Skip to content Skip to footer

Binance Research: rynek kryptowalut urósł o 19% w październiku

Rynek kryptowalut zanotował imponujący wzrost swojej kapitalizacji w minionym miesiącu, bo aż o 19%. Oznacza to drugi co do wielkości wzrost miesięczny w 2023 roku. Zdaniem analityków Binance Research w największym stopniu przyczyniły się do tego informacje o bliskim wprowadzeniu ETF-ów na spotowe Bitcoiny. Spośród głównych kryptowalut najbardziej na wartości zyskały: Solana (SOL), Chainlink (LINK) i Bitcoin (BTC). Zakończyły one miesiąc ze wzrostami cen wynoszącymi odpowiednio 78%, 45% i 28% – wynika z najnowszego raportu „Monthly Market Insights – November 2023” od Binance Research.

Analitycy Binance Research zauważyli dodatkowo w swoim raporcie, że Bitcoin powiększył swoją dominację na rynku kryptowalut osiągając w październiku najlepszy wynik od 2,5 lat. Obecnie kapitalizacja Bitcoina stanowi 53,47% wartości całego rynku.

Binance Research do najważniejszych wydarzeń na rynku kryptowalut w minionym miesiącu zaliczył także uruchomienie w październiku głównego łańcucha bloków przez Scroll, czyli rozwiązanie warstwy drugiej (L2) Ethereum. Scroll w swoim działaniu wykorzystuje ZK Rollups, dzięki temu dostarcza bezpieczną i skalowalną warstwę wykonawczą, która skutecznie maksymalizuje kompatybilność z Ethereum Virtual Machine (EVM). Według danych przytoczonych w raporcie, Scroll przyciągnął już ponad 26,6 miliona dolarów w TVL (Total Value Locked) i 43 tys. użytkowników.

Analitycy Binance Research zwrócili także uwagę na wprowadzenie 17 października przez zdecentralizowaną giełdę Uniswap Labs opłaty w wysokości 0.15% za wymianę niektórych tokenów. Dzięki temu, w ciągu pierwszych dwóch tygodni firma zebrała ponad 647 tys. dolarów. Uniswap jest największą zdecentralizowaną giełdą pod względem wolumenu handlowego i jak na razie wprowadzenie opłat nie zachwiało tą pozycją.

Kolejnym wyróżniamy w raporcie Binance Research wydarzeniem były wyniki Maker’a, czyli projektu DeFi stojącego za stabilną kryptowalutą DAI. Zanotował on wzrost rocznych przychodów i przekroczył swoje wskaźniki wszech czasów, zbliżając się do 200 milionów dolarów. Istotnym czynnikiem zwiększenia przychodów była gotowość Maker’a do akceptacji rzeczywistych aktywów („RWAs”) jako zabezpieczenia dla DAI. Dzięki temu roczne przychody z RWAs wzrosły o 455% od października 2022 roku i stanowią teraz większość (66%) rocznych przychodów Maker’a.

Pełen raport Binance Research jest dostępny tutaj

Show CommentsClose Comments

Leave a comment