Skip to content Skip to footer

Wielki powrót małego Renault…

Wielki powrót stał się faktem. Renault reaktywowało kultowe R5, które było prawdopodobnie najpopularniejszym model ze stajni koncernu. Tym razem jednak auto nie będzie miało silnika termicznego. Zgodnie z duchem czasu pod maskę trafi jednostka elektryczna…Renault 5 E-Tech 100% electric jest pierwszym samochodem zaprojektowanym na AmpR Small, nowej platformie Ampere przeznaczonej do samochodów elektrycznych z segmentu B. Nowa platforma zapewnia płaską podłogą, dużym rozstawem osi (2540 mm), przestronnym wnętrzem i bagażnikiem o zoptymalizowanej pojemności (326 litrów), obniżonym środkiem ciężkości i niską masą (poniżej 1500 kg).

Renault 5 E-Tech 100% electric to również pierwszy model, w którym zastosowano dwukierunkową ładowarkę AC kompatybilną z technologią V2L (vehicle to load) i V2G (vehicle-to-grid). Ten system pozwoli zamienić samochód w pełnoprawny element ekosystemu energetycznego. Auto będzie w odpowiednim momencie oddawać energię o zerowym śladzie węglowym do sieci. System zapewni użytkownikom znaczne oszczędności i niższe rachunki za prąd.Silnik Renault 5 E-Tech 100% electric jest bardziej kompaktowy niż jednostka napędowa Megane E-Tech 100% electric i Scenica E-Tech 100% electric na bazie, której został zbudowany. To motor synchroniczny z uzwojonym wirnikiem, pozbawiony stałych magnesów, nie zawiera metali ziem rzadkich. Silnik będzie miał trzy poziomy mocy: 110, 90 lub 70 kW

Renault 5 E-Tech 100% electric jest wyposażone w najnowszej generacji system openR link z wbudowaną wyszukiwarką Google i ponad 50 aplikacji oraz praktycznych usług, jak uwzględnienie lokalizacji ładowarek elektrycznych na planowanej trasie.Oprócz usług Google, w Renault 5 E-Tech pojawi się również po raz pierwszy oficjalny awatar, który będzie inteligentnym towarzyszem podróży. Awatar został opracowany przez Renault, aby ułatwić i uprzyjemnić jazdę samochodem elektrycznym, tak by była bardziej intuicyjna. Planowane wprowadzenie do sprzedaży w Polsce to luty 2025 roku.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment