Nauka

Dwa programy Executive MBA polskich uczelni w rankingu “Financial Times”

Studia Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego znalazły się na 68. miejscu rankingu najlepszych studiów tego typu na świecie, przygotowywanym przez “Financial Times”. 78. miejsce zajął program Aalto University, realizowany m.in. w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Zwycięzcą jest chińsko-amerykański program Kellogg-HKUST EMBA.


 

 

Ranking powstaje od 17 lat na podstawie ankiet wypełnianych przez absolwentów kierunków trzy lata po zakończeniu edukacji (roczna próba obejmuje 4610 absolwentów) i autoewaluacji uczelni. Najważniejszym kryterium oceny jest uzyskany awans zawodowy absolwentów i średnia ważona wysokość ich zarobków. Autorzy rankingu oceniają też kadrę dydaktyczną i umiędzynarodowienie programów.

 

Pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu zajęły – tak, jak w poprzednim roku – chińsko-amerykański program prowadzony przez Kellogg/HKUST Business School. Na drugim miejscu uplasowały się studia EMBA-Global Asia, prowadzone wspólnie przez University of Hong Kong, London Business School i Columbia Business School (USA). Na trzecim miejscu uplasował się z kolei program Tsinghua University, prowadzony wspólnie ze słynną szkołą zarządzania i biznesu Insead.

 

Polska reprezentowana jest w rankingu “Financial Times” przez dwa programy. Na 68. miejscu znalazły się studia Executive MBA prowadzone samodzielne przez Akademię Leona Koźmińskiego. Z kolei 78. pozycję zajął program łączony Aalto EMBA, firmowany przez fiński Uniwersytet Aalto, który realizowany jest m.in. w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

 

“MBA można dziś studiować w kilkunastu tysiącach uczelni na świecie i w kilkudziesięciu instytucjach edukacyjnych w Polsce. Dlatego obecność ALK wśród najlepszych to wielki sukces uczelni, ale przede wszystkim absolwentów programu Executive MBA. To ich rozwijające się kariery przesądzają o pozycji programu” – komentuje wyniki rankingu rektor Akademii Leona Koźmińskiego prof. Witold T. Bielecki.

 

“My też badamy losy absolwentów i mogę potwierdzić, że absolwenci MBA naszej uczelni niemal w każdym przypadku awansują, a dla wielu z nich jest to awans znaczący, na najwyższe stanowiska menedżerskie” – mówi programów MBA realizowanych w ramach Kozminski Executive Business School Sylwia Hałas-Dej.

 

Absolwenci programów z pierwszej trójki rankingu “Financial Times” zarabiają – najczęściej w Chinach – od 300 tys. do 470 tys. dolarów rocznie. Z kolei roczne zarobki brutto polskich absolwentów EMBA, najczęściej zajmujących stanowiska prezesów, są na poziomie 167 tys. dolarów. (PAP)

 

autor: Katarzyna Florencka, naukawpolsce.pap.pl

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.