AutoMotoNews

Od 100 dolarów do 2,5 miliarda przychodów – Holding 1 wśród firm trzydziestolecia

Holding 1, jako jedyny podmiot działający w branży motoryzacyjnej, został wybrany do ekskluzywnego grona firm trzydziestolecia polskiej przedsiębiorczości. Nagrody otrzymali przedsiębiorcy, którzy wraz z nastaniem wolności gospodarczej najlepiej wykorzystali nowe możliwości rozwoju i skali działania – uzasadniła kapituła konkursu. Nagrodzone firmy poznaliśmy podczas kongresu „XXX lat polskiej przedsiębiorczości”.

Holding 1 współtworzą m.in. dealerskie Grupy PGD oraz IP, a także działające w obszarze najmu i carsharingu – Express oraz Traficar.

– Przez ostatnie lata dokonali państwo ogromnego wysiłku, aby znaleźć nowe sposoby działania i nowe rynki. Warto utrwalać dobry stereotyp, że Polak to przedsiębiorca – powiedziała, gratulując laureatom, Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Rzeczpospolitej, podkreślił spektakularność sukcesu przedsiębiorstw, które rozkwitły w trzydziestoleciu. – Udowodniły one, że startując bez kapitału, bez biznesowej wiedzy, można w ciągu trzech dekad zbudować firmy, które dzisiaj są w stanie konkurować z globalnymi gigantami i to nie tylko na krajowym rynku.

Wyboru laureatów dokonała Kapituła Orłów Rzeczpospolitej po przeanalizowaniu danych 120 firm. Wraz z Holdingiem 1, tytułami „Firmy Trzydziestolecia” uhonorowane zostały między innymi tak znane marki jak choćby Aflofarm, Ochnik czy Ziaja. Dyplom honorowy dla Holdingu 1 odebrali jego założyciele – Jacek Drogosz i Adam Pietkiewicz.

Trzydziestoletnia biznesowa droga Holdingu 1 – od 100 dolarów kapitału założycielskiego do 2 miliardów 657 milionów złotych przychodów ze sprzedaży i 125 miejsca na liście największych firm Rzeczpospolitej w 2018 roku – dobitnie potwierdza głębokość zmian polskiej przedsiębiorczości.

Pierwsza, działająca do dziś spółka Holdingu powstała 12 września 1989 roku, w dniu powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Jej kapitał założycielski wynosił milion ówczesnych (jeszcze niedenominowanych) złotych, stanowiących równowartość około 100 dolarów.

Spółka, jak to w tamtych czasach, została powołana z przepisaniem całego PKD do aktu notarialnego; była firmą produkcyjno-handlowo-usługową, zajmującą się wszystkim. Była to częsta praktyka nowych biznesmenów, którzy nie wiedzieli jeszcze zbyt dobrze, czym się będą zajmować.

Założyciele Holdingu 1 postawili na handel odzieżą i sprzętem elektronicznym. Szybko jednak przestawili się na motoryzację. Gdy z wizytacją do pierwszego saloniku, o powierzchni 60 metrów kwadratowych, przyjechał z Kolonii jeden z prezesów Forda, roześmiał się i powiedział – „Mickey Mouse Showroom”. Dwa lata później już się nie śmiał. Kiedy w 1993 r. z tego salonu wyjechało 600 samochodów, przyznał, że jest to bezapelacyjnie największa sprzedaż Fordów z metra kwadratowego w Europie.

Dziś, w trzydziestą rocznicę początku systemowej transformacji ustrojowej w Polsce, powstała w 1989 roku spółka, wchodzi w skład Holdingu 1 – grupy kapitałowej działającej w obszarach motoryzacyjnym, mobilności, budownictwa mieszkaniowego oraz biurowego, której zeszłoroczne przychody ze sprzedaży przekroczyły 2 657 mln zł, a średnia zatrudnienia w 2018 r. wyniosła 1387 osób.

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.