Skip to content Skip to footer
ethereum staking rocznica

1,5 miliarda dolarów w ETH nie do odzyskania | Ethereum świętuje przejście na PoS

15 września 2023 minął dokładnie rok, od kiedy sieć Ethereum zmieniła algorytm konsensusu Proof-of-Work na Proof-of-Stake. Stało się tak na skutek Merge – wydarzenia – które na dobre wyłączyło działanie PoW na rzecz PoS w Ethereum.

Od czasu oficjalnej zmiany zasad działania, w sieci Ethereum spalonych zostało 980 000 tokenów ETH o wartości ponad 1,5 miliarda dolarów. Jednocześnie, ponad 360 000 walidatorów rozpoczęło od tego czasu staking 11,6 miliona ETH.

EIP-1559: Proof of Stake w Ethereum

Po hard forku London w 2021 r., który obejmował częściowe wdrożenie założeń Ethereum Improvement Proposal (EIP) 1559, sieć Ethereum zaczęła spalać część bazowej opłaty transakcyjnej, co miało mieć wpływ na zmniejszenie podaży ETH, która pozostaje w obiegu.

Mechanizm spalania części opłat transakcyjnych zmienił sposób ich działania opłat w sieci. Zamiast stosowanego wcześniej systemu opartego na zasadach aukcji, użytkownicy wnoszą opłatę podstawową za przetworzenie transakcji przez walidatorów i – jeżeli chcą – mogą przekazać im dodatkowo cyfrowy napiwek, aby przyspieszyć przetwarzanie transakcji.

Spalanie polega na wycofaniu określonej liczby cyfrowych monet ETH z obiegu i przesłaniu na adres blockchain, z którego już nigdy przez nikogo nie będą mogły zostać odzyskane. Godząc się na takie rozwiązanie, sieć Ethereum chciała, m. in, rozwiązać problem braku limitu podaży (który leży u podstaw działania Bitcoina). Efekt miał być taki, że w związku ze zmniejszeniem szybkości uwalniania nowej podaży, cena ETH miała – co do zasady – rosnąć.

spalone ETH; Dune.analytics
cena ETH w 12 m-cy po przejściu na PoS; Coingecko

Zmiana polegała również na tym, że zamiast wydobywać kryptowalutę w drodze rozwiązywania problemów obliczeniowych o wysokim indeksie energochłonności, osoby posiadające już pewną liczbę ETH mogą czasowo blokować swoje monety jako zabezpieczenie sieci (staking). Dzięki temu procesowi, sieć Ethereum miała stać się bardziej energooszczędna i przyjazna dla środowiska.

Staking sposobem na zarobek?

Od czasu przejścia na algorytm konsensusu Proof-of-Stake w drodze Merge, staking ETH uważany jest za jeden z bardziej intratnych sposobów zarabiania w krypto zarówno dla posiadaczy indywidualnych, jak i większych podmiotów, np. giełd. Platformy te oferują użytkownikom usługę stakingu, która pozwala im utrzymywać płynność za pomocą oddzielnego tokena, blokując jednocześnie ETH na blockchainie, aby zdobywać nagrody.

W ciągu ostatnich 30 dni podaż Ethereum rosła w tempie 0,03% rocznie, w porównaniu z około minus 0,003% odnotowanym w zeszłym miesiącu, a wysokość opłat transakcyjnych w sieci nieznacznie spadła. Gdyby Ethereum nie przyjęło nowego mechanizmu konsensusu, jego podaż rosłaby w tym samym okresie o 3,4% rocznie.

PoS a cena ETH

W nowym raporcie Fidelity Digital Assets zatytułowanym Ethereum Investment Thesis czytamy, że obecna podaż tokenów ethereum w obiegu wynosi około 120 milionów ETH, a wysokość opłat w sieci przekracza w skali roku 6,8 miliarda dolarów. Przyjmując model zdyskontowanych przepływów pieniężnych analitycy Fidelity obliczyli, że cena ETH powinna utrzymywać się w okolicy 2090 dolarów.

Echo obserwacji i wniosków płynących z lektury powyższego raportu będzie słychać wyraźniej gdy przypomnimy, że wieloryby Ethereum (posiadacze ETH o najbardziej zasobnych portfelach) kupiły pod koniec pierwszego tygodnia września ETH o wartości ponad 400 milionów dolarów i to w ciągu jednego dnia!

Wspomniana akumulacja nastąpiła w czasie, gdy – na fali szerszej korekty na rynku kryptowalut – cena ETH spadła w ciągu 7 dni o około 0,9%. W wyniku tej korekty, kapitalizacja rynkowa całego sektora kryptowalut spadła do poziomu bliskiego 1 biliona dolarów.

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale służą one jedynie celom informacyjnym i edukacyjnym. Pamiętaj, że nie mogą one stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Nie traktuj ich jako rekomendacji dotyczącej inwestycji w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Ważne jest, aby samodzielnie przeanalizować i zweryfikować dany projekt. Pamiętaj, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z pewnym ryzykiem.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment