AktualnościNauka

Trump chce sprywatyzować Międzynarodową Stację Kosmiczną

Administracja Donalda Trumpa poinformowała, że zaprzestaną finansowania niskoorbitową Międzynarodową Stację Kosmiczną już w 2024 r. Stacja ma trafić do sektora prywatnego.


 

Obecnie stacją zarządza amerykańska agencja NASA, która finansowana jest przez administrację rządową. Administracja Donalda Trumpa obecnie pracuje nad programem przejściowym, który umożliwi orbitalnemu laboratorium przejść właśnie do sektora prywatnego. Nie ma jednak pomysłu, które firmy mogłyby podjąć się takiej inwestycji, bowiem USA w ISS zainwestowały (oficjalnie – sic!) blisko 100 mld dolarów. The Washington Post dotarł do wewnętrznego dokumentu amerykańskiej agencji kosmicznej: “NASA rozszerzy międzynarodowe i handlowe partnerstwo w ciągu kolejnych siedmiu lat, tak aby zapewnić stały dostęp specjalistów, a także (zapewnić) ich obecność na niskiej orbicie okołoziemskiej”.

 

ISS od początku wzbudzała wielkie emocje ze względu na koszty budowy, których wielkość rozwiązałyby większość globalnych problemów. Misja często porównywana jest do wysłania Teleskopu Hubble’a (koszt 2 mld dolarów), którego wysłanie pozwoliło odkryć nieznane dotąd zakamarki wszechświata. W powstaniu stacji brało udział 16 państw, m.in. USA, Rosja, Chiny czy kraje członkowskiej Europejskiej Agencji Kosmicznej. Te nie odniosły się jeszcze do rewelacji Białego Domu.

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.