Skip to content Skip to footer

Robert Szustkowski przeciwko koronawirusowi w Afryce

Robert Szustkowski, filantrop mieszkający na stałe w Szwajcarii, podjął decyzję o niezwłocznym uruchomieniu pomocy humanitarnej Gambii, w obliczu epidemii wirusa koronawirus (nCoV). Krok ten podjęty został po tym, jak WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ogłosiła w dniu 31.01.2020 wybuch epidemii koronawirusa jako stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC).

To już drugi raz, kiedy Szustkowski wspiera rząd Gambii. W 2014 roku, udzielił pomocy służbie zdrowia zachodnio-afrykańskiej republiki, będącej w bardzo trudnej sytuacji podczas wybuchu epidemii Eboli. Wówczas wirus okazał się tragiczny w skutkach – zarażonych zostało 30 000 osób, a ponad 11 000 zmarło w Afryce Zachodniej.

”Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia Gambii. Nasze działania staramy się konsultować z delegaturą WHO w Polsce a transport pomocy szykowany jest na najbliższe tygodnie. Czekamy na przygotowanie materiałów przez polskich producentów” – informuje Robert Szutskowski.

W ramach specjalnego transportu humanitarnego do Gambii trafi 100 profesjonalnych zestawów i wyposażenia dla potrzeb personelu medycznego, który ma zajmować się opieką nad osobami zarażonymi. Zestawy pochodzą od polskich producentów i obejmują specjalistyczny sprzęt medyczny, ubiory, maski. Całość została sfinansowana ze środków własnych.

” Szybkość z jaką rozprzestrzenia się wirus nCoV zmusza wiele krajów afrykańskich do akcji prewencyjnej. Stąd moja inicjatywa, która może pozwolić rządowi Gambii na zapobieganie tragicznym w skutkach efektom tej choroby w jednym z najbardziej potrzebujących państw na kontynencie afrykańskim” – dodaje Szustkowski.

Działania z rządem Gambii są odpowiedzią na instrukcje WHO przekazane państwom afrykańskim, sugerujące podjęcie środków zapobiegawczych przed zbliżająca się epidemią. ”Prowadzimy badania, które z państw Afryki Zachodniej są najmniej przygotowane do działań prewencyjnych wobec koronawirusa” – dodaje Szustkowski.

https://www.afro.who.int/news/who-ramps-preparedness-novel-coronavirus-african-region
Show CommentsClose Comments

Leave a comment

0.0/5