Skip to content Skip to footer

Chińscy hakerzy atakują USA i Wielką Brytanię. Miliony osób na celowniku

Departament Sprawiedliwości USA, FBI i rząd Wielkiej Brytanii poinformowały o szeroko zakrojonej kampanii cyberataków. Celem operacji, za którą stać miały stać chińskie grupy haktywistyczne (wspierane i finansowane przez rząd), było „represjonowanie krytyków reżimu w Pekinie, narażanie na szwank instytucji rządowych i kradzież tajemnic handlowych” – powiedziała zastępca prokuratora generalnego USA Lisa Monaco. 

Sergey Shykevich

Wielka Brytania oficjalnie przypisała Chinom włamanie do Komisji Wyborczej, które spowodowało wyciek danych osobowych 40 milionów brytyjskich wyborców. Jednocześnie Stany Zjednoczone postawiły zarzuty 7 obywatelom Chin za operacje hakerskie prowadzone w ramach grupy zagrożeń APT31. Stany Zjednoczone oskarżają 7 osób oskarżonych o atakowanie urzędników rządowych i amerykańskich firm.

– Dzisiaj rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ogłosiły podjęcie działań przeciwko APT31, chińskiej grupie hakerskiej zajmującej się cyberszpiegostwem. W Wielkiej Brytanii grupa APT31 przeprowadziła atak i przejęła dane wielu posłów do parlamentu, włamując się również do systemów brytyjskiej Komisji Wyborczej i archiwów danych dotyczących 40 milionów wyborców w Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych haktywiści wysłali ponad 10.000 złośliwych e-maili do dziennikarzy, polityków i firm, których celem było podważenie zaufania do instytucji rządowych, kradzież tajemnic handlowych i represje wobec krytyków chińskiego rządu. Wygląda na to, że skoordynowane działanie rządów Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ma na celu wysłanie Chinom sygnału, że nie będą one tolerować takich działań. Należy zauważyć, że grupa APT31 jest aktywna od lat i przeprowadziła wiele kampanii hakerskich na całym świecie. W miarę wzrostu zagrożeń cybernetycznych i coraz bardziej wyrafinowanych aktorów, coraz bardziej istotna staje się współpraca rządów w celu zapobiegania zagrożeniom i przeciwdziałania takich grupom haktywistów – mówi Sergey Shykevich, ekspert firmy Check Point Research.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment