Geralt z Rivii, bohater sagi o Wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego za sprawą gier i serialu stał nie tylko dobrem narodowym, ale też głównym towarem eksportowym, o którym mówi cały świat. Nie bez przyczyny powstały unikatowe monety wybite w Mennicy Gdańskiej, które stanowią swoiste zwieńczenie dla fanów sagi i kolekcjonerów monet.
Niskonakładowa kolekcja powstała w ścisłej współpracy z samym Andrzejem Sapkowskim. Kolekcję otwiera moneta 2 uncjowa, którą wyprodukowano jedynie w ilości 2000 sztuk. Moneta to „Ostatnie Życzenie”, które nawiązuje do opowiadania Sapkowskiego, będącego wstępem do całego cyklu. Moneta wybita jest z 62,2 gramów srebra próby 999. Rewers monety przedstawia walczącego Geralta, który wraz z Yennefer próbuje uratować swojego kompana Jaskra, owładniętego zaklęciem Dżina. Każdy szczegół rewersu jest znakomicie widoczny dzięki bardzo wysokiemu reliefowi, który wynosi aż 3 mm.
Uwagę zwracają również dodatki. Najważniejszy miecz Wiedźmina został platerowany czystym złotem. Yennefer z kolei otrzymała kolorową kulę wydrukowaną w drukarce 3D.
Awers zdobią ornamenty zamku w Cintrze, jego główna sala oraz atrybuty Geralta: miecze i symbol wilka. Na szczególną uwagę zasługuje również opakowanie, w którym otrzymujemy monetę, bowiem, zostało zaprojektowane właśnie z okazji bicia kolekcjonerskich monet Wiedźmina. Drewniana szkatułka otrzymała emblemat Geralta – Wilka, zaprojektowanego przez pracownika Mennicy Gdańskiej – Bartosza Trzonka.
Ostatnie życzenie – 1 kg srebra
Monetą wspierającą jest imponująca moneta o wadze 1 kilograma, z rytem nawiązującym do powieści „Ostatnie życzenie”, w której to Jeż z Erlenwaldu ogłasza królowej Cintry Calanthe, że chce wziąć za żonę jej córkę Pavettę. Moneta o średnicy 100 mm została wykonana z 1 kg srebra najwyższej próby, stanowi perfekcyjne wsparcie dla monety dwu uncjowej. Ta moneta również może poszczycić się wysokim reliefem. Ciekawym dodatkiem w tej wersji są umieszczone w okiennicach dwa agaty imitujące zamkowe okno. Nakład monety kilogramowej jest ograniczony jedynie do 200 sztuk.
Mennica Gdańska, producent kolekcji planuje stworzyć łącznie 8 monet – każda poświęcona będzie kolejnej książce z sagi o Wiedźminie. Co roku kolekcjonerzy będą mogli wzbogacić swoją kolekcję o jedną monetę dwu uncjową i jedną kilogramową. Na każdej z monet widoczny jest również wizerunek Królowej Elżbiety II, nie bez powodu. Monety bowiem są są prawnymi środkami płatniczymi na wyspie Niue.
Moneta dwu uncjowa do końca stycznia kosztuje 1399 zł (cena regularna 1600 zł), zaś moneta kilogramowa 13 999 zł (cena regularna 16000 zł).
Inwestycje, które pozwalają zarobić
Rynek numizmatyczny i monet kolekcjonerskich przeżywa obecnie boom na całym świecie. Nie jest on szczególnie uzależniony od wahań indeksów na giełdach światowych czy atmosfery politycznej. Co ciekawe, nie jest też specjalnie uzależniony od giełdowej wartości kruszcu, z której jest wykonana moneta, bowiem stanowi ona wartość samą w sobie jako przedmiot kolekcjonerski. Monety kolekcjonerskie oraz numizmaty pozwalają kolekcjonerom zarobić, nawet w dość krótkim terminie, bowiem rynek charakteryzuje się stabilnością i małymi wahaniami.
Musi być spełnionych jednak kilka warunków:
– monety muszą pochodzić z niskonakładowych kolekcji
– szczycić się najwyższą jakością wykonania
– warto zadbać o sposób przechowywania monet
– brak uszkodzeń na monecie
Kolekcja Mennicy Gdańskiej to nie tylko zatem gratka dla kolekcjonerów, ale również dla inwestorów. Spełnia bowiem warunki, stawiane przez inwestorów i kolekcjonerów. Jest to przede wszystkim bardzo nisko nakład, wykonana w jednej z 3 najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie, są pierwszymi monetami z wizerunkiem Wiedźmina i prawdopodobnie jedynymi, gdyż Andrzej Sapkowski dał Mennicy Gdańskiej wyłączność na bicie wizerunku Geralta.