Skip to content Skip to footer

Portal informacyjny zbliżony do Instytutu Jagiellońskiego – Biznes Alert stał się tubą informacyjną prawicy. W tle 30 mln zł dotacji

Zaledwie w ciągu 8 lat mały portal Biznes Alert, urósł – dzięki środkom z państwowych instytucji – do miana czołowego medium informacyjno-biznesowego w kraju, specjalizującego się w zagadnieniach szeroko pojętej energetyki i środowiska. Bliska współpraca i zatrudnienie ekspertów portalu w największych polskich mediach – portalu Onet.pl, BusinessInsider.pl i dzienniku Rzeczpospolita pozwoliły po cichu zbudować silny mechanizm informacyjny, mający wpływ na opinię publiczną i ton dyskusji gospodarczych. To wszystko dzięki bliskim kontaktom szefa fundacji Instytutu Jagiellońskiego, Marcina Roszkowskiego, który sprawnie pozyskiwał zlecenia projektów, ekspertyz i dotacji od państwowych banków (BGK, BOŚ, PKO SA), firm (PGE, GPW, ORLEN, PAP) i Ministerstw (MSZ, MKiŚ). W sumie zrealizował dla tych instytucji projekty za ponad 30 mln zł w ciągu ostatnich 8 lat.

Biznes Alert jest platformą medialną (magazynem informacyjnym), należącą do firmy Media Alert, kontrolowanej przez M. Roszkowskiego (jego spółkę zależną – Roszkowski Ventures Alternatywna Inwestycja) i Wojciecha Jakóbika. Mocne powiązania osobowe (prezesem Instytutu Jagiellońskiego jest M.Roszkowski) i merytoryczne (prowadzenie analiz, szkoleń, wykładów i ekspertyz) sprawiją, że od lat instytucje te wzajemnie wspierają się i przenikają w obsłudze dużych podmiotów Skarbu Państwa i siostrzanych instytucji. Jednostka Jagielloński Research (autor raportów tematycznych ), posiłkuje się w swoich pracach w zakresie energetyki ekspertami portalu Biznes Alert (Marcin Roszkowski, Wojciech Jakóbik, Bartłomiej Sawicki). Raporty Instytutu (w zamian) publikowane są na stronach portalu , często stając się przedmiotami szerszej dyskusji medialnej na łamach czołowych dzienników ekonomicznych lub portali informacyjnych….

Prowadzimy, jako BiznesAlert.pl i Instytut Jagielloński, audycję radiową #RynekOpinii i muszę przyznać, że bardzo ciężko jest znaleźć kogoś z drugiej strony do dyskusji na jakieś głębsze tematy. To wynika z tego, że oni (opozycja) nie mają drygu do działalności publicznej. Ryszard Petru i jego koleżanki nie czują trendów i to widać na każdym kroku. Możemy zrobić seminarium, co robi źle PiS. Tylko my mamy rzeczywiste argumenty, które nie sprowadzają się do tego, że ktoś jest głupi, niski czy je kanapkę. Rząd robi swoje i jak widać, zadowala to bardzo szerokie grupy Polaków, szczególnie zapomnianych w ostatnich latach – mówił w 2021 roku na łamach dziennika Rzeczpospolita Marcin Roszkowski.

Nie może zatem dziwić sytuacja, gdzie podmioty te – różne na pozór w swojej działalności – ale mające wspólne interesy i właścicieli, zdobywały hojne wsparcie ze strony rządowych instytucji w wysokości, o której mogłyby pomarzyć inne media – blisko 5 mln zł rocznie dla obu podmiotów i prawie 30 mln zł w ciągu ostatnich 8 lat.

Jak wynika z dostępnych informacji, materiały redakcyjne, opinie, teksty eksperckie, które wielokrotnie uzasadniały decyzje poprzedniego rządu (wspieranie strategii atomowej, zmiany cen paliw przez PKN Orlen, pozytywne oceny fuzji PKN Orlen z Lotos, pozytywna ocena strategii budowy SMR-ów – projektu Orlen) i były – dzięki bliskim kontaktom i umowom – szeroko dystrybuowane w największych mediach w kraju – portalach Onet.pl, BusinessInsider.pl, dziennikach Rzeczpospolita, Parkiet stając się istotnymi głosami w przestrzeni i debacie publicznej. W sumie były to dziesiątki lub setki artykułów, zawierających tezy zbieżne z hasłami rządowych agend lub strategicznymi założeniami komunikacji dużych, państwowych firm.

Wsparcie dla idei strategii SMR-ów i tzw. małego atomu widoczne były już od 2021 roku, gdzie na łamach niezależnych mediów (WNET) Wojciech Jakóbik tłumaczył na czym polega technologia małych reaktorów jądrowych SMR, które będą budowane w Polsce. Chodzi o małe reaktory jądrowe – małe, żeby można ich było budować dużo i w wielu miejscach, w ramach rozproszonej energetyki zeroemisyjnej. Zapewniał, że tzw. „mały atom” jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla przemysłu. Rozwiązanie to łączy zalety odnawianych źródeł energii. Na chwilę obecną technologia ta jest na tyle nowatorska, że nie posiada jeszcze certyfikatu oraz przepisów prawnych regulujących jej funkcjonowanie. Technologia nie jest jeszcze certyfikowana. Trzeba ją również opisać w polskim prawie…’’.

