Skip to content Skip to footer

Hakerzy atakują rządy. W tle wojna Izraela z Hamasem

W Izraelu odnotowano gwałtowny wzrost liczby cyberataków od czasu nalotów Hamasu z 7 października. Dane Check Point wskazują na wzrost liczby cyberataków w Izraelu o 18%, z czego 52% wymierzonych jest w sektor rządowy. W Polsce sektor rządowy i użyteczności publicznej również notuje blisko 2100 ataków tygodniowo.

Gil Shwed, dyrektor generalny izraelskiej firmy, zaznaczył podczas spotkania z inwestorami, że wraz ze wzrostem zagrożeń, wzrosła świadomość firm (i jej pracowników) zagrożeniami. Jeszcze rok temu firmy dłużej utrzymywały istniejące zapory ogniowe, zamiast je aktualizować. Teraz się to zmieniło i wyraźnie widać rosnące inwestycje w nowe systemy zabezpieczeń. Firma Check Point poinformowała, że w trzecim kwartale br. widoczny był dwucyfrowy wzrost przychodów z subskrypcji platformy, która zapobiega atakom w sieciach, urządzeniach mobilnych i chmurze.

Rosnąca liczba ataków hakerskich na agendy rządowe i strategiczny dla gospodarki sektor użyteczności publicznej dotyczy również Polski. Co tydzień jesteśmy świadkami blisko 2100 ataków na polskie firmy z tego sektora oraz 1600 na sektor finansowy – wskazują dane firmy Check Point Software.

Na rosnącą liczbę ataków wskazuje również najnowsze badanie OnePoll/Gemserv, w którego wynika, że firmy muszą pilnie unowocześniać swoje systemy, ponieważ sztuczna inteligencja (AI) grozi zwiększeniem cyberataków. – Luki w wiedzy i informacjach stają się kluczowymi wyzwaniami, szczególnie dla dyrektorów ds. bezpieczeństwa informacji (CISO), ponieważ oczekuje się, że krajobraz cyberzagrożeń będzie coraz bardziej niestabilny, dodatkowo zaostrzony przez tegoroczne napięcia geopolityczne – piszą autorzy raportu. *

Badanie ponad 200 europejskich ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa pokazuje, że 38% respondentów przewiduje znaczny wzrost liczby cyberataków z wykorzystaniem fałszywych technologii sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych 5 lat, a dodatkowe 45% spodziewa się umiarkowanego wzrostu. W sumie uderzające 83% ekspertów uważa, że ​​generatywna sztuczna inteligencja (GAI) będzie odgrywać bardziej znaczącą rolę w cyberatakach. Jednak zaledwie 16% respondentów uważa, że ​​ich organizacje doskonale rozumieją te zaawansowane narzędzia AI.

Gil Shwed, reprezentujący firmę Check Point zachowuje spokój: – Ostatni kwartał wyraźnie pokazuje, że jesteśmy w bardzo dobrym trendzie pozytywnych zmian. Jestem całkiem pozytywnie nastawiony do obserwowanego przez nas trendu biznesowego.

* Raport

Show CommentsClose Comments

Leave a comment