Skip to content Skip to footer
play to earn

Najlepsze gry Play to Earn | Graj i zarabiaj na blockchainie

Poznaj najlepsze gry Play to Earn, które oferują najwyższe nagrody w tokenach i kryptowalutach.

Technologia blockchain może umożliwić zarabianie nie tylko poprzez day trading czy inwestowanie długoterminowe. Łańcuch bloków coraz częściej daje możliwość cyfrowej monetyzacji innych działań, czego jednym z najbardziej popularnych przykładów jest zarabianie podczas grania w gry.

Tytuły oparte o blockchain wyróżniają się spośród tradycyjnych gier wideo, ponieważ nagradzają graczy darmowymi tokenami cyfrowymi, które można wymienić na pieniądze FIAT w trybie offline.

Play to Earn (Play2Earn, P2E) to od ponad dwóch lat bardzo popularny trend, który zdaje się nie mieć zamiaru zwalniać. Dynamiczny rozwój tej branży zaowocował pojawieniem się na rynku wielu ciekawych tytułów.

Co to są gry Play to Earn?

Mówiąc najprościej, gry typu Play to Earn to gry wideo, w których gracz może otrzymać nagrody o rzeczywistej wartości.

Zarabianie poprzez granie w gry wideo nie jest jednak żadną nowością. Od wielu lat praktykowane są chociażby różnorodne „farmy”, w których duże grupy graczy „farmią” czyli po prostu kolekcjonują (zdobywają) walutę bądź przedmioty dostępne w danej grze, aby później spieniężyć je zainteresowanym graczom na zewnętrznych platformach, takich jak Allegro czy Ebay. Problem jest jeden: technicznie rzecz biorąc, sprzedają nie swoją własność.

W momencie, gdy gry zaczęły być tworzone w oparciu o technologię blockchain, zasady rządzące tym rynkiem uległy znaczącej zmianie. Cyfrowe aspekty Web 3.0, takie jak NFT, zrewolucjonizowały kwestię „posiadania” jakiegoś przedmiotu w grze. Do tej pory taki cyfrowy przedmiot jak np. miecz naszego bohatera był po prostu częścią gry. Dzisiaj, NFT pozwala trzymać taki miecz w formie cyfrowego, niepodrabialnego tokena, a nawet spieniężyć go poza samą grą. Warunkiem sukcesu, jak zwykle, jest wypełnienie znamion odpowiedniej równowagi między podażą a popytem. Ale spokojnie. Na rynku brylują tytuły, które na brak popytu narzekać nie mogą. Oto niektóre z nich.

Axie Infinity

axie infinity

Axie Infinity to popularna gra blockchain, inspirowana niezwykle udaną serią gier wideo ze stajni Pokemon. To otwarta, niezwykle konfigurowalna rozgrywka, która pozwala użytkownikom zdobywać różne cyfrowe zwierzaki zwane Axies, które można hodować, wykorzystywać w walce i którymi można handlować w stale rozwijającym się ekosystemie Axie.

Co więcej, Axie Infinity to jedna z najpopularniejszych zdecentralizowanych aplikacji (DApp) do gier oparta na Ethereum pod względem miesięcznego wolumenu onchain według stanu na wrzesień 2023 r. Gra może w tym wymiarze poszczycić się blisko 350 000 aktywnych użytkowników na miesiąc, a wciągu godziny liczba graczy online sięga 33 tysięcy.

Cel, jaki stawia sobie Axie Infinity jest prosty. Gra ma zapewnić rozrywkę, poznanie możliwości technologii blockchain oraz oferować sposobność wzbogacenia się w cyfrowym świecie. Ekosystem Axie Infinity cały czas ma się dobrze, a wielu użytkowników może nawet utrzymywać się z gry na co dzień.

