Wraz z rozpoczęciem produkcji nowej, w pełni elektrycznej serii modelowej Audi Q6 e-tron bazującej na platformie Premium Platform Electric (PPE), Audi inicjuje największą ofensywę modelową w swojej historii. Pierwsza w pełni elektryczna seria modelowa produkowana w Ingolstadt jest najlepszym przykładem, w jaki sposób Audi kwalifikuje i przygotowuje swoich pracowników do nowej ery mobilności elektrycznej.
„Przejście na mobilność elektryczną jest motorem tworzenia nowych stanowisk pracy. Najlepiej dokumentuje to 500 dodatkowych miejsc przy produkcji nowego, w pełni elektrycznego Audi Q6 e-tron. Elektryfikacja zwiększy bezpieczeństwo zatrudnienia w naszych niemieckich lokalizacjach i gwarantuje wysoki jego poziom” – mówi Xavier Ros, dyrektor ds. zasobów ludzkich w AUDI AG. Prowadząc proces aplikacyjny na nowe stanowiska, Audi bierze pod uwagę również pracowników tymczasowych, którzy już pracują w Ingolstadt.
Istotnym elementem przechodzenia Audi na mobilność elektryczną – oprócz tworzenia nowych miejsc pracy – jest transformacja obecnych zasobów ludzkich. „Przejście na elektromobilność jest możliwe również dlatego, że nasi pracownicy wciąż zdobywają nowe kwalifikacje i zmieniają się zawodowo” – dodaje Ros. Audi zapewnia pracownikom liczne szkolenia. Nacisk kładziony jest na rozwój i kwalifikowanie obecnych pracowników do nowych zadań.
W ciągu ostatnich 18 miesięcy poprzedzających wprowadzenie na rynek serii Q6 e-tron, Audi przeszkoliło w Ingolstadt około 8300 pracowników z działów produkcji, rozwoju technicznego i sprzedaży. Tylko w 2022 roku AUDI AG w szkolenia i rozwój swoich pracowników zainwestowało około 150 milionów euro. W Audi Hungaria w Győr, gdzie powstaje elektryczny układ napędowy do Audi Q6 e-tron, od 2022 r. w zakresie elektryfikacji przeszkolono również około 2000 pracowników. Produkcja serii modelowej Audi Q6 e-tron przyczyniła się też do tego, że Ingolstadt będzie pierwszym zakładem Audi w Niemczech posiadającym własny zakład montażu akumulatorów.
„Aktywnie kształtujemy strukturalne przejście na e-mobilność. Dzięki montażowi akumulatorów stworzyliśmy już 300 atrakcyjnych i przyszłościowych miejsc pracy w naszym zakładzie w Ingolstadt. Jednocześnie tworzone jest cenne know-how, które będzie wykorzystywane w produkcji w pełni elektrycznych pojazdów we wszystkich naszych fabrykach. Wykorzystujemy elektryfikację do kompleksowego dostosowania naszej światowej sieci produkcyjnej. Montaż akumulatorów w Ingolstadt jest tego częścią” – mówi Gerd Walker, dyrektor ds. produkcji.
360factory: przyszłość produkcji Audi
Audi, wdrażając strategię korporacyjną Vorsprung 2030, dość wcześnie podjęło decyzję o wycofaniu się z produkcji pojazdów z silnikami spalinowymi. W oparciu o to, Audi podejmuje obecnie kroki w celu przygotowania wszystkich swoich zakładów do produkcji samochodów elektrycznych. Do końca dekady, każdy zakład Audi na całym świecie będzie produkował co najmniej jeden w pełni elektryczny model. W ten sposób Audi wykorzystuje proces transformacji do kompleksowej reorganizacji swoich zakładów i procesów produkcyjnych.
Audi Production, wychodząc z założeń strategii 360factory, wyznaczyło ambitne cele w zakresie transformacji zakładów i przyjmuje holistyczne podejście do ich realizacji. Optymalne procesy produkcyjne, cyfryzacja jako podstawa wzrostu wydajności, zrównoważone i odporne łańcuchy dostaw, wysoce elastyczna sieć produkcyjna i jasne cele zrównoważonego rozwoju, to tylko niektóre ze strategicznych obszarów. „Jednocześnie tworzymy nowe możliwości zatrudnienia w naszych lokalizacjach. Wynika to z faktu, że w transformację zaangażowana jest nie tylko sama sieć produkcyjna, ale również jej pracownicy” – wyjaśnia Ros. Kolejnym krokiem w transformacji będzie uruchomienie własnego zakładu produkcji modułów akumulatorowych w Ingolstadt. Będą one montowane we wszystkich kolejnych w pełni elektrycznych modelach marki Audi.
Ukierunkowane tworzenie nowych miejsc pracy
W ramach działań związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy w obszarze produkcji, Audi poszukuje nowych pracowników z wykształceniem metalurgicznym i elektrycznym oraz z odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Aplikacje są obecnie przyjmowane online. Pierwsza runda rozmów kwalifikacyjnych odbędzie się 21 lipca 2023 r. w Audi w Ingolstadt. Kolejne terminy zostaną ogłoszone online na tej samej stronie internetowej. Kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne osobiście, po otrzymaniu zgłoszenia i przejściu procesu wstępnej selekcji.
Ponieważ firma nadal pogłębia umiejętności i doświadczenia w zakresie oprogramowania do cyfryzacji swoich modeli, pełną parą idą również poszukiwania ekspertów ds. oprogramowania do działu rozwoju technicznego Audi. Kandydaci mogą aplikować na te stanowiska za pośrednictwem Audi Job Portal.