News

Gdzie i kiedy szukać pracy? Raport rynku pracy Adzuna

Raport rynku pracy Adzuna.pl poddał analizie dane dotyczące rynku pracy w Polsce w 2016 roku. Adzuna przygląda się trendom charakteryzującym publikację ofert pracy w kraju, zwracając szczególną uwagę na jej sezonowość oraz podział regionalny.

 

Według raportu, jedna czwarta wszystkich ofert w Polsce znajdowała się w województwach: mazowieckim (~15%) i dolnośląskim (~12%). Według raportu Styczeń, Czerwiec, Lipiec, Październik i Listopad szczególnie wyróżniają się w skali roku jako najważniejsze miesiące dla sektora rekrutacji.
Raport został opracowany na podstawie danych z wyszukiwarki Adzuna uzyskanych w okresie od Stycznia do Grudnia 2016 roku.


Gdzie kandydaci znaleźli najwięcej wakatów w 2016 roku?
W ubiegłym roku w województwach kandydaci znaleźli średnio 275 573 ogłoszeń o pracę. W województwach Mazowieckim, Dolnośląskim oraz Małopolskim poszukujący pracy znaleźli niemal dwukrotnie więcej wakatów niż średnio w pozostałych regionach Polski. Województwo Podlaskie znalazło się na szarym końcu w rankingu regionalnym – w 2016 roku opublikowano tam o 80% mniej wakatów niż wynosi roczna średnia krajowa.

Województwa Mazowieckie, Dolnośląskie, Małopolskie, Śląskie, Wielkopolskie oraz Pomorskie podciągają średnią roczną liczbę ofert zatrudnienia. W stolicy poszukujący pracy znaleźli w 2016r. średnio ponad 830 tysięcy ogłoszeń (15% wszystkich ofert w kraju), czyli niemal 15 razy więcej niż w województwie Podlaskim.

Podlaskie, Świętokrzyskie I Warmińsko-Mazurskie plasują się w ostatniej trójce rankingu, łącznie (194 210) nie przekraczając nawet średniej regionalnej.


Kiedy pracodawcy szukają kandydatów?
Dane dotyczące średniej liczby ofert pracy oraz łącznej liczby nowych ofert pojawiających się na rynku z miesiąca na miesiąc wskazują na wyraźną sezonowość w rekrutacji. Pracodawcy publikowali średnio 480 tysięcy ogłoszeń o pracę miesięcznie. W Lipcu, łączna liczba nowych ofert pracy osiągnęła rekordową liczbę 536 tysięcy ofert, niemal dwukrotnie większą niż w Grudniu

.

Trend publikacji ogłoszeń z ubiegłego roku wskazuje na wyraźny wzrost działalności rekrutacyjnej w  II oraz III kwartale. Z danych wyszukiwarki wynika jasno, iż cykliczny boom rekrutacyjny rozpoczyna się w pierwszym miesiącu roku. W Maju zaobserwano największy spadek w liczbie ogłoszeń na rynku pracy w skali roku. Następnie, Lipiec oraz przełom Października i Listopada charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem nowych pracowników, zaś w Grudniu obserwujemy niemal zupełne wstrzymanie procesów rekrutacyjnych

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.