Nauka

Zielone światło Europejskiej Agencji Kosmicznej dla polskich projektów nawigacyjnych

Odbiorniki nawigacji hybrydowej oraz satelitarnej GNSS do zastosowań kosmicznych będą testowane z wykorzystaniem środowisk testowych zaprojektowanych przez polskich inżynierów. ESA wydała pozytywną ocenę dla obu systemów – poinformowała w poniedziałek firma Astri Polska.


 

“Pod koniec marca przedstawiciele ESA zatwierdzili ważne etapy projektów Flight i Techno opracowanych przez Astri Polska. Przekazanie pierwszego z nich planowane jest jeszcze w tym roku” – wskazała firma.

 

Jak wyjaśnił Marcin Mykietyn z Astri Polska, odpowiedzialny za kontakty z mediami, oprogramowanie zaprojektowane przez polskich inżynierów umożliwi np. testowanie odbiorników nawigacji satelitarnej (GNSS) wykorzystywanych m.in. w satelitach obserwacji Ziemi.

 

“Fakt, że Europejska Agencja Kosmiczna coraz częściej wykorzystuje rozwiązania dostarczone przez polskie firmy należy odbierać jako niewątpliwy sukces rodzimych podmiotów” – ocenił cytowany w komunikacie prezes Astri Polska Jacek Mandas. Dodał, że GNSS jest ważnym obszarem działalności firmy. “Cieszymy się, że nasze rozwiązania z tej dziedziny będą wykorzystywane przez ESA” – podkreślił.

 

Celem projektu Flight (Flexible Environment for GNSS Testing), jak wyjaśniono, jest stworzenie “adaptacyjnego i elastycznego środowiska testowego”, które pozwoli na zintegrowanie infrastruktury w należącym do ESA Europejskim Laboratorium Nawigacyjnym (ENL) oraz zapewni platformę do przeprowadzania testów odbiorników nawigacji satelitarnej GNSS. ENL wchodzi w skład należącego do ESA centrum badawczo-rozwojowego ESTEC. To największy obiekt tego typu w Europie.

 

Jak zaznaczył szef działu aplikacji i usług satelitarnych Astri Polska Karol Brzostowski, system Flight będzie wykorzystywany przez ESA do testowania odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. “Przekazanie tego środowiska testowego dla ESA przewidujemy na IV kwartał tego roku. Jest to o tyle ważne, że nasza platforma testowa będzie używana przez ESA w ich codziennych zadaniach” – podkreślił.

 

Z kolei Techno (Test Environment for Hybrid Navigation) to projekt z dziedziny nawigacji hybrydowej, który ma na celu wykorzystanie korzyści płynących z połączenia technologii GNSS i LTE. “Efektem projektu będzie oprogramowanie, które oprócz integracji urządzeń symulujących sygnały nawigacyjne pozwoli na generowanie scenariuszy testowych. Testy oraz pierwsza integracja systemu odbędą się także w centrum badawczym ESTEC” – wskazano. Dodano, że finalizacja projektu przewidziana jest w czerwcu 2019 roku.

 

“Projekt Techno pozwoli ocenić, na ile skuteczne będzie połączenie standardowych metod wyznaczania pozycji za pomocą GNSS z technologią, która wykorzystywana jest głównie do przesyłania danych, czyli LTE. Okazuje się bowiem, że wykorzystanie częstotliwości stricte telekomunikacyjnych do nawigacji pozwala na wyznaczanie pozycji z jeszcze większą dokładnością i ciągłością w czasie. Może to otworzyć nowe możliwości w tej dziedzinie w obliczu nadchodzącej technologii 5G” – wyjaśnił Maciej Paśnikowski odpowiedzialny za projekt w Astri Polska.

 

Astri Polska to pierwsza polska firma, której 100 proc. przychodu pochodzi z sektora kosmicznego. Obecnie firma realizuje ok. 20 projektów dla sektora kosmicznego, w większości dla programów ESA. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.