Skip to content Skip to footer

Cyberwojna trwa a jej skala będzie tylko rosnąć.

Rozmowa z Sergeyejem Shykevichem, Dyrektorem działu Threat Intelligence w firmie Check Point Software Technologies.

Firma Check Point Software Technologies rozpoczęła w Monachium coroczne wydarzenie dla klientów i partnerów – CPX 360. Trzydniowa prezentacja zgromadzi wiodących ekspertów z branży w celu zbadania najnowszych rozwiązań i strategii chroniących organizacje przed obecnymi zagrożeniami bezpieczeństwa cybernetycznego.

Jakie są główne zagrożenia ze strony Sztucznej Inteligencji (AI) w 2023 roku?
Liczba i sposób ataków hakerskich na świecie rośnie. Metody ich opracowywania stają się znacznie prostsze dzięki sztucznej inteligencji – narzędziom takim jak ChatGPT, które opracują aplikację back-office, przeanalizują niezbędne informacje, aby napisać i zrealizować kampanię phishing e-mail i skutecznie zagrozić ofiarom. To wszystko nie mając dostatecznej wiedzy technicznej czy znajomości języka angielskiego.
Oczywiście sztuczną inteligencję można również wykorzystać do walki z cyberatakami. Sami wykorzystujemy ją w naszych narzędziach. Opracowaliśmy specjalny system, który nazywamy ThreatCloud, czyli sieć czujników zagrożeń, które udostępniają dane i współpracują w walce ze złośliwym oprogramowaniem.

Jakie sektory są najczęściej atakowane?
Zaledwie po 2 miesiącach od debiutu ChatGPT, analitycy bezpieczeństwa cybernetycznego odnotowali jego wykorzystanie w co piątym (20%) przypadku wykrytego ataku cybernetycznego na świecie.  Należy dodać, że średnia dzienna liczna ataków na świecie to ponad 80 mln kampanii. Polskie firmy atakowane są przeszło 1100 razy w tygodniu – o niemal jedną trzecią częściej niż na początku czwartego kwartału 2022 roku.
Do najbardziej narażonych sektorów należy edukacja, infrastruktura krytyczna, bankowość. Hakerzy mają bowiem dwa najważniejsze cele swoich działań: pozyskanie okupu (potrzebnych do finansowania dalszych działań) lub destabilizacja sytuacji w danym państwie i wprowadzenie dezinformacji. A te sektory są kluczowe dla funkcjonowania sprawnego państwa.


Show CommentsClose Comments

Leave a comment