Prezentacje

Rynek samochodów luksusowych w Polsce

Zgodnie z najnowszym raportem przedstawionym przez KPMG rynek dóbr luksusowych w Polsce szacowany jest na ponad 16 mld zł. Jego największym segmentem są samochody luksusowe. To właśnie marki premium odnotowują w 2016 roku największe wzrosty sprzedaży.

Wzrost wartości rynku dóbr luksusowych w Polsce szacowany jest na 15 proc. w stosunku do ubiegłego roku, a jego wartość szacowana jest na 16,4 mld złotych – mówi raport przygotowany przez międzynarodową sieć firm audytorsko – doradczych KPMG. Co więcej, specjaliści przewidują, że do 2020 roku wartość tego rynku w Polsce wzrośnie łącznie o 27 proc., czyli do poziomu 21 mld złotych.

Największą z analizowanych przez KPMG kategorii okazał się segment samochodów luksusowych, którego wartość wyniosła około 8,5 mld złotych.

Najwięcej samochodów kupują firmy – auta luksusowe mają największe wzrosty sprzedaży
W pierwszych trzech kwartałach 2016 roku zarejestrowano w sumie ponad 300 tys. pojazdów. To o 17,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2015 roku. Co więcej, wśród nabywców ponad dwie trzecie stanowią w tym roku klienci instytucjonalni – oznacza to wzrost na poziomie 22,8 proc.
Dane przygotowane przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego pokazują, że w 2015 roku liczba nowych rejestracji w segmencie samochodów luksusowych osiągnęła poziom 40 tys. sztuk, a w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku rynek marek premium rozwinął się o 30,9 proc. pokazując równocześnie, że rok bieżący będzie jeszcze lepszy dla tego segmentu.
– Większość samochodów luksusowych kupowanych jest na firmę. W 98 proc. przypadków klienci wspomagają się finansowaniem bankowym i przeważnie jest to klasyczny leasing – wyjaśnia Piotr Kurpiński, kierownik salonu Lexus Warszawa – Żerań – Zauważamy również, że zmienia się podejście nabywców do samej kwestii sposobu zakupu samochodu. Przestają oni mieć tak zwaną „potrzebę posiadania” i wybierają możliwość użytkowania danego pojazdu. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się wynajem długoterminowy. Przy jego wyborze nabywca zakłada, że za trzy lub cztery lata wymieni samochód na kolejny, nowy model.

Ile według najbogatszych powinien kosztować samochód luksusowy?
Zgodnie z raportem przygotowanym przez PZPM liczba osób najbogatszych – a więc posiadających aktywa płynne o wartości powyżej 1 mln złotych – szacowana jest w Polsce na 41,1 tys. osób. Według nich cena samochodu luksusowego zaczyna się od 215 tys. zł. Przy czym cena luksusowego sprzętu grającego powinna zaczynać się od około 10 tys. zł, damska torebka od 1,9 tys., natomiast męski zegarek powinien kosztować minimum 6,1 tys. zł
W pierwszych trzech kwartałach 2016 roku największe wzrosty sprzedaży – na poziomie 59 proc. – odnotował na polskim rynku Lexus. Japońska marka wyprzedziła tym samym o 23 punkty procentowe niemieckie marki, których wzrosty wyniosły – Audi (36 proc.), Mercedes (36 proc.), BMW (28 proc.) i Volvo (18 proc.).
Rynek samochodów klasy premium powinien w najbliższych latach powoli się stabilizować – czytamy w raporcie KPMG. Podczas gdy w 2016 roku średni wskaźnik jego wzrostu wynosi ponad 30 proc., to do 2020 unormuje się on na poziomie 9,5 proc. Nadal jednak będzie rozwijał się szybciej od rynku samochodów popularnych, którego dynamikę wzrostu specjaliści szacują na 6,5 proc. w skali roku.

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.