Skip to content Skip to footer

Raport Arval: Kia na szczycie w MSP

Wynajem długoterminowy staje się coraz popularniejszym sposobem finansowania pojazdów dla mikroprzedsiębiorstw i MŚP – wynika z danych Arval Service Lease Polska, lidera rynku wynajmu długoterminowego pojazdów i zrównoważonej mobilności.

 • Liczba aut wynajmowanych przez Arval klientom indywidualnym oraz firmom o niewielkiej skali działalności (segment Retail) przekroczyła 15 000 sztuk.
 • W tym sektorze rośnie także zainteresowanie ekologicznymi napędami.
 • Liczba pojazdów zelektryfikowanych (hybrydowe i w pełni elektryczne) jest już większa niż aut z silnikiem Diesla.
 • Kia jest najczęściej wybieraną marką przez małe i średnie firmy, które są klientami Arval.

Już ponad 1/5 pojazdów z floty wynajmowanej przez Arval, spółkę z Grupy BNP Paribas, użytkowana jest w najmniejszych i średnich firmach. Czasy, w których z tego sposobu finansowania korzystały tylko korporacje, bezpowrotnie odchodzą w niepamięć.

– Zainteresowanie wynajmem zdecydowanie rośnie na polskim rynku, a w przypadku małych firm ten wzrost jest jeszcze bardziej zauważalny. Mikroprzedsiębiorcy i klienci z sektora MŚP są szczególnie wrażliwi na zawirowania w gospodarce, dlatego szukają sposobu na finansowanie auta, który nie narazi firmy na niespodziewane wydatki. Wynajem długoterminowy jest odporny na inflację i zmiany stóp procentowych, rata pozostaje niezmienna przez cały czas trwania kontraktu, a przy tym nie jest konieczna wpłata własna. Klienci cenią też pakiet usług zawartych w cenie – serwisowanie, przeglądy czy obsługę opon – mówi Łukasz Niemczuk, Retail Solutions Director w Arval Service Lease Polska.

Z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, wynika, że o wynajmie długoterminowym słyszało 84% właścicieli najmniejszych firm, a blisko połowa ankietowanych zna jego zasady. Spośród mikroprzedsiębiorców, którzy planują w ciągu 12 miesięcy wymianę samochodu lub pozyskanie nowego, aż 17% będzie rozważać wynajem.

Wśród aut wynajmowanych od Arval przez klientów z segmentu Retail zdecydowanie przeważają pojazdy z silnikiem benzynowym (67%). Drugie miejsce zajmują zelektryfikowane auta – hybrydowe i w pełni elektryczne (16%). W odwrocie są samochody z silnikiem Diesla (15%).

Marką pojazdów zdecydowanie najczęściej wybieraną przez małe i średnie firmy, które są klientami Arval, jest Kia. Dalsze miejsca na podium zajmują Hyundai i Mercedes-Benz.

TOP 10 marek pojazdów najchętniej wybieranych przez klientów z segmentu mikroprzedsiębiorstw i MŚP

 1. Kia
 2. Hyundai
 3. Mercedes-Benz
 4. BMW
 5. Toyota
 6. Audi
 7. Volvo
 8. Opel
 9. Peugeot
 10. Ford
Show CommentsClose Comments

Leave a comment