Polityka wsparcia dla projektu budowy małych reaktorów modułowych (SMR) wyrażała się również w postaci eksperckich wypowiedzi na konferencjach (gdzie partnerem był Biznes Alert) oraz za pośrednictwem portali (Money.pl), gdzie Wojciech Jakóbik tłumaczył: – Równie ważne będzie jej pochodzenie. W tej chwili w Radzie Unii Europejskiej trwają ustalenia, co można uznać za energię zieloną i wszystko wskazuje na to, że atom znajdzie się na tej liście…. Jeśli chcemy stworzyć polskiej gospodarce warunki do tego, by mogła oferować stabilne dostawy energii po niskiej cenie, to bez atomu się to nie uda.

Wielu redaktorów portalu Biznes Alert występowało i występuje w roli ekspertów w innych mediach, prezentując opinie i ekspertyzy zamawiane przez zaprzyjaźnione fundacje, darczyńców instytucjonalnych. Z biegiem lat grono autorów Biznes Alert zbudowało tak mocne relacje z innymi redakcjami (stając się nawet stałymi pracownikami), że niezauważalnie stworzyli sieć informacyjną o wyjątkowo szerokich zasięgach dotarcia przekazu medialnego. Dziś publikacje w Onet.pl, BusinessInsider.pl, Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Parkiet czy największej platformie mediów regionalnych, należącej do Polska Press – portalu i.pl to setki tysięcy odbiorców i czytelników.

Jak to możliwe, że sytuacja ta umknęła uwadze tak potężnych, międzynarodowych wydawnictw jak Ringier Axel Springer Polska (właściciel Onet.pl i BusinessInsider.pl) czy Gremi Media (należącej w większości do holenderskiego Pluralis) wydającej dzienniki ekonomiczno-finansowe Rzeczpospolita i Parkiet. Czy wydawcy nie widzieli w tym konfliktu interesu, bazując jedynie na merytorycznej treści dostarczanych materiałów?

Na pytanie co może zrobić Instytut Jagielloński dla państwa, a co może państwo dla Instytutu Jegiellońskiego, Marcin Roszkowski w wywiadzie z 2021 roku odpowiedział: – Chcemy budować organizację, która specjalizuje się w kwestiach gospodarczych. Chodzi o to, by Polska nie była skazana na bycie podwykonawcą dla niemieckiego czy francuskiego eksportu. – Znaleźliśmy organizacje, fundacje, stowarzyszenia, bardzo blisko związane z politykami PiS-u. Znaleźliśmy media, które określić można jako tubę propagandową PiS-u. (…) Kampania wyborcza już się rozpoczęła i dlatego z rezerwy ogólnej wydawane są gigantyczne pieniądze, prawie 1 mld zł na różne fundacje, które wspierać mają wyborczo PiS – podkreślał w Dzienniku DGP w lipcu br. sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński. Zapowiedział zwrócenie się do NIK o kontrolę w tej sprawie. Pytaniem pozostaje, czy Izba zajmie się takimi przypadkami….

Wybrane publikacje redaktorów Biznes Alert w kluczowych mediach informacyjnych w kraju:

Red. Bartłomiej Sawicki

https://biznesalert.pl/author/bartosz-sawicki/

https://biznesalert.pl/author/bartosz-sawicki/

https://energia.rp.pl/oze/art38212721-nieprzyjazne-rafy-zielonej-strategii

Red. Wojciech Jakóbik

https://wiadomosci.onet.pl/autorzy/wojciech-jakobik

https://wiadomosci.onet.pl/opinie/wojciech-jakobik-paliwo-tanieje-ale-nie-ma-powodow-do-radosci/7k7dy4w

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/opoznienie-nord-stream-2-jak-rola-polski/4deqppn

https://wiadomosci.onet.pl/opinie/rosja-a-sprawa-przekopu-mierzei-wislanej-opinia/grv1hbk

https://wiadomosci.onet.pl/opinie/wojciech-jakobik-gaz-rosyjski-z-ziemi-niemieckiej-do-polski-to-nie-sensacja-komentarz/xelsdf6

https://wiadomosci.onet.pl/opinie/wojciech-jakobik-czy-polska-zagrozi-gazpromowi-w-europie/zm3hxlm

https://biznesalert.pl/author/wojciech-jakobik/

https://klubjagiellonski.pl/profil/wojciechjakobik/

https://www.rp.pl/opinie-ekonomiczne/art39105891-wojciech-jakobik-grozi-nam-utrwalenie-obecnych-problemow

Red. Marcin Roszkowski

Show CommentsClose Comments

Leave a comment