Skip to content Skip to footer

Najlepsze inwestycje GPW 2021

Rok 2021 był dla inwestorów nie lada wyzwaniem. Zmienność otoczenia rynkowego, wyników gospodarek świata, powracającego ryzyka związanego z pandemią nie dawały spokoju nawet wytrawnym inwestorom. Sprawdzone wzorce i spółki wielokrotnie przynosiły niemiłe niespodzianki, a na rynku pojawiły się ’’nowe gwiazdy”. W końcu światowe giełdy notowały zwyżki.  Podobnie GPW w Warszawie, gdzie wszystkie główne indeksy zanotowały dwucyfrowe stopy zwrotu.

Aczkolwiek kupowanie wszystkich wyprzedaży na giełdach mogło wydawać się strategią dosyć prostą, w rzeczywistości okazywało się, że na wyobraźnię inwestorów działają bardziej złożone mechanizmy niż te z 2020 r., kiedy odbicie z pandemicznego szoku wydawało się czymś naturalnym.

W opinii analityków Pictet Asset Management, świat przechodzi z etapu pierwszego stadium odbudowy po lockdownie 2020 roku, jednak skutki pandemii pozostaną z nami przez kilka najbliższych lat. Rekordowo wysokie ceny akcji, ciaśniejsza polityka monetarna i rosnąca inflacja będą odczuwalne dla inwestorów z rynku akcji i nieco obniżą ich stopy zwrotu. Mimo to akcje nadal będą dobrą inwestycją w 2022 roku.

Potwierdzeniem są wzrosty akcji i poszczególnych indeksów giełd na świecie. Amerykański indeks S&P 500 przebijał rekordowe notowania kilkadziesiąt razy, notując blisko 29 proc wzrost roczny, niemiecki DAX 16 proc wzrost, a francuski CAC40 wzrost o 29 procent.

W Warszawie (GPW zanotował wzrost o 21 proc) dużo emocji, szczególnie w końcowych sesjach roku, wzbudził temat elektro mobilności, wynosząc mało znane firmy jak Invista na szczyty wzrostów (ponad 2000 proc. rocznie). Być może właśnie jasna strategia oparta na 3 filarach przemówiła do wyobraźni inwestorów…. Istotne zmiany właścicielskie miały wpływ na wyceną innej ”wschodzącej gwiazdy” rynku – spółki Yolo, która pod koniec roku urosła o ponad 600 proc. Na uznanie zasłużyła księgowa iFirma, która wypracowała 350 proc. wzrostu wyceny akcji…. Swoje ”pięć minut” zanotowały spółki węglowe, stalowe, bankowość. To właśnie za sprawą banków tak znamiennie urósł indeks mWIG40 (33 proc). Na uwagę zasłużyły banki Alior (222 proc.), Millenium (151 proc.) i mBank (142 proc.). Ale nie tylko. Uśmiech na twarzach inwestorów wzbudziły również wyniki Mabionu (194 proc.) i Asbisa (186 proc.).

Po drugiej stronie znalazły się giganci, którzy do niedawna wywoływali emocje i zachwyt. Wyceny CD Projektu (-27 proc), Allegro (-54 proc), Mercatora (-77 proc) pozostawiły wielu obserwatorów w sytuacji bez wyjścia. Sektory uznawane niegdyś za najlepsze – górnictwo, budownictwo i gry – okazały się w 2021 r. najgorszymi branżami inwestycyjnymi. Teraz warto potrzymać walory tych spółek i poczekać na lepsze czasy….  

Show CommentsClose Comments

Leave a comment

0.0/5