Skip to content Skip to footer

Co dalej z NCBR? Kontrole państwowe, CBA i NIK. Minister czeka na wyniki

Będziemy chcieli uspokoić instytucje unijne w sprawie NCBR – powiedział w czwartek PAP szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Dodał, że jeszcze w styczniu w Polsce planowana jest wizyta przedstawicieli unijnego urzędu ds. zwalczania nadużyć finansowych OLAF, który wiosną ub.r. rozpoczął kontrolę w NCBR.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) to agencja wykonawcza, powołana do realizacji zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Od 1 sierpnia 2022 r. nadzór nad NCBR sprawuje Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

W maju NCBR informowało, że OLAF rozpoczął kontrolę wewnątrz instytucji w związku z konkursem „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe”, po zakończonej wcześniej kontroli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, która wykazała nieprawidłowości przy przyznawaniu dotacji.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek przypomniał, że NCBR było również kontrolowane przez „CBA, instytucje państwowe, NIK”. „Chcemy zebrać wszystkie wyniki tych kontroli” – poinformował.

Pytany, na jakim etapie jest kontrola OLAF, minister Wieczorek odparł: „Z tego, co wiem, bo rozmawiałem z panem posłem (Dariuszem) Jońskim, który też NCBR kontrolował (…) to chyba ta wizyta będzie planowana ok. 18-20 stycznia w tym roku”.
Minister zaznaczył, że ważne jest, aby udało się przekonać instytucje unijne, że polska strona chce uporządkować sprawy NCBR.
„Będziemy chcieli uspokoić instytucje unijne, że chcemy to uporządkować, bo najgorszą rzeczą by było, gdybyśmy przez te domniemane działania korupcyjne (…) stracili certyfikację dotyczącą wydatkowania środków z Unii Europejskiej” – uznał minister.

Ocenił, że gdyby doszło do takiej sytuacji, to „byłyby zagrożone przyszłe środki” unijne.
„Mam nadzieję, że również te instytucje europejskie docenią naszą determinację, żeby to wszystko uporządkować; żeby to było uczciwe i transparentne. I to obiecuję, że po prostu takie będzie” – podkreślił.
Na pytanie o nadzór Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nad NCBR (obecnie nadzór sprawuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej), szef resortu nauki poinformował, że według niego „jest to naturalne, że NCBR powinien być w ramach struktury ministerstwa nauki”. „To jest proces, który będzie wymagał zmiany ustawy, żeby zmienić ten nadzór” – zaznaczył.  (PAP)

Nauka w Polsce, Magdalena Barcz, Adrian Kowarzyk bar/ amk/ agt/
Fot: Autorstwa Anty000 – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Show CommentsClose Comments

Leave a comment