jarosław Szymczyk, Krzysztof Wacławek (szef ABW), Bartosz Jarmuszkiewicz (szef Agencji Wywiadu) i Radosław Jaworski (szef Służby Ochrony Państwa). Na stanowisku z kolei ma pozostać komendant główny straży granicznej Tomasz Praga.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment