Skip to content Skip to footer

Coraz więcej spekulacji wokół przejęcia Polska Press. Wśród potencjalnych kupców wymieniany Instytut Jagielloński

Spekulacje na temat przejęcia wydawnictwa Polska Press i zbudowania nowego zaplecza medialnego dla prawicy nie milkną. Według ‘’Gazety Wyborczej’’ bazą ma być serwis ‘’naszemiasto.pl’’. Część mediów mówi o przejęciu wydawnictwa przez Strefę Wolnego Słowa – spółkę mediową zgromadzoną wokół Tomasza Sakiewicza, z tytułami “Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”, Niezalezna.pl i TV Republika. Nie ma jednak pewności co do możliwości i sposobu finansowania takiej transakcji….

Tymczasem na rynku pojawiają się coraz bardziej głośne opinie, że przejęcie może być zrealizowane za pośrednictwem Instytutu Jagiellońskiego, kierowanego przez Marcina Roszkowskiego, blisko współpracującego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) i fundacją State of Poland. Czy Instytut Jagielloński lub spółki powiązane z prezesem Roszkowskim planują, w porozumieniu z kierownictwem PiS, zakup Polska Press? I choć jest to tylko jeden z wielu scenariuszy, wydaje się godny analizy….
Jedno jest pewne – celem ma być błyskawiczna sprzedaż grupy mediowej jeszcze przed przejęciem władzy przez partie opozycyjne – ustalił nieoficjalnie Onet. PKN Orlen – właściciel wydawnictwa Polska Press – zaprzecza doniesieniom o możliwej sprzedaży wydawnictwa.

Instytut Jagielloński jako holding mediowy?
Instytut Jagielloński, organizacja non-profit zajmująca się promowaniem myśli wolnorynkowej oraz specjalistycznymi analizami dla biznesu, wbrew pozorom jest blisko powiązany z mediami. Ma również silne wsparcie ze strony banku BGK. Okazuje się, że instytucja kierowana przez Marcina Roszkowskiego (prezesa i syna Prof. Wojciecha Roszkowskiego, autora książek o historii RP) otrzymała w ciągu ostatnich 2 lat (2021-2023) od fundacji State of Poland (finansowanej przez BGK) darowizny w wysokości ponad 4 mln zł. W tym czasie Instytut Jagielloński korzystał regularnie z usług doradczych Danuty Nierady (dyr. kreatywnego fundacji State of Poland i byłej żony Pawła Nierady, Wiceprezesa BGK S.A.). Czy usługi związane były z tworzeniem medialnych firm takich jak TAB Media Sp. z oo. (później XOOG Holding Sp. zoo.) – należących obecnie do Instytutu Jagiellońskiego – dane za KRS z dnia 06/11/23). 

Być może podmioty ten mają stać się przyczółkiem nowego holdingu, skupiającego więcej tytułów o zasięgu ogólnopolskim? Tym bardziej, że kontakty i zaangażowanie biznesowe prezesa Instytutu Jagiellońskiego obejmuje obszary mediów – jest współzałożycielem BiznesAlert.pl, serwisu internetowego, poświęconego rynkowi opinii o energetyce i infrastrukturze. Prezes Roszkowski pełni również funkcję prezesa spółki deweloperskiej, która zajmuje się inwestycjami w branży energetycznej.


Jak czytamy w „Gazecie Wyborczej”„Jest plan połączenia najbardziej obiecujących mediów PiS w jedną grupę — mówi dziennikowi jeden z obecnych redaktorów Polska Press znający plany władzy. Bazą nowego koncernu medialnego miałby być popularny serwisu Naszemiasto.pl, należący do Orlenu„.

Pytaniem pozostaje cena, możliwość i sposób finansowania przejęcia portalu lub całego wydawnictwa Polska Press. Czy w tym celu powołana została spółki TAB Media / XOOG Holding? Czy finansowanie transakcji mogłoby się odbyć za pośrednictwem i przy wsparciu banku BGK. Wiadomo bowiem, że Instytut Jagielloński nie posiada wystarczających środków na zakup takiego medium…

Czas biegnie i możliwe, że na te i inne pytania wkrótce otrzymamy odpowiedzi. Dopóki PKN Orlen nie ogłosi oficjalnego komunikatu, dopóty spekulacje nadal będą trwać.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment