AutoMotoNews

Umarł król, niech żyje król – Hayabusa wróci szybciej niż Wam się wydaje

Nie milkną echa po druzgocącej informacji, że Suzuki zakończyło produkcję legendarnego modelu Hayabusa i wycofało ze sprzedaży w Europie.Powód to obowiązujące przepisy emisji spalin. Japoński producent zastrzegł sobie jednak prawo do wykorzystania nazwy Hayabusa – jak się okazuje nie bez przyczyny.


Kultowa Hayabusa miała swoją premierę w 1999 r. Od początku deklasowała konkurencję pod względem osiągów, bowiem był to pierwszy seryjnie produkowany motocykl przekraczający barierę 300 km/h. Po niemal 20 latach, Japończycy zdecydowali się na zakończenie produkcji. Wcześniej „Haya” przestała być oferowana na rynkach europejskich ze względu na przepisy dotyczące emisji spalin. Mimo znacznie bardziej liberalnych przepisów na terenie Stanów Zjednoczonych, podobny zabieg i tam wkrótce zastosują. Nie bez przyczyny jednak Suzuki zastrzegło nazwę i posiada do niego prawa.

Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, prace nad następca już trwają. Producent zaplanował premierę w 2020 r. Suzuki nie zdradza szczegółów nowego projektu, jednak datę premiery potwierdza. Niewątpliwie będzie to najważniejsze wydarzenie motoryzacyjne dekady, bowiem osiągi i rozwiązania technologiczne 20-letniej niemal Hayabusy do dziś robią ogromne wrażenie, zaś właściwości jezdne są dla wielu producentów wciąż niedoścignione.

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.