Aktualności

Jak zdobyć unijne pieniądze na R&D? – w kwietniu konferencja w Warszawie

Do 2020 roku europejskie firmy mogą zdobyć 2,7 mld euro na projekty badawczo-rozwojowe. 12 kwietnia w Warszawie przedsiębiorcy i naukowcy będą mogli dowiedzieć się, jak skutecznie aplikować o granty Europejskiej Rady ds. Innowacji.


 

Do 2020 roku Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) przeznaczy 2,7 mld euro na wsparcie naukowców oraz przedsiębiorstw w realizacji innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych. Już 12 kwietnia w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której będzie można dowiedzieć się, jak z powodzeniem aplikować o te fundusze.

 

Wydarzenie organizowane jest przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej. Do udziału zaproszone zostały polskie jednostki naukowe, przedsiębiorstwa, beneficjenci grantów z Programu Ramowego Horyzont 2020, ewaluatorzy wniosków projektowych, a także przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej.

 

– Budowanie silnej pozycji polskich przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych wymaga nowego spojrzenia na relacje pomiędzy nauką i biznesem. Instrumenty, które oferuje w tym zakresie Unia Europejska, stanowią szansę na dokonanie przez firmy oraz placówki naukowe i badawczo-rozwojowe swoistego skoku technologicznego – podkreśla wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin cytowany w przesłanym PAP przez organizatorów konferencji komunikacie prasowym. – Innowacyjna gospodarka oparta na wiedzy, wykorzystująca najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne oparte na myśli oraz kreatywności polskich innowatorów to cel, do którego dążymy. Jestem przekonany, że w przeciągu najbliższych dwóch lat czeka nas prawdziwa eksplozja innowacyjności – dodaje Gowin.

 

Do tej pory polskie podmioty w ramach programu Horyzont 2020 pozyskały granty o łącznej wartości przekraczającej 291,8 mln euro – co stanowi nieco ponad 1 proc. funduszy przyznanych dotychczas w ramach Horyzontu 2020.

 

Wśród dużych firm, które przodują w pozyskiwaniu funduszy z Programu Ramowego Horyzont 2020, są zarówno firmy Skarbu Państwa, jak i firmy prywatne. Najwięcej pieniędzy na badania i rozwój do tej pory pozyskała Selena Labs Sp. z o.o. – łączna wartość przyznanych jej grantów przekroczyła 4 mln euro. Z kolei Crist Offshore Sp. z o.o. uzyskała finansowanie przekraczające kwotę 2,4 mln euro. Ponad 1,4 mln euro na innowacje z programu Horyzont 2020 otrzymała KGHM Polska Miedź SA. Niewiele mniej, bo ponad 1,3 mln euro, uzyskała Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA. Z kolei ponad 1,2 mln euro na realizację innowacyjnych pomysłów zdobył Mostostal Warszawa S.A.

 

Po unijne pieniądze na projekty B+R chętnie sięgają również małe i średnie firmy. Granty w wysokości przekraczające kwotę 1 mln euro pozyskało 14 takich podmiotów. SDS Optic Sp. z o.o. pozyskała prawie 4 mln euro na realizację projektu badawczo-rozwojowego. Z kolei Synektik S.A. zdobyła grant o wartości ponad 3,6 mln euro. Po ponad 2 mln euro pozyskały ITTI Sp. z o.o. i Vigo System SA.

 

Konferencja dotycząca finansowania projektów badawczo-rozwojowych przez EIC ze środków Programu Ramowego Horyzont 2020 odbędzie się 12 kwietnia w Centrum Kreatywności „Targowa” w Warszawie. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.kpk.gov.pl.

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.