Mobox

mobox

MOBOX stawia sobie za cel połączenie metawersów za pośrednictwem NFT, rozpoczynając erę interoperacyjności NFT w grach i platformach opartych o blockchain. Co więcej, MOBOX planuje poprawić użyteczność NFT powiązanych z tytułami gier działających na łańcuchu bloków i zapewnić całkowicie nowe przypadki użycia.

Ekosystem MOBOX promuje możliwości gry zarobkowej, nie zagrażając przy tym modelowi free-to-play. Każdy może wziąć udział w różnych grach dostępnych na platformie, od kupna-sprzedaży NFT, przez yield-farming do zwykłego, rekreacyjnego grania dla przyjemności. Użytkownicy mogą także inwestować w pule płynności lub korzystać z NFT MOMO, aby otrzymywać nagrody za staking w tokenach w MBOX.

Co więcej, staking tokenów MBOX nagradza graczy unikalnymi Mystery Boxami MOMMO NFT, zapewniając dodatkową zachętę do trzymania w portfelu natywnego tokena gry.

Farmers World

farmers world

W Farmers World gracze zajmują się farmieniem, budowaniem i zbieraniem plonów z różnych urządzeń, materiałów i obszarów w grze. Gra zbudowana na blockchainie WAX nieprzerwanie się rozwija. Aby zagrać w Farmers World, użytkownicy muszą jednak już na starcie posiadać nieco tokenów WAX.

Gra nagradza zaangażowanych użytkowników, którzy wygrywają z innymi farmerami w walce o lepsze zbiory. Co więcej, gracze mogą zarabiać sprzedając tokeny reprezentujące zwierzęta, żywność i żetony wydobycia. Farmers World daje również możliwość wymiany cyfrowych zasobów bezpośrednio między użytkownikami.

Tamadoge

tamadoge

Tamadoge (TAMA) to projekt blockchain, który pojawił się na rynku we wrześniu 2022 roku jako memecoin podobny popularnemu DOGE. Gra umożliwia handel NFT w formie wirtualnych zwierzaków, zapewniając użytkownikom możliwość zdobywania powyższych, monitorowania ich wzrostu i angażowania się w bitwy z innymi graczami. To kolejna gra, której misją jest zdobycie dominującej pozycji w branży poprzez integrację takich koncepcji jak metaverse, gry blockchain typu Play to Earn i NFT.

Tamadoge wywodzi się z projektu Tamaverse, który umożliwia graczom tworzenie, kupowanie, hodowanie, opiekowanie się i interakcję z wirtualnymi zwierzętami w metaverse. Zwierzaki działają jako tokeny niewymienialne (NFT), które można kupić, sprzedać lub wymienić na dedykowanym rynku. Sieć zasila natywny token platformy, TAMA. Umożliwia on wszelkie transakcje w ramach Tamaverse, w tym zakupy w sklepie NFT i transfery pomiędzy użytkownikami.

Nazwa „Tamadoge” nawiązuje do klasycznej już zabawki Tamagotchi, w której zabawa polegała na opiece i utrzymywaniu przy życiu wirtualnego zwierzaka. W Tamaverse użytkownicy mogą odtworzyć to doświadczenie ze swoimi zwierzakami Tamadoge, angażując się jednocześnie w komunikację, rywalizację i możliwość zdobywania nagród wraz z innymi graczami.

Swords of Blood

swords of blood

Swords of Blood wyróżnia się na rynku gier kryptowalutowych nietuzinkową, wciągającą fabułą. Gracze zostają przeniesieni do zniszczonego świata Ezura, gdzie mogą wcielić się w rolę wojownika czy maga bitewnego, wykonywać różnorodne zadania i próbować zdobyć cyfrowe przedmioty, na sprzedaży których będą mogli później zarobić.

Te przedmioty to chociażby potężne bronie i zbroje. W grze funkcjonuje niebanalny system craftingu, dzięki któremu gracze mogą sami konstruować różne użyteczne przedmioty, aby kreować postacie, które pasują do ich własnego stylu gry. Głównym celem zespołu programistów Swords of Blood jest stworzenie ciekawej gry, w której pieniądze są jednak kwestią drugorzędną.

