Skip to content Skip to footer

Ceny Abakanowicz z kolejnymi rekordami

Aukcja monograficzna „Magdalena Abakanowicz. Synteza sztuk”, która odbyła się w czwartek, 23 listopada w DESA Unicum w Warszawie, zakończyła się wynikiem niemal 18,5 mln zł. Padł na niej dodatkowo rekord najdrożej sprzedanej tkaniny Abakanowicz w historii.

Monograficzna aukcja sztuki Magdaleny Abakanowicz była rekordowa nie tylko dla domu aukcyjnego, ale i całego polskiego rynku sztuki. Wylicytowano na niej w sumie 31 z 33 obiektów, generując całkowity obrót aukcji na poziomie blisko 18,5 mln zł i pobijając tym samym rekord aukcji monograficznej Tadeusza Kantora w DESA Unicum z 2022 r., który wynosił ponad 16,2 mln zł. Wczorajsza licytacja Abakanowicz na zawsze zapisała się w historii polskiego rynku sztuki.

Oprócz rekordowego obrotu w czwartkowy wieczór padły jeszcze dwie inne zawrotne kwoty. Sprzedany za 1 068 000 zł Abakan „Structure” osiągnął status najdrożej sprzedanej tkaniny Abakanowicz na świecie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się jednak przede wszystkim instalacja Caminando, składająca się z dwudziestu figur z brązu, należąca swego czasu do prywatnej kolekcji Robina i Marshy Williamsów. Wczorajszego wieczoru osiągnęła cenę 9 600 000 zł i była tym samym najdrożej sprzedanym obiektem na aukcji.

Ostatnia monograficzna aukcja dzieł Magdaleny Abakanowicz w DESA Unicum w 2018 r. zakończyła się obrotem na poziomie nieco ponad 4,5 mln zł – wczoraj ten wynik został przekroczony niemal czterokrotnie. Wzrost wartości dzieł artystki dobitnie świadczy o tym, jak pożądana i ceniona jest sztuka Abakanowicz, a popyt na nią rośnie z roku na rok.

– Rosnącą pozycję Abakanowicz na światowym rynku sztuki pokazują nie tylko kolejne rekordy cenowe padające na aukcjach w ostatnich latach, ale także ogólny wzrost wielkości sprzedaży pod względem wolumenu i wartości oraz spadająca liczba niesprzedanych na aukcjach pozycji. Wynik wczorajszej aukcji i zainteresowanie, jakie wzbudziła ona wśród kolekcjonerów, odpowiada odnotowywanemu od kilku lat stałemu wzrostowi pozycji prac polskiej artystki na międzynarodowym rynku aukcyjnym – mówi Natalia Kowalek z Departamentu Sprzedaży DESA Unicum.

W 2000 r. w światowym rankingu artystów tworzonym przez Artprice Abakanowicz zajmowała zaledwie 4445 miejsce. Dzisiaj zalicza się do grona TOP 500, a jej twórczość wystawiana jest w najważniejszych kolekcjach i muzeach sztuki współczesnej na całym świecie. I mimo że większość obrotu dziełami artystki pozostaje na rodzimym rynku, wolumen sprzedaży na rynkach zagranicznych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii, pozostaje istotny, a grono zagranicznych kolekcjonerów powiększa się o kolejne kraje.

Czwartkowa licytacja w DESA Unicum pobiła wszystkie dotychczasowe rekordy aukcji monograficznych w Polsce, umacniając tym samym pozycję warszawskiego domu aukcyjnego w kraju. Wśród wylicytowanych pozycji znalazło się aż 6 Abakanów, rzeźby z juty i brązu, a także rzadkie prace olejne na płótnie i grafiki. Aukcja „Magdalena Abakanowicz. Synteza sztuk” niewątpliwie zapisze się w historii polskiego rynku sztuki nie tylko ze względu na całkowity obrót, ale i liczbę sprzedanych obiektów.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment