Aktualności Kryptowaluty Podatki web 3.0 14 września 2023
Nad branżą kryptowalutową cały czas pokutuje obraz nieregulowanej i dzikiej przestrzeni, w której łatwo obraca się przestępcom finansowym, pierze pieniądze lub unika sankcji. W rzeczywistości jednak największe platformy cyfrowych aktywów proaktywnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa i monitorowania transakcji. Doskonałym przykładem wysokich standardów compliance (zgodności z przepisami) jest giełda Binance, która ostatnio pokazała, jak jej działania pomogły w schwytaniu terrorystów Państwa Islamskiego, czyli bojowników ISIS.
Zespół śledczy Binance w czerwcu br. dostarczył informacji niezbędnych do aresztowania członków oddziału grupy terrorystycznej ISIS poszukiwanych w Tadżykistanie i Turcji. Giełda w celu zlikwidowania grupy współpracowała z Narodowym Bankiem Tadżykistanu i firmą TRM, która zajmuje się kryminalistyką na rynku kryptowalut.
„Dziś można z całą pewnością stwierdzić, że kryptowaluty nie są już wygodnym narzędziem dla przestępców finansowych lub użytkowników objętych sankcjami, którzy próbują w ten sposób przesyłać duże środki. Możemy to natychmiast zauważyć i zamrozić pieniądze. Proaktywnie blokujemy użytkowników z regionów objętych sankcjami i robimy to za pomocą różnych narzędzi KYC/AML” – mówi Tigran Gambaryan, Head of Financial Crime Compliance w Binance.
47 tysięcy przypadków współpracy z organami ścigania w 2022 roku
Zaangażowanie Binance w ostatnie aresztowanie członków ISIS okazało się znaczącym wydarzeniem w uświadomieniu opinii publicznej, w jaki sposób platformy kryptowalutowe mogą odgrywać kluczową rolę w budowaniu bezpieczeństwa w skali globalnej. Incydent ten jest też dowodem na to, że branża kryptowalut przeszła długą drogę pod względem regulacji, przeciwdziałania praniu pieniędzy, finansowania terroryzmu (z ang. AML/CFT) oraz lepszej identyfikacji swoich klientów (z ang. KYC).
Do tego walka z ISIS nie jest odosobnionym przypadkiem. W 2022 roku zespół śledczy Binance odpowiedział na ponad 47 tysięcy wezwań organów ścigania, ze średnim czasem reakcji wynoszącym trzy dni. Jest to wynik zdecydowanie lepszy od jakiejkolwiek tradycyjnej instytucji finansowej.
Pokazuje to, jak bardzo branża kryptowalut rozwinęła się pod względem compliance. Rynek cyfrowych aktywów nie jest już „Dzikim Zachodem”, a coraz dokładnie regulowaną branżą. Działając na całym świecie, giełdy takie jak Binance muszą dostosowywać się do lokalnych przepisów, co w konsekwencji daje im bardzo duże możliwości przeciwdziałania przestępcom finansowym w skali globalnej.
Podejście do compliance na wyższym poziomie niż w przypadku tradycyjnych rynków
Kryptowaluty są nowym rynkiem, który spotyka się z problemami oraz możliwościami nieznanymi dla rynków tradycyjnych. W związku z tym podejście do compliance w jego przypadku również musiało zostać odświeżone. W sieci bitcoina (BTC) nie występuje centralny organ mogący zablokować transakcje, nie można dokonać „chargebacku” lub zwrotu transakcji.
“Doskonale wiemy, że ze wzgledu na tą specyfikę musimy oferować więcej w obszarze bezpieczeństwa i zgodności z przepisami niż ma to miejsce w tradycyjnych instytucjach finasowych. Stąd np. dokładne sprawdzanie każdego urządzenia wykorzystywanego przez naszych użytkowników do korzystania z giełdy, powiadomienia o potencjalnie podejrzanych wypłatach, czy stałe wysiłki na rzecz podnoszenia świadomości ryzyk związanych z naszymi produktami i usługami” – wyjaśnia Beata Wiśnicka-Zawierucha, Money Laundering Reporting Officer (MLRO) w Binance.
Jak zapewnia przedstawicielka Binance, priorytetem dla firmy jest zawsze ochrona użytkowników. Temu celowi służy także stworzony w firmie globalny zespół ds. zgodności i dochodzeń, zatrudniający ponad 750 pracowników na całym świecie.
„Składa się on z profesjonalistów z doświadczeniem w organach regulacyjnych, śledczych z wybitnych firm analitycznych zajmujących się blockchainem, a także funkcjonariuszy organów ścigania, którzy prowadzili jedne z największych dochodzeń w sprawie cyberprzestępstw w historii” – wyjaśnia Beata Wisnicka-Zawierucha.
W 2022 r. giełda zwiększyła zatrudnienie w obszarze zgodności i dochodzeń o ponad 500%. Dodatkowo uruchomiła globalny program szkoleniowy dla organów ścigania w zakresie wykrywania przestępstw finansowych i cyberprzestępstw. Jest on także prowadzony w Polsce.