Skip to content Skip to footer

Pierwsza taka aukcja Sotheby’s. Whisky i Bourbony trafią pod młotek. Czy padnie rekord?

„Artykuł, zgodnie z ustawą o zachowaniu w trzeźwości ma jedynie charatker informacyjny i nie zachęca do spożywania alkoholu”

Styczniowa aukcja whisky Sotheby’s New York będzie pierwszą w historii wieczorną aukcją, na której zaprezentowana zostanie spuścizna amerykańskich destylarni. „America’s Finest Bourbon and Rye Through the Decades” to aukcja na którą wybrano najlepsze amerykańskie whisky pochodzące z okresu od końca XIX wieku do początku XXI wieku.
Dla kolekcjonerów i miłośników wybraliśmy najciekawsze zestawienie zestawów, które będą licytowane już za dwa dni.

Łącznie na licytację trafi blisko 170 butelek i zestawów. Sotheby’s New York, aby zainteresować koneserów postawiło na jakość sugerując się nie tylko cenami, bowiem te zaczynają się już od 250 USD.

1.Sunny Brook Fine Old Rye Whiskey NV (1 Quart)
Cena wywoławcza: 17 000 USD
Cena szacunkowa: 30 000 USD

Specjalnie wyprodukowana dla klubu Union League z Nowego Jorku. Firma Sunny Brook została założona przez trzech synów niemiecko-żydowskiego imigranta, który osiedlił się w Chicago jako jubiler. Morris, Lewis i Joseph Rosenfield – którzy później promowali się jako Sunny Brook Boys – zaczynali od zakupu i pakowania whisky, ale wkrótce zdecydowali się kupić i rozbudować destylarnię w Louisville. W 1904 roku uważała się za największą destylarnię na świecie; w tym samym roku Sunny Brook Rye zdobył złoty medal na Światowych Targach w St. Louis. Ostatecznie bracia przenieśli swoją siedzibę do Nowego Jorku, co może wyjaśniać, w jaki sposób stworzyli tę butelkę na zamówienie dla Union League Club, szanowanej instytucji społecznej na Manhattanie.

2. Old Rip Van Winkle 25 Year Old Decanter 50.0 abv 1989 (1 BT 75cl)
Cena wywoławcza: 24 000 USD
Cena szacunkowa: 30 000 USD

Destylowana wiosną i jesienią 1989 r., przeniesiona do tanków ze stali nierdzewnej w 2014 r., kod butelki: B1707412:18N, nr butelki 364 z 710.
Ma 25 lat i jest to najstarsza whisky Van Winkle, jaką kiedykolwiek wypuszczono na rynek – „Pappy of Pappys” – nazywa się ją nie tylko ze względu na jej niepowtarzalny profil smakowy, ale także dlatego, że jest to zdecydowanie najlepsza, najrzadsza i najbardziej pożądana butelka. Julian Van Winkle III kiedykolwiek wyprodukował. Pojawił się w 2014 roku i wyprodukowano tylko 710 egzemplarzy. Bourbon pszeniczny znajdujący się w środku pochodzi ze Stitzel-Weller i jest jedną z ostatnich destylarni wyprodukowanych przed zamknięciem w 1992 roku

3. LeNell’s Red Hook Rye 23-letnia beczka #3 68.8 abv NV (1 BT 75cl)
Cena wywoławcza: 22 000 USD
Cena szacunkowa: 30 000 USD

Beczka nr 3, butelka nr 52 ze 192, butelka sygnowana LeNell.
W 2000 roku LeNell Santa Ana Camacho była właścicielką specjalistycznego sklepu monopolowego w dzielnicy Red Hook na Brooklynie. Wyprzedzając swoją epokę nie tylko miała w swoim sklepie takie marki jak Pappy Van Winkle. W poszukiwaniu najlepszych american whisky podróżowała po USA. Podczas jednej z takich wycieczek poznała Drew Kulsveena z destylarni Willett. Zaczęli rozmawiać i wkrótce oboje wybrali cztery beczki żytniej whisky, dojrzewającej od 23 do 24 lat. To był świetny wybór: beczki pochodziły z legendarnej serii whisky destylowanej w destylarni Bernheim w Louisville na początku lat 80-tych. Z tej samej partii pochodziły inne legendarne whisky, jak Rathskeller Rye i Bitter Truth, ale LeNell’s Red Hook Rye stała się najbardziej charakterystyczną i poszukiwaną amerykańską whisky.

4. The President’s Choice Private Barrel Select 8-letnia 112,8 Proof NV
Cena wywoławcza: 48 000 USD
Cena szacowana: 80 000 USD

Dwanaście butelek, destylowanych i butelkowanych przez Brown-Forman Distillers Corp. w Louisville w Kentucky, zapakowanych w oryginalną drewnianą skrzynkę, owiniętych w oryginalny markowy papier woskowany i bezpiecznie utrzymywanych na miejscu przez posiekany korek, dobry poziom

Whisky ta została wybrana przez prezesa Brown-Forman Distillers Corporation ze względu na jej idealną równowagę i prawdziwy smak Kentucky Bourbon i odstawiona jako osobista beczka restauracji Haab’s. Jest to destylacja na zamówienie, starannie starzona przez osiem lat w beczce #A296978. Ten rzadki bourbon został zabutelkowany pod kierunkiem Prezydenta przy rzeczywistej cenie beczkowej 112,8 USD

5. Pappy Van Winkle’s 20 Year Old Family Reserve RNM Restaurant Single Barrel 90.4 Proof 1986 
Cena wywoławcza: 100 000 USD
Cena szacunkowa: 120 000 USD

20-letniega Pappy zabutelkowana w 2007 roku i tym samym jednej z ostatnich pojedynczych beczek wyprodukowanych przez Juliana Van Winkle III – i jednej z ostatnich Stitzel- Bourbon destylowany przez Wellera w posiadaniu Van Winkle’a. 

Show CommentsClose Comments

Leave a comment