Skip to content Skip to footer

Polacy nie znają swoich praw podatkowych. Raport e-pity

Jak wynika z Raportu e-pity: Co Polacy wiedzą o podatkach, świadomość podatkowa Polaków, pomimo deklarowanego zainteresowania tematem, pozostawia wiele do życzenia. Tylko 55% z nich deklaruje, że miało styczność z podatkiem VAT. Tym, z którym spotykamy się niemal każdego dnia, robiąc codzienne zakupy. 

Aż 64% Polaków deklaruje znajomość zasad podatkowych, a co piąty jest zainteresowany tematem ulg i odliczeń podatkowych – wynika z Raportu e-pity: Co Polacy wiedzą o podatkach? To zainteresowanie nie oznacza, że Polacy dobrze orientują się w szczegółach podatkowych, a swoją faktyczną znajomość przywilejów oceniają mniej optymistycznie. Najlepszym dowodem na znaczące braki wiedzy w tej dziedzinie jest fakt, że zaledwie 55% Polaków deklaruje, że miało styczność z podatkiem VAT. Dokładnie tym, z którym  spotykamy się choćby w sklepach, robiąc codzienne zakupy. Jak przełamać ten impas? Potrzebna jest edukacja, merytoryczne wsparcie i intuicyjne narzędzia, które przeprowadzą Polaków przez trudności podatkowe. 

Większość Polaków nie korzysta z przysługujących im praw podatkowych
Prawa podatkowe to nie tylko obowiązki, ale przede wszystkim przywileje. Warto je znać, by umieć z nich korzystać i należny podatek umniejszać o przysługujące nam odliczenia. Z raportu e-pity: Co Polacy wiedzą o podatkach przeprowadzonego w październiku 2023 roku jasno wynika, że nie wiemy, jak korzystać z przysługujących nam ulg i obniżek podatkowych. Ponad 64% badanych deklaruje, że zna przepisy dotyczące przysługujących im praw podatkowych, tylko 38,4% jest w pełni przekonanych, że korzysta z wszystkich możliwych przysługujących im praw.  Rozbieżność w wynikach pokazuje, że nie wiemy, jak przełożyć wiedzę na praktykę. Dobrą wiadomością jest fakt, że nie trzeba zabiegać o podstawowe zainteresowanie Polaków, bo baza do edukacji już istnieje: co piąty respondent deklaruje duże zainteresowanie tematem ulg i odliczeń podatkowych oraz śledzenie bieżących zmian

– Ponad 50% respondentów z niższym wykształceniem przyznało, że nie zdaje sobie sprawy z możliwości korzystania z dostępnych ulg, podczas gdy wśród osób z wykształceniem średnim i wyższym odsetek ten wyniósł około 30%. Brak świadomości dotyczącej najnowszych zmian prawnych związanych z podatkami prowadzi do sytuacji, w której wielu podatników traci na niewykorzystaniu możliwości dokonania odpisów od podatków. W obliczu dynamicznych zmian w przepisach podatkowych istotne jest, aby Polacy aktywnie poszukiwali informacji i podnosili swoje kompetencje podatkowe, aby lepiej zrozumieć i wykorzystać dostępne narzędzia optymalizacji podatkowej, czyli oszczędzania w ramach rocznego rozliczenia – wyjaśnia dr Anna Semmerling, ekspertka z zakresu ekonomii z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku

Badanie nasuwa więc wniosek: Polacy chcą wiedzieć więcej o podatkach i dokonywać korzystniejszych rozliczeń, ale nie mają wystarczającej świadomości, by uwzględniać w nich przysługujące im odliczenia. A takie najczęściej wpisujemy w rozliczeniu rocznym, które składamy do 30 kwietnia 2024 roku. Składając zeznanie podatkowe  nie możemy już zmienić wysokości naliczonego podatku. Możemy jedynie sprawdzić wszystkie nasze dane, dochody, zaznaczyć ulgi, do których mamy prawo i uzupełnić brakujące informacje. Natomiast, jeżeli chcemy wpłynąć na to, jak ten podatek będzie wyglądał i wpłynąć na wysokość otrzymanego zwrotu lub obniżyć należny podatek, musimy rozpocząć działania jeszcze w bieżącym roku. Listopad i grudzień 2023 roku to ostatni dzwonek na obniżenie podatku i szansa na zmianę rozliczenia rocznego PIT. Zmiany wprowadzone w tych miesiące będą miały wpływ na to jaki zapłacimy podatek lub jaki otrzymamy zwrot.

Jak obniżyć podatek i skorzystać z wszystkich ulg?
Wystarczy, że już teraz sprawdzimy nasze rozliczenie w Programie  e-pity, który wyliczy, jaki podatek będziemy mieli do zapłacenia w przyszłym roku. – Podatnik, który jest świadomy, jak będzie wyglądało jego rozliczenie z fiskusem, ma możliwość wykorzystywania jeszcze w tym roku przysługujących mu ulg i odliczeń w taki sposób, aby finalnie mógł otrzymać wyższy zwrot lub znacząco obniżyć naliczony podatek – podpowiada Monika Piątkowska, Doradca Podatkowy e-pity.pl

Dzięki możliwości przeprowadzenia symulacji rozliczenia podatku za 2023 rok, podatnicy mają czas na podjęcie działań korzystnie wpływających na ich rozliczenie jeszcze w bieżącym roku. Raz wprowadzone do aplikacji  dane (w tym wprowadzone ulgi, przysługujące rozliczającemu) zostaną w niej  zapisane. W takiej sytuacji Program  e-pity umożliwia bezpieczne, złożenie rozliczenia podatkowego z, uwzględnieniem wszystkich przysługujących podatnikowi ulg, i wysłanie e-deklaracji do Urzędu Skarbowego jak nadejdzie okres rozliczeń. Tylko do końca bieżącego roku możemy podjąć kroki, dzięki którym będziemy mogli zwiększyć zwrot podatku za 2023 rok.
 

Jak więc zapłacić fiskusowi mniej? Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą czy osobą fizyczną, możesz skorzystać z dopasowanych ulg i odliczeń, które pomogą Ci zyskać na rozliczeniu. Jakie działania możesz podjąć, by obniżyć podatek? 

  • wesprzeć kulturę, szkolnictwo, organizacje pożytku publicznego 
  • poprawić warunki cieplne Twojego domu
  • opłacić turnus zdrowotny komuś bliskiemu
  • wyremontować biuro, zainwestować pieniądze w szkolenia, wydarzenia integracyjne
  • zostać honorowym dawcą krwi. A może już nim jesteś?
Show CommentsClose Comments

Leave a comment