Skip to content Skip to footer

LPP: Hindenburg Research działa na zlecenie. Polski gigant stracił 12 mld w ciągu dnia

Polski gigant odzieżowy, spółka LPP – po informacji amerykańskiej wywiadowni Hindenburg Research, stracił ponad 1/3 swojej wartości giełdowej. Amerykańska spółka zarzuciła właścicielowi takich marek jak Reserved, House, Cropp czy Sinsay, że zbycie działalności w Rosji było fikcją. Rynek zareagował natychmiast, władze LPP kierują sprawę do sądu.

Piątkowe notowanie spółki LPP na warszawskiej giełdzie nie zapiszę się dobrze w historii właściciela popularnych marek odzieżowych. Trójmiejska firma, działająca na rynkach międzynarodowych zaliczyła ogromne spadki na poziomie 35,78 proc. tracąc wartość rynkową z 33 do 21 mld zł. Powodem tak ogromnym spadków jest raport amerykańskiej firmy analitycznej Hindenburg Research, która poinformowała, że wycofanie się LPP z rynku rosyjskiego jest tylko fikcją. LPP miało rzekomo wciąż oferować swoje produkty na rynku rosyjskim pod nową marką, natomiast kanałem przerzutowym miał być Kazachstan, który odnotował bardzo duże wzrosty na giełdzie towarowej. Przypomnij, iż Kazachastan nie nałożył ograniczeń na wymianę handlową z Rosją. Według LPP, mamy do czynienia z „atakiem dezinformacyjnym” a amerykanie działają na zlecenie.

LPP dementuje

– W nawiązaniu do poprzednich oświadczeń spółki informujemy, że w dniu dzisiejszym do Prokuratury zostały złożone zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę LPP SA i jej akcjonariuszy, inwestorów giełdowych, zagrażające bezpieczeństwu rynku finansowego. Podstawą zawiadomienia są nieprawdziwe bądź zmanipulowane informacje opublikowane w dniu dzisiejszym w materiale Hindenburg Research.

Spółka ponadto przedstawia wstępne komentarze do informacji zawartych we wspomnianym materiale.Stanowczo dementujemy informacje znajdujące się w materiale Hindeburg Research. W szczególności informujemy, iż: LPP SA nie prowadzi działalności handlowej na terytorium Federacji Rosyjskiej, transakcja sprzedaży spółki rosyjskiej nie miała charakteru fikcyjnego i nie wiązała się z manipulacjami księgowymi lub rachunkowymi, od 2022 r. LPP SA nie kontroluje spółki rosyjskiej OOO Re Trading i prowadzonej przez nią działalności, podmioty pod nazwami Fashion Group Textile i Asia Fashion Import Export nie są w jakikolwiek sposób kontrolowane przez LPP SA, podmiot pod nazwą Far East Services nie jest w jakikolwiek sposób kontrolowany przez LPP SA, Zarząd LPP SA nie finansował w żaden sposób transakcji sprzedaży udziałów, czy prowadzenia biznesu w Rosji po jego sprzedaży, w tym poprzez pożyczki zabezpieczone zastawem na akcjach LPP SA, spółka nie dokonywała wysyłek towarów do Rosji przez terytorium Kazachstanu, spółka nie dokonała zmiany firmy audytorskiej badającej sprawozdania finansowe Spółki i jej Grupy w związku z transakcją sprzedaży spółki rosyjskiej lub wynikających stąd kwestii (zmiana wynikała z upływu terminu na jaki firma audytorska została wybrana) – czytamy w oficjalnym komunikacie LPP.

Atak i gra na spadki?Według LPP raport przygotowany przez Hindenburg Reasearch jest elementem przygotowywanego od 5 miesięcy zorganizowanego ataku dezinformacyjnego obliczonego na spadek kursu akcji Grupy LPP. O sprawie poinformowaliśmy wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Z tego co ustaliliśmy, nie jesteśmy pierwszą firmą, która stała się obiektem zainteresowania wywiadowni. Wcześniej podobny proceder został przez Hindenburg wycelowany w spółkę Adani. Wiemy jednocześnie, że wywiadownia działa na zlecenie podmiotów trzecich. Nie można wykluczyć, że tego typu działania mogą być próbą przejęcia wpływów w spółce LPP. Ponadto z informacji giełdowych wynika, że amerykańska wywiadownia zakupiła wcześniej pakiet akcji LPP na tzw.”shortach” , co według ekspertów rynku już wywołuje oburzenie. Ich zdaniem, podmioty które zajmują się oceną spółek giełdowych nie powinny mieć prawa do takiej działalności jak gra na giełdzie, budzi to powiem kontrowersje i obawy, które dotknęły właśnie LPP. Rzecz o tyle istotna, iż wywiadownie takie jak Hindeburg Research mają ogromny wpływ na rynek i inwestorów. Takie zabiegi, oparte jedynie o informacje pochodzące z raportu i reakcje rynku, pozwalają firmie zarobić ogromne środki, na tzw. „spadkach”. Amerykańska wywiadownia Hinderburg Reserach wcześniej również działa w podobny sposób, doprowadzając do spadku majątku miliardera Gautama Adani, właściciela Adani Group o 57 mld dolarów.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment