Skip to content Skip to footer

Kamery termowizyjne – wymysł czy konieczność naszych czasów?

Epidemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu zainteresowania kamerami termowizyjnymi. I choć kamery służące do monitoringu i mierzenia temperatury ciała nie są całkowitą nowością na rynku, w dobie epidemii koronawirusa stały się dla wielu obiektów przedmiotem pierwszej potrzeby. Jak to wygląda u nas? Czy w galeriach, szkołach, na lotniskach i w innych miejscach użyteczności publicznej możemy spodziewać się masowej instalacji systemów do mierzenia temperatury?

Ręczne mierzenie temperatury w dużych skupiskach ludzi bywa karkołomnym zadaniem. Trwa o wiele dłużej, niż automatyczny pomiar temperatury przez kamery i jest niebezpieczny, gdyż wymaga bliskiego kontaktu z każdą, kontrolowaną osobą. Wreszcie, wymaga mało profesjonalnie i często bywa mało precyzyjne – mówi Michał Giziński z firmy PM Digital w Warszawie


Otrzymujemy sporo telefonów od firm zainteresowanych zakupem systemu, najważniejszym argumentem jest dla nich cena. Na tę chwilę brakuje jednoznacznych, jasnych przepisów w tej kwestii – podkreśla Michał Giziński.

Michał Giziński

Zasadniczym problemem dla wielu podmiotów, które myślą o kamerach termowizyjnych jest tolerancja błędu w tego typu urządzeniach. Kamery termowizyjne posiadają tolerancję w granicach ± 2 stopni – zbyt dużą, by skutecznie wychwytywać ludzi z gorączką. Znaleziono jednak rozwiązanie na ten problem. W przypadku produktów z najwyższej półki marki Dahua Technology system wykorzystuje urządzenie BlackBody, które ogranicza to ryzyko do minimum. Mówiąc w skrócie, to wzorzec temperatury dla kamery. Jest ono ustawione w polu widzenia kamery i posiada żądaną temperaturę. Następnie w kamerze termowizyjnej wskazana jest lokalizacja wzorca. Kamera pracuje, porównując emitowane ciepło innych obiektów z tym właśnie urządzeniem referencyjnym. W przypadku, gdy temperatura mierzonego obiektu przekracza temperaturę wzorca, kamera informuje o zdarzeniu.

Co nam daje takie rozwiązanie?
Przede wszystkim zakres błędu zmniejsza się do ±0,3℃, co w precyzyjny sposób pozwala wychwycić wszelkie anomalie. Rozwiązania Dahua to kompletny system, w skład którego wchodzi nie tylko Black Body, ale także serwer, zasilacz, statywy, uchwyty montażowe i oprogramowanie.

Na rynku możemy znaleźć wiele alternatywnych, tańszych urządzeń, które pozwalają na budowę kompletnego systemu do pomiaru temperatury. Mowa o kamerach termograficznych, które również mierzą temperaturę w czasie rzeczywistym. Liderem w produkcji tego typu rozwiązań jest firma Hikvision. Wszystkie modele tej marki potrafią wykrywać temperaturę nawet w bardzo zatłoczonych obszarach, u wielu osób w tym samym momencie. Dzięki posiadanemu rejestratorowi Deepin Mind NVR nie tylko mierzą temperaturę, ale również wykrywają osoby bez maski ochronnej i w takiej sytuacji uruchamiają alarm.

Nowością na rynku urządzeń termowizyjnych, którą zaproponowała marka Hikvision jest terminal kontroli temperatury z detekcją maski i ekranem dotykowym. Urządzenie to łączy w sobie funkcje terminala kontroli dostępu i funkcji kamery termowizyjnej. Warto rozważyć tę propozycję, jeśli zależy nam na funkcji rozpoznawania twarzy, pomiaru temperatury czy wykrywania osób bez maski ochronnej.

Czy system do pomiaru temperatury jest dla mnie niezbędny? – zapyta zapewne wielu z Państwa. Jeśli w naszym obiekcie mamy do czynienia z masowym przepływem osób, chcemy działać profesjonalnie i zwiększać poczucie bezpieczeństwa wśród klientów czy pracowników, to jak najbardziej TAK. Tym bardziej, że jak już wspomniałem wyżej, niektóre rozwiązania łączą w sobie podwójną funkcję – kontroli dostępu do obiektu i kamery termowizyjnej – dodaje Michał Giziński.

Montaż systemu do pomiaru temperatury nie musi być trudnym i kosztownym procesem. W większości przypadków obiekty posiadają już systemy monitoringu, z którym nowy system można w prosty sposób połączyć, a jego obsługę powierzyć zespołowi już odpowiedzialnemu za nadzór nad monitoringiem.

Jaka kamera termowizyjna będzie najlepsza w danych warunkach? Z jakiego rzędu kosztami musimy się liczyć i ile czasu zajmie cały proces? Zapraszamy na bezpłatne konsultacje, podczas których zaproponujemy najlepsze rozwiązania w różnych wariantach cenowych. Wystarczy zadzwonić – tel. 22 417 03 60.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment

0.0/5