Skip to content Skip to footer

Zawód psychoterapeuty coraz bliżej uregulowania. Konsultacje społeczne wykazały duże poparcie dla projektu ustawy

Regulacja zawodu psychoterapeuty w Polsce zyskała zdecydowane poparcie społeczne. Jak wynika z przeprowadzonych konsultacji społecznych dotyczących poselskiego projektu ustawy o zawodzie psychoterapeuty – aż 72% respondentów poparło wprowadzenie ustawy regulującej tę profesję. 61% ankietowanych zgadza się z rozwiązaniami zawartymi w projekcie przygotowanym przez Grupę Roboczą, który stał się podstawą projektu poselskiego. Co więcej, 58% uczestników nie widzi innej niż ustawowa drogi uregulowania kwestii poruszonych w projekcie.

W ramach konsultacji, które odbyły się zgodnie z nowymi przepisami, przesłano aż 7574 uwagi i opinie. Zdecydowana większość uczestników — ponad 98% — reprezentowała siebie. W konsultacjach brało udział 7486 osób prywatnych, 43 przedstawicieli osób prawnych oraz 45 reprezentantów innych podmiotów. Co ciekawe, aż 75% uczestników stanowiły kobiety.

Zainteresowanie regulacją zawodu psychoterapeuty przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania! Jestem wdzięczny wszystkim osobom, które wypowiedziały się na temat projektu ustawy przygotowanego przez Grupę Roboczą. Analizujemy wszystkie zgłoszone uwagi dzięki temu, że są dostępne publicznie w przetwarzalnej formie. Zaczęliśmy pracę nad możliwością wprowadzenia do projektu konstruktywnych pomysłów by uczynić nasz projekt lepszym i dopasowanym do wyzwań stojących przed środowiskiem psychoterapeutówpowiedział Łukasz Müldner-Nieckowski, Krajowy Konsultant ds. Psychoterapii.

Projekt ustawy o zawodzie psychoterapeuty został złożony 11 lutego 2025 roku na ręce Marszałka Sejmu Szymona Hołowni przez 126 posłów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Trzeciej Drogi (Polska 2050 i PSL). Projekt ten jest efektem niemal dwuletnich prac, których początki sięgają IX kadencji Sejmu (2019–2023). Wówczas powołano Zespół Parlamentarny ds. ustawy o zawodzie psychoterapeuty, któremu przewodniczyła Marta Golbik. To właśnie ten zespół zmobilizował do działania Grupę Roboczą ds. ustawy o zawodzie psychoterapeuty, w skład której wchodzą przedstawiciele wszystkich pięciu głównych nurtów psychoterapeutycznych.

Grupa Robocza rozpoczęła swoje prace 17 listopada 2022 roku. Początkowo liczyła 27 stowarzyszeń, jednak z czasem dołączały kolejne organizacje. Obecnie zaangażowanych jest 38 stowarzyszeń reprezentujących różne podejścia psychoterapeutyczne: psychodynamiczne, psychoanalityczne, poznawczo-behawioralne, integracyjne, systemowe oraz humanistyczno-doświadczeniowe.

Cieszę się, że mobilizacja środowiska dała tak znakomite efekty. Poparcie dla idei uchwalenia ustawy o zawodzie psychoterapeuty obala mity o rzekomej niereprezentatywności naszej Grupy Roboczej, podnoszone przez przeciwników projektu samorządowego. 70% poparcie dla ustawy jako sposobu uregulowania naszego zawodu to potwierdzenie, że warto było ciężko pracować niemal dwa lata nad kształtem przepisów. Część propozycji zgłoszonych w trakcie konsultacji ma głęboki sens i pokazuje, że warto takie konsultacje organizować. Będziemy postulowali, aby wszystkie racjonalne propozycje znalazły się w ostatecznym kształcie ustawy. Bo nam nie zależy na autorstwie, ale by stworzyć sensowne i efektywne ramy dla działania psychoterapeutów w Polscepodkreśliła Anna Grzelka, kierująca pracami legislacyjnymi w ramach Grupy Roboczej.

Projekt ustawy zyskał również wsparcie środowisk naukowych i eksperckich. 27 marca 2025 roku Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wydał oficjalne stanowisko popierające proponowane przepisy. Projekt poparło 93 naukowców, w tym 20 profesorów specjalizujących się w psychoterapii, m.in. prof. de Barbaro, prof. Cierpiałkowska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Samochowiec z Uniwersytetu w Szczecinie oraz prof. E.A.H. Zajenkowska.

Silne wsparcie dla projektu wyrazili także superwizorzy psychoterapii — ponad 220 uczestników konferencji w Gdańsku reprezentujących Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, a także superwizorzy innych stowarzyszeń. Obecnie liczba sygnatariuszy tego poparcia wynosi już 318 superwizorów. W swoim stanowisku zaapelowali oni o rzetelność, szacunek oraz wrażliwość etyczną w publicznych wypowiedziach dotyczących regulacji zawodu psychoterapeuty, podkreślając konieczność powstrzymania się od deprecjonowania innych specjalistów z uwagi na ich opinie w tej ważnej dyskusji.

Proces legislacyjny dotyczący zawodu psychoterapeuty wkracza w kluczową fazę. Przedstawiciele Grupy Roboczej deklarują otwartość na merytoryczne uwagi i dalszą pracę nad doskonaleniem przepisów. Wydaje się, że Polska stoi u progu uchwalenia ustawy, która po raz pierwszy kompleksowo ureguluje zasady wykonywania zawodu psychoterapeuty.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment