Skip to content Skip to footer

Vinci S.A. z Grupy BGK powołuje nowego wiceprezesa

Marcin Adamczyk wzmacnia polski ekosystem finansowania innowacyjnych przedsiębiorstw

Trzy fundusze ASI oraz wsparcie jednej z największych instytucji finansowych w Polsce. Przed Marcinem Adamczykiem, wiceprezesem Vinci S.A., stoi nie lada wyzwanie. Do jego zadań należy znalezienie najlepszych startupów i dobrze prosperujących firm, planujących rozwój za granicą, a potem skuteczne wsparcie ich ponad miliardem złotych, które spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego oraz jej 3 fundusze chcą zainwestować w rozwój polskich innowacji.

„Wzmocnienie zespołu przez wiceprezesa Adamczyka wpisuje się w wizję rozwoju spółki. Jesteśmy przekonani, że realizacja przez Vinci S.A. projektów w obszarze venture capital i private equity przy wsparciu kapitału Banku Gospodarstwa Krajowego, przyczyni się do wzmocnienia polskiego ekosystemu innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wpisze się w strategię działań Grupy BGK wspierających zrównoważony rozwój polskiej gospodarki. Witamy Marcina w zespole i życzymy mu samych sukcesów w naszej spółce” – komentuje Piotr Woliński, CEO Vinci S.A.

Marcin Adamczyk to menedżer z 25-letnim, międzynarodowym doświadczeniem. Od 16 października rozpoczął nowy rozdział w karierze jako wiceprezes spółki Vinci S.A. W latach 2020-2023 pełnił funkcję Globalnego Szefa Długu Rynków Wschodzących w Goldman Sachs Asset Management B.V. w Hadze. Był Prezesem Zarządu TFI PZU, a następnie doradcą Prezesa Grupy. W przeszłości pracował m.in. w Nomura International Group w Londynie, Lombard Odier Investment Managers w Amsterdamie i Genewie oraz wiodącym holenderskim funduszu emerytalnym MN. Jest również członkiem założycielem Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF). W 2023 roku Gazeta „Parkiet” doceniła dokonania Marcina Adamczyka, wyróżniając go jako jedną z 25 osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju branży funduszy inwestycyjnych.

Nowy wiceprezes Vinci S.A. będzie współodpowiedzialny między innymi za rozwój i inwestycje związane z działaniem funduszu Da Gama ASI, jednego z trzech podmiotów wchodzących oprócz IQ ASI oraz HiTech ASI, w skład spółki zależnej BGK. Da Gama wspiera polskie firmy chcące odnieść sukces za granicą, a jego budżet to 450 milionów złotych. Jednorazowo spółki ubiegające się o wsparcie mogą pozyskać do 90 mln zł, a okres inwestycyjny wynosi od 3 do 10 lat. Cały fundusz ma do zainwestowania kwotę ponad miliarda złotych zarówno w spółki na wczesnym etapie rozwoju, jak również te, które chcą skalować biznes poza granicami kraju.

„Na całym świecie inwestycje alternatywne w tym venture capital oraz private equity odgrywają wiodącą rolę w finansowaniu innowacji, szybko stając się inwestycyjnym mainstreamem. Cieszę się, że mogę dołączyć do Zespołu Vinci S.A. i wspierać go swoim doświadczeniem menedżerskim oraz inwestycyjnym w realizacji rozwiązań finansowania polskich przedsiębiorców. Chcemy rozwijać w Polsce innowacyjne technologie, myśl inżynierską oraz patenty, a następnie komercjalizować je w kraju i za granicą” – mówi Marcin Adamczyk, wiceprezes Vinci S.A.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment