Skip to content Skip to footer

Polski rynek sprzedaży aut rośnie. Największy diler – Grupa Cichy-Zasada z rekordowym wynikiem

Polski rynek motoryzacyjny wraca do okresu szybkich wzrostów. Największy dealer – Grupa Cichy-Zasada – ustanowił w 2023 roku historyczny rekord rocznej sprzedaży 25.000 nowych aut. Sprzedaż w największych salonach w kraju wzrosła w ubiegłym roku średnio o ponad 26 proc.

Jak wynika z najnowszych analiz zestawienia TOP100 (DCG Dealer Consulting oraz IBRM Samar), 43 spośród 50 największych dealerów aut w Polsce zanotowało wzrost sprzedaży – średnio o 26,6%. Potężne wzrosty sprzedaży nowych aut były efektem wzrostu zainteresowania polskich kierowców niektórymi markami (m.in. Volkswagen), rewelacyjnych wyników Toyoty, ale przede wszystkim dużej aktywności największych grup dealerskich, które niezwykle chętnie rozbudowywały markowe i lokalizacyjne portfolio (za sprawą przejęć, wynajmów oraz inwestycji greenfield). Rezultatem była dalsza konsolidacja rynku, na którym 100 największych dealerów odpowiadało za blisko 80 proc. całkowitej sprzedaży nowych aut w Polsce.

Rekord 25 tys. nowych aut od jednego dealera
Rok 2023 okazał się wyjątkowy również pod względem największej (historycznie) liczby sprzedanych aut przez jedna sieć dealerską. Grupa Cichy-Zasada po raz pierwszy przekroczyła sprzedaż 25.000 nowych aut w ciągu jednego roku. Grupa po raz kolejny potwierdziła pozycję największego dealera w Polsce.

To efekt strategii rozbudowy geograficznej marki Cichy Zasada, która w 2021 roku zapowiedziała chęć obecności od Bałtyku po Tatry. – Naszym priorytetem jest podejście do Klientów, budowanie relacji i wzajemnego zaufania. Mimo trudnych czasów Klienci są z nami i to właśnie w naszych salonach kupują swoje samochody. Grupa Cichy-Zasada jest obecnie największą grupą dealerską w Polsce. Trzydzieści jeden salonów sprzedaży działających pod naszym szyldem w 8 polskich miastach jest bez wątpienia naszą przewagą. Dzięki temu – jako Grupa – zapewniamy większą dostępność samochodów „od ręki”, a Klienci otrzymują szerszy wybór – podkreślał Karol Obiegły z GCZ.

Jak wyjaśniają autorzy zestawienia TOP 100, osiągnięcie pozycji lidera rankingu przez Grupę Cichy-Zasada w dużej mierze stało się za sprawą jednego z najgłośniejszych przejęć ostatnich lat – akwizycji grupy Auto Wimar. Jeszcze nigdy tak małe dealerskie grono nie odpowiadało za tak znaczny udział w sprzedaży nowych samochodów w Polsce – czytamy w raporcie Top100.

Na kolejnych pozycjach znalazła się Grupa PGD i Grupa Plichta. Grupa Cygan (5 miesjce)będąca dealerem marki Toyota, przekroczyła granicę 10 tys. sprzedanych pojazdów, uzyskując wynik, który jeszcze niedawno byłby nie do pomyślenia w przypadku firmy dysponującej tylko dwiema autoryzacjami. Sprzedaż na poziomie 10 tys. nowych aut przekroczyło siedem firm – oprócz wyżej wymienionych listę uzupełniają Grupa Krotoski, Grupa Bemo oraz Emil Frey Polska. Najwyższy wzrost w tej grupie osiągnęła grupa Odyssey Dealer Group (+71,53 proc.), zaś najwyższy awans – o 37 „oczek” – zanotowało Auto Group Polska.

Auta z drugiej ręki też znajdują więcej nabywców
Wzrosty zanotowała również sprzedaż aut używanych – średnio o 23,6 proc., przy całkowitej sprzedaży 64 tys sztuk…. Lider rynku używanych aut (Grupa Plichta) zbliżył się do rekordowych 9 tys. samochodów z drugiej ręki. Na drugim miejscu uplasowała się Grupa Cichy-Zasada/ Sobiesław Zasada Automotive (5 843 szt.), notując aż 55-proc. wzrost oraz awans o dwie pozycje. Trzecią lokatę zajął Emil Frey Polska (ponad 5,5 tys. aut).

*Zestawienie przygotowała firma DCG Dealer Consulting (wydawca miesięcznika „Dealer”) oraz IBRM Samar.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment