AktualnościGiełda

Wystartowała Giełdowa Akademia Filmowa

Jak mówi japońskie przysłowie „obraz wart jest 1000 słów”. Czy ukazanie mechanizmów rządzących rynkiem finansowym za pomocą filmów może być okazją do poszerzenia wiedzy o nich? Jak najbardziej! A giełdowa Sala Notowań zamieniła się w… salę kinową.  


Jeszcze do niedawna wydawało się, że filmy fabularne służą jedynie rozrywce, a ich wartość edukacyjna jest niewielka. Tymczasem wyniki wielu badań naukowych wskazują, że w przypadku różnych dziedzin, w tym szeroko rozumianej ekonomii i finansów, istnieje możliwość zdobywania wiedzy poprzez aktywne oglądanie filmów fabularnych. Aktywne, czyli połączone z dyskusją o tematach poruszonych w filmie czy też analizą problemów zaprezentowanych w obrazie.

Giełda Papierów Wartościowych oraz Fundacja GPW uruchamiają unikalny projekt prezentacji filmów o rynkach finansowych. W ramach projektu będą prezentowane obrazy odsłaniające kulisy działania rynków czy też skupiające się na konkretnych problemach rynku. Merytorycznym partnerm projektu jest Instytut Ryzyka i Rynków Finansowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Prezentowane filmy, oprócz walorów edukacyjnych, posiadają również wartości historyczne i dokumentalne. Dzięki filmom sprzed lat, o początkach rynków kapitałowych, widzowie poznają rynek finansowy sprzed ery zaawansowanych technologii, ówczesne mechanizmy nim rządzące, nieco odmienną od współczesnej pracę maklerów i bankierów inwestycyjnych.

Tym, co wyróżni projekt GPW, będzie połączenie pokazu filmu z komentarzem eksperta, który podzieli się doświadczeniem zawodowym, opowie własne i zasłyszane anegdoty związane z rynkiem. Goście będą komentować filmy, konkretne mechanizmy, procesy lub problemy rynków finansowych.

Dla widzów będzie to doskonała okazja do bezpośredniego spotkania z osobowościami rynków finansowych, w niektórych przypadkach legendami. Będą też mieli unikalną możliwość zadania pytań gościom i wymiany poglądów.
Mamy nadzieję, że pokazy filmów o tematyce związanej z rynkami finansowymi pozwolą ich uczestnikom lepiej zrozumieć funkcjonowanie giełd, a dzięki temu zyskać wiedzę by stać się bardziej skutecznymi inwestorami.


 

 


Kalendarz projekcji:
20 lutego odbyła się projekcja kultowego filmu w reżyserii Olivera Stone’a z Michaelem Douglasem w roli głównej i jego słynnym mottem: “Chciwość jest dobra”, którego akcja rozgrywa się na Wall Street. Film został nagrodzony Oscarem dla aktora pierwszoplanowego. Pokaz został poprzedzony fachowym komentarzem nikogo innego, jak samego dra Wiesława Rozłuckiego, załozyciela i pierwszego prezesa warszawskiego parkietu.

 

Podczas kolejnego pokazu zaplanowanego na 20 marca będzie można obejrzeć drugą część amerykańskiego  filmu  z udziałem Michaela Douglasa w roli głównej, a partnerują mu Shia LaBeouf i Susan Sarandon. Jest to kontynuacja słynnego filmu Olivera Stone’a, którego akcja toczy się w centrum światowej finansjery.

 

17 kwietnia zaprezentujemy film opowiadający o przyczynach kryzysu finansowego z lat 2007-2008, który spowodował pęknięcie tzw. bańki kredytowej. Reżyserem i współscenarzystą jest Adam McKay, a w filmie występują Christian Bale, Steve Carell oraz Ryan Gosling.

Na kwiecień organizatorzy zaplanowali wyjątkowy pokaz, ale to na razie niespodzianka. Jeżeli jesteś zainteresowany udziałem w Giełdowej Akademii Filmowej. Szczegółowe informacje o zapisach znajdziesz tutaj.

 

fot: GPW

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.