AktualnościAktualnościNauka

Poznańskie uczelnie tworzą spółkę, by zatrzymać absolwentów

Wspieranie studentów i absolwentów kierunków informatycznych w realizacji projektów i w tworzeniu własnych biznesów – takie ma być zadanie spółki Poznańskie Innowacje. Tworzą ją: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska i Uniwersytet Ekonomiczny.


Rektorzy trzech poznańskich uczelni podpisali w piątek umowę w sprawie utworzenia spółki; jej działalność ma się rozpocząć w ciągu najbliższych tygodni.
Celem nadrzędnym przedsięwzięcia jest stworzenie zdolnym, młodym ludziom takich warunków rozwoju, by zechcieli pozostać w Poznaniu i Wielkopolsce.
Poznańskie Innowacje będą organizatorem konkursów kierowanych do studentów kierunków informatycznych, oraz młodych osób pracujących w branży IT. Twórcy przedsięwzięcia liczą, że wsparcie finansowe zachęci laureatów konkursów do rozwoju i do zakładania własnych firm.

 

Efektem ogłaszanych przez spółkę konkursów mogą być m.in. nowe, użyteczne aplikacje na urządzenia mobilne, czy rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorców.
„Spółka nie tylko będzie przyznawała granty na założenie i prowadzenie firmy, ale też będzie służyła wsparciem w zakresie know-how. Nasi eksperci będą podpowiadać, konsultować; młodzi ludzie będą też mogli korzystać z infrastruktury wydziałów naszych uczelni” – powiedział PAP dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UAM prof. Jerzy Kaczorowski.
Jak dodał, pomysłodawcom przedsięwzięcia zależy na konsolidacji środowiska informatycznego akademickiego Poznania.
„Ta umowa to deklaracja współpracy środowisk matematyków i informatyków skupionych na poznańskich uniwersytetach i Politechnice Poznańskiej. Zamiast z sobą konkurować – postanowiliśmy działać wspólnie. To element tworzenia klimatu sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości i branży IT w naszym regionie” – podkreślił prof. Kaczorowski.

Na razie twórcy spółki nie chcą ujawniać, na jakie granty będą mogli liczyć zwycięzcy konkursów. Środki na ten cel mają pochodzić z funduszy unijnych.
Poza poznańskimi uczelniami, wsparcia nowemu przedsięwzięciu udzieliły: poznański oddział Polskiej Akademii Nauk oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

 

PAP – Nauka w Polsce rpo/ agt/

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.