TechNews 25 maja 2022
Ochrona danych administracji państwowej oraz obywateli stoi w obliczu zagrożeń ze strony cyberprzestępczości. Sektor publiczny jest najbardziej narażony na ataki hakerów – stwierdzają dane agencji European Union Agency for Cybersecurity. Co tydzień w Polsce dochodzi do blisko 800 ataków na ten sektor – potwierdza Check Point Research.
Jednym z efektów pandemii jest zmiana formy pracy na zdalną i gwałtowne przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej, także w sektorze admininistracji publicznej. To pociąga za sobą rosnącą skalę wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem.
Cyberbezpieczeństwo instytucji sektora publicznego wobec przyspieszonej cyfryzacji usług – realne zagrożenia, niezbędne działania i dostępne możliwości – to tytuł tegorocznej edycji CyberGov, czołowej polskiej konferencji dotyczącej bezpieczeństwa technologii informacyjnych w sektorze publicznym.
Skala zagrożeń jest bardzo duża – najnowsze dane wskazują, iż wśród trzech najczęściej obieranych celów przez cyberprzestępców w Polsce są sektory: finansowo-bankowy (z 1082 atakami na organizację w tygodniu), rządowo-wojskowy (1002 ataki) i użyteczności publicznej (z 772 atakami).
Dlatego specjaliści z dziedziny cyberbezpieczeństwa – m.in. Płk Łukasz Jędrzejczak, zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ds. Cyberbezpieczeństwa, Dorota Bałachowska, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa z Urządu Dozoru Technicznego, skoncentrują się na omówieniu sposobów skutecznej walki z zagrożeniami. Sektor prywatny będzie reprezentować kilkunastu ekspertów, m.in. Krzysztof Nierodka z Check Point Software, który wraz z Piotrem Kędrą (IntegraleIT) opowie o zmianach, jakie na przestrzeni ostatnich 30 lat przeszły systemy firewall.
Kluczowe zagadnienia poruszane na konferencji:
- Nowelizacja Ustawy KSC – jakie zmiany niesie bezpośrednio dla sektora publicznego, co oznacza i w jaki sposób na wpłynie na inne sektory
- Nowe inicjatywy europejskie – NIS 2.0 i inne regulacje dotyczące cyberbezpieczeństwa (w tym Digital Operational Resilience Act – DORA)
- Pieniądze na horyzoncie czyli realne inwestycje w cyberbezpieczeństwo (założenia i konkretne cele Krajowego Programu Odbudowy w obszarze cyber)
- Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC) i cyberbezpieczeństwo – perspektywa do 2029
- Rozwój programu PWCyber – propozycja edukacyjna dla administracji publiczne
- Chmury w administracji publicznej – kwestia cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa danych, katalog usług dla administracji publicznej, pakiet dla samorządów