Skip to content Skip to footer

JAK PORADZIĆ SOBIE ZE STRESEM I EMOCJAMI W CZASIE PANDEMII?

Od blisko dwóch miesięcy każdy z nas próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Oprócz strachu o zdrowie swoje oraz bliskich, towarzyszy nam stres związany z niepewnością, kiedy życie i wszystko wokół wróci do normy. Większość z nas z dnia na dzień przeszła na nowy, zdalny tryb pracy. Niektórzy stracili zatrudnienie, a tym samym poczucie bezpieczeństwa.

autorka: Marta Osuch

Całą dobę spędzamy z bliskimi, pracując, ucząc się, funkcjonując. Czasami nie mając przestrzeni tylko dla siebie. Ma to oczywiście wiele plusów, ale w dłuższej perspektywie, szczególnie kiedy towarzyszy nam napięcie emocjonalne jest większa szansa na nieporozumienia i kłótnie. Odczuwamy wiele emocji, ale czy umiemy sobie z nimi skutecznie poradzi ? Oto kilka kluczowych wskazówek.

ZAUWAŻ POZYTYWY
Spróbuj w obecnej sytuacji dojrzeć coś dobrego, np. to, że możesz spać godzinę dłużej, bez pośpiechu wypić kawę w ulubionym kubku, nie tracisz godzin na dojazdy. To, czego obecnie doświadczasz, pozwala Ci być bardziej uważnym. Doceń to. Zregeneruj się, zanim wróci szybkie tempo do Twojego życia. Spędź jakościowo czas z bliskimi. Być może wcześniej nie miałeś takiej możliwości. Zrób coś, na co od dawna nie miałeś czasu. Postaraj się skorzystać z czasu, który mamy obecnie pod dostatkiem.

W obecnej sytuacji – izolacji i dużej niepewności towarzyszą nam emocje i uczucia, których nie powinniśmy ignorować, np. złość, strach, smutek czy poczucie bezradności. Aktywność ruchowa jest jedną z możliwości skutecznego radzenia sobie ze stresem w warunkach domowych.

ZADBAJ O RUCH
Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. W obecnej sytuacji – izolacji i dużej niepewności towarzyszą nam emocje i uczucia, których nie powinniśmy ignorować, np. złość, strach, smutek czy poczucie bezradności. Aktywność ruchowa jest jedną z możliwości skutecznego radzenia sobie ze stresem w warunkach domowych. Wpływa na zmniejszenie napięcia w ciele, uspokaja, dotlenia mózg, pomaga rozładować negatywne emocje, polepsza wydajność umysłową. Jest też doskonałą formą profilaktyki zdrowia psychicznego, ponieważ podczas treningu wydzielana jest serotonina (potocznie – hormon szczęścia), która poprawia humor , dodaje energii i sprawia, że towarzyszy nam poczucie szczęścia.

BĄDŹ W KONTAKCIE ZE SWOIMI EMOCJAMI
Istotne jest to, żeby mieć świadomość jakie towarzyszą nam emocje oraz co je wywołało. Kolejną umiejętnością, którą warto rozwijać jest samokontrola i samoregulacja emocji. Dzięki temu, to Ty panujesz nad emocjami, a nie one nad Tobą. Naucz się je nazywać, rozmawiać o nich i odpowiednio przeżywa. Każda emocja jest ważna i informuje nas o czymś. Radość daje nam energię i motywację do działania. Jeśli się pojawi, spróbuj utrzymać ją jak najdłużej. Jeśli nie, sam stwarzaj sobie powody do jej przeżywania, np. celebruj zrealizowanie małych zadań, które sobie wyznaczyłeś. Złość dba o nasze potrzeby i granice. Strach chroni nas przed zagrożeniem, przypomina o tym, że powinniśmy zachować ostrożność, a smutek przynosi refleksję, pozwala nam dostrzec to, co w życiu jest naprawdę cenne. Pracuj nad inteligencją emocjonalną. Przyniesie Ci to wiele korzyści w przyszłości zarówno z życiu osobistym, jak i zawodowym.

Umiejętnością, którą warto rozwijać jest samokontrola i samoregulacja emocji. Dzięki temu, to Ty panujesz nad emocjami, a nie one nad Tobą. Naucz się je nazywać, rozmawiać o nich i odpowiednio przeżywa. Każda emocja jest ważna i informuje nas o czymś

WYCISZ SIĘ I ZADBAJ O RELAKS
Znajdź czas tylko dla siebie. Idź na samotny spacer do lasu albo praktykuj w domu jogę, medytuj. Zrób to, co da Ci satysfakcję i wpłynie na poprawę Twojego samopoczucia, wywoła uśmiech i rozluźnienie. Pomysł o sobie, a nie tylko o pracy, dzieciach, obowiązkach, zaległościach… Skupienie się na sobie powinno stanowić stały punkt w Twoim kalendarzu. Wprowadź regularność i spędzaj czas tylko ze sobą. Słuchaj siebie i bądź uważny na swoje potrzeby. Jeśli masz ochotę na leniuchowanie, rób to bez wyrzutów sumienia.

POSTAW NA ROZWÓJ
W trudnych, stresujących warunkach warto skupić się na tym, na co mamy wpływ. Daje nam to poczucie bezpieczeństwa, sprawczości oraz zaradności. Za dużo czasu i energii tracimy na zamartwianie się rzeczami, na które nie mamy realnego wpływu. Uświadomienie sobie tego, dobrze nam zrobi. Zainwestuj swój czas w domu na naukę języka obcego, kurs online, dzięki któremu podniesiesz swoje kompetencje czy zdobędziesz nowe. Nadrób zaległości w czytaniu. Poszukaj nowych inspiracji. Obecna sytuacja sprawiła, że uczymy się korzystać z nowych technologii. Czerp wiedzę z tych doświadczeń, korzystaj z tego. Wyznaczaj sobie (nawet małe) cele rozwojowe.

Marta Osuch – psycholog ze specjalnością: psychologia zmiany, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi, trenerka rozwoju osobistego i zawodowego, prelegentka TEDx SGH 2019, ekspertka w audycjach radiowych i programach telewizyjnych, autorka artykułów na temat roli psychologii w biznesie, organizatorka akcji społecznej „Sama Definiuję Swój Sukces” i inicjatywy Projektantki Sukcesu, założycielka firmy Psychology & Business.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment

0.0/5