Skip to content Skip to footer

Zarządzanie i praca w dobie koronawirusa, czyli jak uchronić firmę przed organizacyjnym paraliżem i stratami

Strach związany z chorobą COVID-19 postawił na nogi nie tylko służby odpowiedzialne za nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Punkty usługowe i wszelkiego rodzaju firmy zastanawiają się, jak w obecnej sytuacji, w miarę możliwości, funkcjonować normalnie, nie narażając się na chaos i ewentualne straty związane z czasowym przestojem w pracy.

W przypadku firm produkcyjnych praca zdalna nie wchodzi w grę, ale wiele innych branż, które opierają swoje działania w głównej mierze na pracy z komputerem, z powodzeniem mogą skorzystać z tego rozwiązania. Podpowiadamy, jak to zrobić z głową i bezpiecznie dla zasobów firmy.

Wychodząc naprzeciw licznym zapytaniom naszych klientów o techniczne możliwości przejścia na pracę zdalną i przygotowanie im w tym celu skutecznych narzędzi, prezentujemy krótki poradnik możliwości pracy online. Jeśli jesteś właścicielem firmy i bierzesz takie rozwiązanie pod uwagę, koniecznie to przeczytaj.


Przygotowując swój biznes do pracy zdalnej, odpowiedz sobie na kilka pytań:
Jakie zasoby w sieci są niezbędne pracownikom do wykonywania obowiązków?
Czy np. są to wszystkie dokumenty, czy tylko system ERP bądź CRM?
Czy sprzęt, który działa w firmie, zapewnia możliwość takiego połączenia, i czy jest ono bezpieczne?
Czy polityka bezpieczeństwa firmy umożliwia pracę zdalną, a jeśli nie, czy można wprowadzić odpowiednie zapisy o niej?
Czy pracownicy będą pracować na sprzęcie powierzonym im przez firmę, czy na komputerach używanych do własnych, prywatnych celów?
Mówiąc krótko, czy masz odpowiednie zaplecze sprzętowe do uruchomienia pracy zdalnej.


Niezależnie od okoliczności, w 90 proc. firm udaje się wprowadzić pracę zdalną pomimo napotkanych przeszkód. Aby jednak ułatwić i przyspieszyć procesy z tym związane, warto wcześniej zadać sobie powyższe pytania.


Michał Giziński, wiceprezes PM Digital

Scenariusz nr 1 – praca na firmowym laptopie
To najbezpieczniejsze rozwiązanie. Przygotowując się do takiej operacji, należy przejrzeć całą infrastrukturę firmy, sprawdzić dostępne możliwości i zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie.
Bezpieczna praca zdalna na komputerze powierzonym pracownikowi przez firmę odbywa się na łączu internetowym pracownika, a połączenie z biurem – tylko i wyłącznie poprzez szyfrowany tunel VPN. Ważne jest, aby w popłochu i ewentualnym pośpiechu nie wystawiać żadnych usług na zewnątrz, co zwiększyłoby podatność na ewentualne włamania i wyciek danych, nie wspominając o łamaniu polityki bezpieczeństwa firmy.

Scenariusz nr 2 – praca na prywatnym laptopie
W tej sytuacji musimy nieco ostrożniej podejść do tematu. Firma nie posiada dostępu do takiego komputera, więc nie wiemy do końca, czy takie rozwiązanie będzie bezpieczne. Nie wiemy, jakie oprogramowanie jest zainstalowane na danym komputerze, czy ten posiada program antywirusowy. Istnieje wreszcie ryzyko kradzieży laptopa, z którym dana osoba uda się, np. do sklepu. Brak zaszyfrowania danych zwiększa szansę na ewentualne włamania i wyciek danych firmy.

Jak temu zapobiec? Zrób porządek na laptopach pracowników, które mają zostać wykorzystane do pracy. Oznacza to zaszyfrowanie danych i rozszerzenie ochrony antywirusowej najlepiej do wersji, która jest używana w firmie. – W tym wyjątkowym czasie szczególną rozwagą muszą kierować się osoby pracujące zdalnie. Nie należy łączyć się z Internetem poprzez darmowe hot spoty, warto także upewnić się, czy w razie awarii łącza mamy możliwość skorzystania z Internetu udostępnionego z telefonu – mówi Michał Giziński, wiceprezes PM Digital Sp. z o.o. – W przypadku wydruków warto upewnić się, na które urządzenie skierowany jest wydruk, aby omyłkowo nie wydrukować z domu poufnych informacji na ogólnodostępnej drukarce w biurze – dodaje.

Jeśli Twoja firma już umożliwia pracę zdalną, sprawdź, czy odbywa się to właściwie. Zapytaj informatyka, czy wystawił usługi na zewnątrz, czy zastosował tunel VPN, czy komputery są zaszyfrowane i – wreszcie – czy w Twojej firmie zostały wprowadzone zmiany związane z polityką bezpieczeństwa.

Podsumowując, nie dajmy się zwariować, pracujmy z głową, dbając o bezpieczeństwo własne i otoczenia. Na koniec pamiętajmy, że oprócz koronawirusa zagrażają nam dobrze już znane wirusy typu ransomware, które nie tylko szyfrują dane, ale są także nastawione na ich kradzież. W dobie wzmożonej pracy zdalnej i dużej nieostrożności ryzyko tego rodzaju ataków mocno wzrasta.

Jeśli masz pytania związane z organizacją pracy zdalnej w swojej firmie, chcesz uruchomić tego typu rozwiązania, ale nie wiesz, jak –
chętnie zaproponujemy optymalne wyjście z sytuacji, które umożliwi nieprzerwane i bezpieczne funkcjonowanie Twojego biznesu.

Zadzwoń do nas – 22 357 92 28
PM Digital

ul. Patriotów 44 D, Warszawa
lub napisz do nas maila:
[email protected]
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-16.30.
Zapraszamy na naszą stronę internetową:
www.outsourcing-it.com.pl

Show CommentsClose Comments

Leave a comment

0.0/5