Skip to content Skip to footer

Prince Gyasi autorem zdjęć kalendarza Pirelli 2024

„Jestem zaszczycony, że Pirelli dało mi możliwość wyrażenia myśli, uczuć i emocji w ramach 50. edycji Kalendarza.
Bycie pierwszym afrykańskim i czarnoskórym artystą stojącym za Pirelli Cal 2024 dało mi szansę wyróżnienia osób, które inspirowały mnie przez lata. Reprezentowanie mojej kultury jest dla mnie bardzo ważne, dlatego po raz pierwszy w historii Kalendarza, część zdjęć zrealizowana zostanie w Ghanie, mojej ojczyźnie” Prince Gyasi

28-latek szybko zyskał światową sławę, kierując się odwagą w stosowaniu kontrastów. Jego prace są wizualnymi historiami, oddającymi atmosferę i żywotność pokoleń, a jednocześnie rzucają wyzwanie klasycznym narracjom o Afryce, elitarności w sztuce i zachodnim ideałom piękna.

Chociaż obecnie korzysta ze sprzętu najwyższej klasy, Gyasi zaczął robić zdjęcia w wieku 16 lat przy użyciu smartfona.
„Miałem aspiracje, aby zostać malarzem abstrakcyjnym, ale miłość odnalazłem w kreowaniu sztuki przy pomocy telefonu” – powiedział CNN Style w 2019 r. „Nie chcę, żeby określano mnie wyłącznie jako fotografa, ale jako artystę. Większość moich zdjęć wygląda jak obrazy, ponieważ są dziełami sztuki, a nie po prostu fotografiami.”.

Dzieła Prince’a celebrują dzieciństwo, macierzyństwo, ojcostwo i często skupiają się na edukacji lub jej braku, podkreślając istotną rolę, jaką może ona odegrać w pomocy w wychodzeniu z biedy. „Jako artysta wizualny myślę, że muszę namalować światu Afrykę na nowo, usuwając negatywy i pokazując jej dobre strony”.

Odwaga w estetyce Gyasiego jest dla widzów swoistym zaproszeniem do kolorowego i niezwykłego świata synestezji. Dotykające około 1–4% populacji zjawisko synestezji powoduje niekonwencjonalną interakcję między zmysłami, dzięki czemu ktoś może „posmakować” kształtu lub „usłyszeć” kolor. Gyasiemu słowa kojarzą się z kolorami: na przykład środy są dla niego seledynowe. 

Artysta traktuje swoją twórczość jako „terapię kolorami” i wierzy, że barwy mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i szczęście człowieka.
W 2017 roku Gyasi został współzałożycielem organizacji non-profit „Boxed Kids”, która daje możliwość edukacji dzieciom w Jamestown – dzielnicy rybackiej, w której urodziła się jego matka, Abena Serwaa Ophelia. Jak wiele dzieci z tej okolicy, Abena musiała wcześnie zrezygnować ze szkoły, jednak w późniejszych latach odniosła wiele sukcesów jako piosenkarka gospel oraz projektantka mody.

Uderzające, prowokacyjne prace Gyasiego oddają żywą elegancję i dynamikę jego rodzinnego miasta i pokolenia, czyniąc go jednym z najbardziej pożądanych współczesnych artystów. W 2021 r. Artsy, wiodąca platforma internetowa do sprzedaży i kupna dzieł sztuki, poinformowała, że fotografie Gyasiego przyciągnęły największą liczbę kolekcjonerów, wyprzedzając tym samym wszystkich pozostałych artystów, również tych niezwykle wpływowych, jak David Hockney czy George Condo.

Prace Gyasiego znajdują się w najważniejszych kolekcjach sztuki współczesnej na świecie, w tym w zbiorach Jeana Pigozziego i Fundacji Pinault. Najnowsze osiągnięcia Gyasiego obejmują wystawę indywidualną podczas międzynarodowego festiwalu fotografii Kyotographie 2022 w Kioto oraz wystawy zbiorowe w Brazylii i Francji.

W 2022 roku Olivier Rousteing i Dom Mody Balmain wybrali Gyasi do reinterpretacji wizualnej znanej na całym świecie powieści „Mały Książę”. Serię fotografii stworzono w Akrze z udziałem lokalnych modelek i modeli oraz dzieci z Jamestown. Artysta współpracował także z Converse, Virgilem Ablohem (Off-White) oraz wykreował ogólnoświatową kampanię billboardową o ghańskim gatunku muzycznym „Hiplife” dla Apple. Prince sfotografował Naomi Campbell na okładkę Madame Figaro w 2021 r. oraz nigeryjskie ikony muzyki Burna Boya (2020) i Wiz Kida (2021) dla GQ US.

Przyszłoroczny Kalendarz Pirelli będzie 50. edycją po premierze w 1964 r. Gyasi jest 40. i jednym z najmłodszych fotografów Kalendarza. Za obiektywem zastąpi australijską fotografkę mody Emmę Summerton, która stworzyła kalendarz z motywem „Love Letters to the Muse” na 2023 r. i poprzednich fotografów, w tym Normana Parkinsona, Herba Rittsa, Helmuta Newtona, Petera Bearda, Mario Testino i Patricka Demarcheliera. Każdy artysta wniósł do The Cal swój indywidualny styl, zapewniając ciągłą ewolucję i świeżość. Teraz Gyasi dołącza do listy mistrzów i jasne jest, że wprowadzi osobisty, żywy motyw do edycji 2024.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment