AktualnościGospodarka

Rządowe agendy obcych państw rekomendują komunikator Usecrypt. Dla polskiego rządu… jakby nie istniał

Polski komunikator szyfrujący połączenia głosowe i tekstowe zdobywa zaufanie kolejnych państw. Po tym, jak agenda obrony narodowej rządu Izraela zarekomendowała system dla administracji państwowej, system testował rząd księstwa Monaco. Tymczasem polscy politycy i administracja milczą i unikają tematu. Dlaczego?

Usecrypt to komunikator oparty na technologii opracowanej przez polskich inżynierów, zapewniający szyfrowane i bezpieczne połączenia głosowe i tekstowe. Od kilku lat uważany jest za jedyną, poufną aplikację. Zamiast trafić do m.in. państwowych instytucji, w 2019 roku został przejęty przez fundusz Lazar Vision Fund, specjalizujący się w inwestycjach w nowe technologie. Jego zalety doceniają teraz administracje kolejnych państw na świecie. Polscy politycy na pytanie czy rząd RP nie powinien wspierać polskich rozwiązań i unikatowych technologii, pozostają bez odpowiedzi….

Innego zdania są polscy eksperci wojskowi i spraw bezpieczeństwa. W 2018 roku gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych i podsekretarz stanu w resorcie obrony, wystawiał pozytywne oceny komunikatorowi Usecrypt Messenger*, chwaląc m.in. jego wyjątkowe zabezpieczenia przed cyberatakami.

Przedstawiciele służb bezpieczeństwa podzielają tę opinię. Generał Gromosław Czempiński, były szef UOP, podkreśla: ‘’System Usecrypt jest znany już ok kilku lat. Administracja nie jest zainteresowana takim rozwiązaniem, ponieważ posiada własny, poufny system komunikacji i szyfrowania. Dodatkowo politykom nie zależy na powszechnym udostępnianiu systemu, który jest trudny bądź niemożliwy do inwigilacji. To zrozumiałe. Sam fakt, że Usecrypt znalazł się na liście rekomendacji Ministerstwa Obrony Izraela mówi za siebie. Zatem polecałbym go firmom choć nie jest prosty w użytkowaniu’’.

gen. Gromosław Czempiński

Opinia Gen. Czempińskiego jest o tyle ciekawa, że jest on uznawany za jednego z największych specjalistów ds. bezpieczeństwa na świecie. Jego działania w Iraku dla rządu amerykańskiego (operacja wydobycia amerykańskich dyplomatów), odznaczone przez prezydenta George’a Busha i służby CIA czy nadzór nad działaniem jednostki GROM, do dziś stanowią przykład najwyższego stopnia wyszkolenia polskich agentów.

Eksperci są zgodni – podsłuchiwani są wszyscy – osoby prywatne, przedsiębiorcy i politycy. Tymczasem popularność komunikatorów i aplikacji telefonicznych bije rekordy. Według szacunków Statista do 2021 roku z aplikacji do komunikacji na całym świecie ma korzystać 2,5 miliarda użytkowników. W Polsce co roku z komunikatorów korzysta ponad 25 mln osób. Co więcej, właściciele telefonów wydają przeszło 70 mld dolarów rocznie (SensorTower), na zabezpieczenie swoich urządzeń. Z tego blisko 70 proc. przypada na użytkowników produktów Apple. Okazuje się, że wydatki na aplikacje komunikacyjne stanowią zaledwie ułamek procenta z tej kwoty. Dlaczego? Użytkownicy wierzą, że darmowe komunikatory są zabezpieczone. W rzeczywistości w zamian za darmowe usługi, duże korporacje mogą zbierać wiele prywatnych danych i są w stanie profilować nasze życie w Internecie.

Jakub Kokoszka, UseScrypt

– UseCrypt nie pozwala użytkownikowi wykonać połączenia lub go odebrać, jeżeli aplikacja widzi próbę nieautoryzowanego dostępu. W sytuacji, kiedy użytkownik straci aparat, komunikator UseCrypt nie daje możliwości wyciągnięcia historii z naszej aplikacji. To są główne wektory ataków stosowane do tej pory – albo przełamujące system operacyjny i zaczynające nagrywać rozmowy, albo pozwalające na wyjęcie historii połączeń i wiadomości z telefonu – tłumaczy Jakub Kokoszka, dyrektor zarządzający UseCrypt USA.

Dlatego też z komunikatora korzystają administracje państwowe, m.in. księstwa Monaco, które od wielu lat znane było z tajemnicy bakowej i bezpieczeństwa osobistego. W obecnych czasach potrzebujemy bezpieczeństwa danych – podkreśla Herve Ordini z Komitetu Promocji Księstwa Monaco.

Powszechnie wiadomo, że system Pegasus, o którym tak głośno było po zakupie przez polski rząd, łamie systemy operacyjne takie jak iOS czy Android i umożliwia wgląd do wszystkiego, co jest dostępne po przełamaniu zabezpieczeń systemowych. UseCrypt ma własne niezależne szyfrowanie, które nie ma nic wspólnego z systemem operacyjnym, tak że tego typu atakujący po przełamaniu zabezpieczeń systemowych musiałby jeszcze przełamać zabezpieczenia UseCrypt, a do tej pory coś takiego się nie wydarzyło – przekonuje Jakub Kokoszka.

Serwery UseCrypt nie zbierają żadnych danych o historii połączeń czy konwersacji. Wiadomości zaś są szyfrowane na urządzeniach nadawcy i odszyfrowywane na urządzeniu odbiorcy.

UseCrypt Messenger także nie przechowuje żadnej komunikacji, co więcej uniemożliwia nieautoryzowany dostęp do aplikacji, szyfruje wszystkie połączenia i wiadomości, sam sprawdza, czy telefon nie został zhakowany, i informuje o zagrożeniach.

Redakcja Author
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Redakcja Author
Sorry! The Author has not filled his profile.