Skip to content Skip to footer

Gujana Francuska/ Sonda JUICE wystartowała

Bezzałogowa sonda kosmiczna JUICE, która ma zbadać środowisko wokół Jowisza, wystartowała w piątek z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Naukowy i techniczny udział w misji mają Polacy.

Pierwotnie JUICE miała rozpocząć podróż w czwartek, ale start został przełożony z powodu zagrożenia wystąpieniem wyładowań elektrycznych.

Misja JUICE jest realizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Ważąca 5 ton sonda ma dotrzeć do układu Jowisza, w którym zbada trzy jego lodowe księżyce: Ganimedesa, Europę i Kallisto. Są to tzw. lodowe księżyce i przypuszcza się, że pod warstwami lodu mogą istnieć oceany płynnej wody.

Wedle planów ESA sonda JUICE ma dotrzeć na Jowisza w 2031 r. Sonda będzie też badać samą planetę i jej otoczenie. Wśród celów misji wymieniono badania atmosfery, środowiska magnetycznego, wulkanicznego księżyca Io, pyłowych pierścieni i mniejszych księżyców.

Szacowany budżet przedsięwzięcia to ok. 1,6 mld euro.

Na rakiecie znalazł się rysunek dziewczynki z Ukrainy Jaryny Zakałużnej, która wygrała w 2021 r. konkurs plastyczny. Rysunek przedstawia Jowisza, jego lodowe księżyce i Ziemię oraz samą sondę JUICE w przestrzeni kosmicznej.

JUICE to główna tegoroczna misja kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Polska bierze udział w projekcie – Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także firmy Astronika Sp. z o.o. i Sener Polska Sp. z o.o. dostarczyły ważne elementy sondy.

Ponad rok po wystrzeleniu sonda w sierpniu 2024 roku ponownie minie Ziemię i Księżyc. W sierpniu 2025 roku nastąpi przelot koło Wenus, w sierpniu 2026 roku ponowny przelot koło Ziemi i kolejny w 2029 roku. Manewry te pozwolą uzyskać tzw. asysty grawitacyjne, by jak najmniejszym kosztem dotrzeć do Jowisza. Od lipca 2031 roku do listopada 2034 roku ma nastąpić łącznie 35 przelotów w pobliżu lodowych księżyców Jowisza, a w grudniu 2024 sonda ma wejść na orbitę wokół Ganimedesa.

W przygotowanie części projektu, za które odpowiadały CBK PAN i Astronika, zaangażowane były Worktech, Creotech Instruments S.A., Politechnika Warszawska, Politechnika Koszalińska, ELPOD, Gutronic, Wareluk S.C., Instytut Technologii Elektronowej, Powłoka S.C. oraz Instytut Lotnictwa.

JUICE jest ostatnią misją wykorzystującą rakietę Ariane 5.(PAP)

Show CommentsClose Comments

Leave a comment