Skip to content Skip to footer

Para na swoim – Explorer 2XS od Globe-Traveller

W Warszawskim Centrum Caravaningu zaprezentowano kampervana Explorer 2XS polskiej marki Globe-Traveller. Jest to pierwszy w Polsce dwuosobowy kamper i odpowiedź na rosnące zainteresowanie caravaningiem wśród par.


Kampery w ciągu ostatnich dwóch lat stały się jednym z kluczowych środków transportu podczas podróżowania, niewątpliwe za sprawą pandemii. Ta jednak spowodowała, nie tylko rosnące bardzo dynamicznie grono miłośników takiej turystyki, ale również poszukiwania nowych rozwiązań, które zastąpią nam nie tylko pokój hotelowy, ale również dom, spa, samochód, miejsce pracy. I to niezależnie od lokalizacji czy pory roku. O rosnącej popularności caravaningu mówią same za siebie liczby. – Rok do roku liczba rejestracji nowych kamperów podwoiła się. W 2021 była na poziomie 2242 szt. wobec 1076 szt. w 2020 r. Podejrzewamy, że trend wzrostowy utrzyma się. Na fali pandemii caravaning w Polsce stał się bardzo popularny, i o ile COVID w końcu przeminie, to moda na niezależność i komfort zostanie z nami już na zawsze – mówi Dariusz Wawrzyniak, prezes Stowarzyszenia Polska Grupa Caravaningowa.


Explorer 2XS to pierwszy zbudowany kamper w Polsce z przeznaczeniem dla dwóch osób. Od fazy projektowej po zabudowę został stworzony przez rodzimych inżynierów, których celem była optymalizacja powierzchni przy zachowaniu najwyższych światowych standardów jakości. Wprowadzili szereg innowacji, by mimo niewielkich rozmiarów pojazd był komfortowy i zapewniał dużą przestrzeń dla podróżujących. – Zależało nam bardzo, aby samochód był nie tylko krótki i niewysoki, ale też maksymalnie duży w środku. Chcieliśmy też, aby można go było użytkować cały rok, nawet zimą. Dlatego Explorer 2XS, jak wszystkie nasze kampery, ma podwójną podłogę i innowacyjne rozwiązania wentylacyjne, które zapewniają ciepło zimą i rześki chłód latem” – mówi Mariusz Trela z Globe-Traveller, nadzorujący prace konstrukcyjne.

Mały o wielkim wnętrzu
Co wyróżnia 2XS? Bardzo duża przestrzeń wewnątrz przy niewielkich rozmiarach zewnętrznych. Do tego innowacyjne rozwiązania, elegancja i materiały najwyższej jakości. Cała konstrukcja została oparta na bazie Peugeota Boxera L3H3. Auto ma długość 599 cm (długość tradycyjnego minivana), wysokość 280 cm, a szerokość to 195 cm. Wewnątrz wysokość auta z kolei wynosi 195 cm, co zapewnia komfort także tym wysokim miłośnikom caravaningu. Prezentowany model był wyposażony w silnik o pojemności 2,2 l. i mocy 165 KM z manualną, 6-o stopniową skrzynią biegów. Zabudowa Explorera 2XS jest wykonana z bardzo lekkich, a równocześnie bardzo wytrzymałych materiałów, dzięki czemu pojazd w gotowości do jazdy waży jedynie 3020 kg. Oznacza to, że mamy prawie półtony na załadowanie odpowiedniej ilości bagażu i sprzętów, by móc wyruszyć w podróż nawet na kilka miesięcy.

Polscy projektanci postawili przed sobą bardzo trudne zadanie, bowiem od początku prac, chcieli użytkownikom zapewnić maksymalną przestrzeń wewnątrz zabudowy. Wewnątrz auta mamy wszystko czego spodziewamy się po pełnowymiarowym kamperze – lodówkę, toaletę z prysznicem i umywalką, przestrzeń jadalną, sypialnię czy część załadunkową, a nawet… lodówkę na wino. Wszystkie elementy związane ze sprawnym funkcjonowaniem pojazdy umieszczono pod podłogą. Dzięki zastosowaniu właśnie podwójnej podłogi, mamy dodatkową przestrzeń bagażową. Do dyspozycji mamy również część sypialną z materacem 120×200 cm i regulowanym zagłówkiem łózka.

Wśród elementów, które stanowią opcje wyposażenia dodatkowego znajdują się tu np. maxxfan, czyli wyjątkowe połączenie wentylatora, nawiewu i okna dachowego, prysznic zewnętrzny, monitor poboru energii oraz moduł umożliwiający sterowanie systemem elektrycznym poprzez wifi. Gratkę dla miłośników kina stanowi telewizor, który został zamontowany w taki sposób, aby można go było oglądać zarówno z łóżka, jak i z foteli kierowcy i pasażera. Całość wspomagana jest panelami fotowoltaicznymi.

Pojazd jest przystosowany do podróżowania przez cały rok. Instalacja gazowa oraz odpowiednia izolacja w zabudowie i markizy zapewnią komfortowe i odpowiednie temperatury i zimą i latem.

Cena modelu zaczyna się od 326.500 zł brutto wliczając 18,6% akcyzy oraz 23% VAT.

Firma Globe-Traveller, należy Grupy Zasada, od 2009 roku produkuje kampery na polski, ale przede wszystkim na europejski rynek. Pojazdy są produkowane w dwóch mazowieckich fabrykach: w Makowie Mazowieckim i w Karczewie przy zachowaniu najwyższych standardów i przy użyciu materiałów premium. O jakości campervanów Globe-Traveller świadczą liczne europejskie nagrody za projekty, wykonania i innowacyjne rozwiązania.

Glob-Traveller XS2 to dwunasty model w aktualnej ofercie firmy. W Polsce dostępny jest u dwóch dealerów: w krakowskim Elcampie i w Warszawskim Centrum Caravaningu, oraz w 18 europejskich salonach caravaningowych.

fot: Producent

Show CommentsClose Comments

Leave a comment

0.0/5