Gods Unchained

gods unchained

Gods Unchained to cyfrowa kolekcjonerska gra karciana (CCG) produkcji Immutable. Gra jest zbudowana na blockchainie Ethereum.

Gracze w Gods Unchained konstruują talie kart przedstawiające mityczne stworzenia, zaklęcia i przedmioty. Każda karta jest tokenem niewymienialnym (NFT) w łańcuchu bloków Ethereum, co oznacza, że ma odrębną tożsamość i może być swobodnie kupowana, sprzedawana lub wymieniana na rynku gier lub na zewnętrznych giełdach. Dzięki temu gracze mogą rzeczywiście posiadać swoje karty i czerpać korzyści z rzadkich lub cennych kart, które nabywają. Ceny niektórych z nich potrafią sięgać nawet 1500 dolarów za sztukę.

Rozgrywka w Gods Unchained polega na strategicznej walce pomiędzy dwoma graczami, podczas której przywołują oni stwory, rzucają zaklęcia i wykorzystują różnorodne zdolności do pokonania przeciwników. Głównym celem jest zredukowanie punktów życia przeciwnika do zera.

Jak działają NFT w grach typu Play-to Earn?

NFT, czyli tokeny niewymienialne, to unikalne tokeny cyfrowe, których można użyć do udowodnienia własności treści, takich jak obrazy czy nawet dźwięk. W grach typu Play to Earn na blockchainie umożliwiają użytkownikom przejęcie na własność przedmiotów w grze, takich jak wirtualne bronie, waluta lub parcele terenu.

W przeciwieństwie do zwykłych gier, w których przedmioty przechowywane są w zewnętrznych bazach danych i stanowią własność firm, które stworzyły grę, NFT umożliwiają graczom rzeczywiste wejście w posiadanie unikalnych zasobów, które kupują. Co więcej, gdy gracz nabędzie NFT z gry, może go swobodnie sprzedać poza platformą, na której został stworzony, co nie jest możliwe w przypadku zwykłych gier.

Oznacza to, że NFT reprezentujące przedmioty w grze można wymieniać i sprzedawać za walutę fiducjarną na dowolnym rynku NFT.

W przypadku zwykłych gier nie istnieje chyba inna zachęta do grania niż czysta przyjemność z przejścia gry. Zależność jest jednokierunkowa: płacisz za grę i jeśli nie jesteś profesjonalnym graczem e-sportowym lub streamerem mającym dużą liczbę obserwujących, nigdy nie będziesz w stanie zarabiać na czasie, który realnie spędzasz grając.

Gry oparte na technologii blockchain oferują natomiast graczom możliwość zarobienia prawdziwych pieniędzy.

Jako, że technologia blockchain umożliwia użytkownikom dokonywanie transakcji bez względu na miejsce, w którym aktualnie się znajdują, gracze mogą przekazywać wartość i otrzymywać wynagrodzenie za grę niezależnie od tego, kim są i z jakiego miejsca na świecie łączą się z grą.

Podsumowanie

Blockchainowe gry Play2Earn wywierają niebagatelny wpływ na branżę gamingową definiując na nowo pojęcie własności w grze i wymiar immersji, która łaczy użytkownika z używanym oprogramowaniem. Chociaż niektóre gry tego typu są dostępne bezpłatnie, wiele z nich wymaga początkowej inwestycji, o czym zdecydowanie warto pamiętać.

Branża gier wideo zdaje się znajdować aktualnie na swoistym rozdrożu pomiędzy kontynuowaniem dotychczasowej, tradycyjnej ścieżki a przekazaniem pełni kontroli w ręce graczy. Co więcej, wykorzystanie technologii blockchain i NFT umożliwia ambitnym twórcom gier dokonanie daleko idących zmian w tej nadal stosunkowo młodej branży.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment