Skip to content Skip to footer

Globalizują się…

Czy kiedyś pojedziemy Volkswagenem Focusem albo Fordem Passatem? Żart? W 2022 pojawi się nowy Volkswagen Amarok – pick-up bazujący na modelu… Ford Ranger. Nie koniec na tym! Volkswagen Samochody Dostawcze skonstruuje i będzie wytwarzał dla Forda miejski samochód dostawczy bazujący na modelu Caddy 5. Ford zbuduje dla obu marek Transportera w segmencie ładowności jednej tony. Współpracę rozpisano na produkcję ośmiu milionów pojazdów…Volkswagen i Ford już w roku ubiegłym ogłosiły podjęcie kompleksowej kooperacji, obejmującej wspólne tworzenie pojazdów elektrycznych, lekkich samochodów dostawczych oraz współpracę w zakresie rozwoju pojazdów autonomicznych. Umowa zapowiada tworzenie przez obie marki projektów pojazdów dostawczych.

Ford, jako partner wiodący, będzie w przyszłości produkował na potrzeby marki Volkswagen Samochody Dostawcze nową wersję Amaroka, bazującą na modelu Ford Ranger. Następca Amaroka, począwszy od roku 2022, wytwarzany będzie w fabryce Forda w Silverton w RPA.

– Dla obu partnerów kluczowe jest wykorzystanie tej samej platformy – mówi przedstawiciel VW Thomas Sedran. – Obie marki będą mogły w pełni wykorzystać swe mocne strony. Oba modele będą jednak wyraźnie rozróżnialne – głównie dzięki stylistyce i systemom elektronicznym. Następca Amaroka jest dla marki Volkswagen Samochody Dostawcze niezwykle ważny, zwłaszcza na rynkach obszaru gospodarczego EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Na kooperacji z Fordem skorzystają przede wszystkim nasi klienci, ponieważ bez współpracy nie stworzylibyśmy nowego Amaroka.

Wraz z podpisaniem nowej umowy o współpracy, stworzono fundamenty dla dwóch kolejnych projektów motoryzacyjnych: Volkswagen Samochody Dostawcze opracuje miejski samochód dostawczy na bazie Caddy 5, który swą premierę miał w lutym tego roku. Będzie on, począwszy od roku 2021, produkowany dla Forda pod nazwą Transit Connect w fabryce Volkswagen Samochody Dostawcze w Poznaniu. Dla marki Ford będzie to pierwszy w historii samochód stworzony w kooperacji z marką Volkswagen Samochody Dostawcze. Produkcja nowego Caddy 5 rozpocznie się w drugiej połowie tego roku w Poznaniu.

Jednym z ważnych segmentów wśród lekkich samochodów dostawczych są auta dostawcze o potencjalnej ładowności do jednej tony. Również w tym segmencie Volkswagen Samochody Dostawcze i Ford stworzyły podstawy dla ścisłej współpracy. Opracowanie, wdrożenie i produkcja nowego Transportera będą leżały wg. umowy po stronie koncernu Ford.

– Projekt „1 tona” będzie dla Volkswagen Samochody Dostawcze mocnym akcentem w sektorze klientów biznesowych, ponieważ pozwoli nam zaoferować wysokiej klasy produkt o bardzo dobrym stosunku kosztów do korzyści – mówi Thomas Sedran. – Co ważne, Volkswagen Samochody Dostawcze zachowuje po swej stronie stworzenie, produkcję i marketing następców naszej obecnej gamy modeli 6.1 stworzonych do użytku prywatnego, tj. Multivan, Caravelle i California. Można powiedzieć, że łączymy dla naszych klientów to, co najlepsze z obu światów.

Na początku tego miesiąca podpisano również umowy o współpracy w zakresie rozwoju autonomicznej jazdy oraz włączono spółkę-córkę Grupy Volkswagen – AID, do ARGO AI. W ten sposób stworzono podstawy dla firmy, której celem jest rozwój jazdy autonomicznej. Partnerzy będą mogli w przyszłości korzystać z oprogramowania i systemu autonomicznej jazdy zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem.

Współpraca pomiędzy koncernami Volkswagen i Ford nie jest w żadnym wypadku ich połączeniem. Wszystkie pojazdy są wprowadzane do obrotu niezależnie od obu marek.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment

0.0/5