Skip to content Skip to footer

Noc strzelających korków, czyli lista najdroższych szampanów świata

Przed nami noc sylwestrowa, zatem niemal każdy z nas stanie przed wyborem najlepszego Szampana, który jest od lat nierozerwalnym elementem tego szczególnego dnia, właściwie nocy. Dlatego postanowiliśmy przedstawić Wam listę 10 najdroższych szampanów świata.

Nie braliśmy jednak pod uwagę unikatowych egzemplarzy limitowanych edycji w diamentowo-złotych butelkach, bowiem spektrum cen podczas aukcji często przekracza nie tylko faktyczną wartość samego trunku, ale przede wszystkim ludzkie pojęcie. Jest jedynie odzwierciedleniem próżności najbogatszych tego świata.

Przedstawiamy, zatem listę Szampanów, które są powszechnie dostępne. W zestawieniu, jak co roku, prym wiodą trunki ze stajni LVMH, Krug oraz Dom Pérignon.


1. Boërl & Kroff Brut – Szampan powstający z wyselekcjonowanych winogron pochodzących z trzech małych winnic, których powierzchnia nie przekracza 1 ha. Powstał, aby zadowolić wszystkie podniebienia. Butelka ma pojemność 1,5 litra, zaś średnia cena wynosi 10 176 zł.

2. Krug Clos d’Ambonnay – lider z zeszłego roku, z legendarnej winnicy Kruga. Produkowany ze szczepu Pinot Noir, uwielbiany przez miłośników tego szlachetnego trunku. Powierzchnia pól winogronowych nie przekracza 0,65 ha. Ceniony za smak, nie za historię, bowiem produkowany jest od czterech lat. Średnia cena 8601 zł. Pojemność 750 ml.

3. Boërl & Kroff Rosé A – blend ze szczepów Pinot Meunier i Pinot Noir, podobnie jak najdroższy kuzyn, dostępny jest w 1,5 litrowych butelkach. Producent zadbał również o Klientów z mniej zasobnymi portfelami, gdzie trunek oznaczony jest „B” i „C”. Za standardową butelkę 750 ml serii A musimy się liczyć ze średnimi kosztami na poziomie 7655 zł.


Dom Pérignon Plénitude 3 Brut – legendarny Szampan, od lat znajdujący się na liście zarówno najdroższych i najlepszych Szampanów świata, pochodzący z winnic mnicha Perignon, powszechnie uważanego za twórcę szampana. Seria Plénitude 3 to trunki leżakujące ok. 30 lat, dlatego cena nie powinna być zaskoczeniem na poziomie 5750 zł. Butelka standardowa 750 ml.

Dom Pérignon Plénitude 3 Rosé – kolejny trunek Dom Perignon, tym razem debiutant na liście najdroższych szampanów świata. Mimo bardzo wysokiej noty oraz ceny, nie znalazł się wcześniej na liście z uwagi na bardzo ograniczoną dostępność. Średnia cena cena to 5700 zł

Dom Pérignon Œnothèque Rosé – najbardziej legendarny i pierwotny smak szampana. Niezłomnie od lat na wszystkich listach „Naj”, bowiem receptura jest niezmieniana od początku historii szampana. Cena od lat niezmienna na średnim poziomie 3820 zł

Krug Clos du Mesnil – wino typu blanc de blancs wytwarzane ze specjalnego szczepu Chardonnay zasadzonego już w 1698 roku, który otoczony jest murem, co niewątpliwie wpływa na nasłonecznienie i napowietrzenie winogron. Średnia cena za butelkę 3660 zł.

Dom Pérignon Reserve de L’Abbaye – jeden z wielkiej piątki Dom Perignon, od lat goszczący na listach najdroższych szampanów świata.  Jeden z najchętniej kupowanych blendów ze stajni Dom Perignon. Średnia cena za butelkę to 3440 zł

Dom Pérignon Plénitude 2 Rosé – ostatni blend ze stajni Dom Perignon na niniejszej liście. Liczba dwa oznacza 20 letni okres leżakowania. Co ciekawe, jest Szampan, który przez krytyków oraz konsumentów coraz bardziej doceniany, dlatego też jego cena co roku jest wyższa. Obecnie średnia cena za butelkę wynosi 2870 zł

Bollinger Vieilles Vignes Française Blanc de Noirs – uwielbiany przez gwiazdy I superbohaterów Brut wyprodukowany ze szczepu Pinot Noir. Uważany za flagowy produkt Bollingera. Średnia cena za butelkę 2760 zł.

Ciekawostki

Najdroższym Szampanem świata jest Gout de Diamants (w wolnym tłumaczeniu Smak Diamentów) to blend stworzony z wyselekcjonowanych szczepów Grand Gru Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier. Sam trunek nie ma szczególnej historii, został stworzony przez brytyjskiego milionera i showmana Alexandra Amosu. Mimo, że smak szampana jest ceniony to jego cena opiera się na opakowaniu, bowiem wykonane jest z kryształów Svarowskiego, zaś etykieta wykonana jest ze złota. Show musi być, więc cena to 1,2 mln funtów, czyli 5 640 000 zł.


Cenione jednak bardziej za historię niż za walory smakowe są szampany Heidseick rocznik 1907, których ceny za pojedynczą butelkę nie schodzą poniżej 950 tys zł. Dlaczego za historię? Pochodzą one z wraku spoczywającego na dnie Bałtyku, z którego wydobyto w 1997 roku 200 butelek. Podobną historię podzieliło 167 butelek nieistniejącej winnicy Juglar, które wydobyto z wraku w pobliżu Finlandii. Ceny Juglar za butelkę na aukcjach zaczynają się od 125 000 zł.


na podstawie: wine-seracher.com
Show CommentsClose Comments

Leave a comment