Aktualności Kryptowaluty 3 września 2023
Brazylijski YouTuber stracił kryptowaluty i NFT o wartości około 60 000 dolarów po tym, jak podczas transmisji na żywo pokazał na ekranie klucz prywatny i frazę odzyskiwania swojego portfela Metamask.
Kanał Fraternidade Crypto subskrybuje nieco ponad 34 000 osób. Jego twórca, Ivan Bianco, został okradziony podczas próby stworzenia nowego portfela kryptowalut na żywo. W wyniku niefortunnego i kosztownego błędu, wyświetlił widzom dokument tekstowy zawierający m. in. frazy odzyskiwania swojego portfela krypto.
W ciągu kilku minut do akcji wkroczyli hakerzy. Dokonali kradzieży około 87 000 tokenów MATIC o wartości około 50 460 dolarów i 3,35 ETH, których wartość wynosiła (w chwili zdarzenia) około 5750 dolarów.
„Nie mogę uwierzyć, że pokazałem plik […], a ta osoba tak szybko zadziałała. Chciałem zakończyć live’a, ale nie było czasu, bo musiałem utworzyć nowy portfel, a zajęło mi to od 3 do 5 minut… a on ukradł wszystkie pieniądze” – wyznał Bianco.
Youtuber przyznał również, że w wyniku zdarzenia stracił kilka cennych NFT, co jeszcze bardziej powiększyło jego straty.
Nieoczekiwany obrót zdarzeń?
Zrozpaczony i szukający sprawiedliwości Bianco natychmiast zgłosił kradzież lokalnym organom ścigania. Sytuacja przybrała jednak nieoczekiwany obrót, gdy na Discordzie skontaktowała się z nim anonimowa osoba, która wzięła na siebie odpowiedzialność za kradzież i wyraziła skruchę za swoje czyny.
Po tym, jak Bianco prosił o zwrot skradzionych cyfrowych monet, złodziej zwrócił Bianco 86 600 tokenów MATIC o wartości około 50 000 dolarów. Przyczyny zwrotu pozostają niejasne, ponieważ YouTuber zdecydował się nie ujawniać tożsamości napastnika, co wzbudziło sceptycyzm wśród części jego subskrybentów, jakoby całość zdarzenia miała zostać zaaranżowana wcześniej. Pomimo wątpliwości Bianco stanowczo bronił autentyczności sytuacji, przyznając, że policja aktywnie poszukuje pozostałych skradzionych środków.
W filmie opublikowanym 31 sierpnia Bianco ponownie podkreślił swoje zaangażowanie we wsparcie policji odnośnie namierzenia sprawców odpowiedzialnych za kradzież pozostałych aktywów.
„Mam pełne zaufanie do naszych organów ścigania i wierzę, że postawią winnych przed sądem. Mam nadzieję, że moje doświadczenie posłuży jako ostrzeżenie dla wszystkich członków społeczności kryptowalutowej o znaczeniu ochrony kluczy prywatnych i zachowania czujności w obliczu potencjalnych zagrożeń” – powiedział.
Nie Twoje klucze – nie Twoje krypto
Klucze prywatne to – dla uproszczenia – rodzaj haseł, kodów dostępu do portfeli cyfrowych, w których przechowuje się aktywa cyfrowe (np. bitcoin). To dzięki nim użytkownik może chociażby wysyłać środki do innych portfeli w łańcuchu bloków (blockchain).
W połączeniu z kluczem publicznym, klucze prywatne zabezpieczają zatem własność aktywów krypto przed nieuprawnionym dostępem i kradzieżą. Utrata klucza prywatnego oznacza utratę dostępu do aktywów. Właśnie dlatego użytkownicy powinni zachować szczególną zachować ostrożność w zakresie przechowywania tych danych i nie udostępniać ich nikomu.
Zaaranżowany wcześniej czy nie, incydent stanowi wyraźne przypomnienie o fundamentalnej zasadzie bezpieczeństwa przechowywania kryptowalut nieodłącznie związanej z tą branżą: „nie twoje klucze, nie twoje krypto”.