Skip to content Skip to footer

Najważniejsze pierwiastki dla skóry: krzem i siarka.

Do najważniejszych pierwiastków kondycjonujących naszą skórę zalicza się tytułowy krzem i siarkę. Oczywiście to nie jedyni zbawiciele. Pozostałe biopierwiastki to cynk, miedź, wapń, magnez, mangan, żelazo czy molibden. W wielkim skrócie ich zadaniem jest działać na skórę regenerująco, przeciwutleniająco i przeciwzapalnie.

Jak i na co działa krzem?
Krzem uczestniczy w biosyntezie kolagenu, wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, przyspiesza procesy gojenia, działa sebostatycznie oraz wzmacnia włosy. 

Krzem w kosmetykach
W kosmetykach najczęściej stosowany jest w postaci nieorganicznej, rozpuszczalnej w wodzie, dobrze przyswajalnej krzemionki oraz krzemoorganicznych silikonów. Cennym źródłem krzemu są glony i ekstrakty roślinne ze skrzypu polnego, pokrzywy, mniszka lekarskiego, rdestu ptasiego, perzu pospolitego.

Na etykietach kremów w składzie, których krzem odgrywa główne skrzypce możesz spotkać m.in. takie deklaracje marketingowe:

Krem działa łagodząco na istniejące zmiany trądzikowe i zapobiega powstawaniu nowych”

“To doskonały produkt dla osób z problemami skórnymi takimi jak trądzik, grzybica, łuszczyca, cellulit”

“Produkt polecany osobom uskarżającym się na wypadanie włosów,  łamliwość paznokci oraz trudno gojące się rany. Krzem zawarty w balsamie ma ogólne zastosowanie w kosmetologii: silnie ujędrnia i uelastycznia skórę, wzmacnia cebulki włosów, odżywia paznokcie, redukuje zmarszczki”

“Szampon zawiera cenny, naturalny wyciąg skrzypu polnego. Roślina ta wyróżnia się wysoką zawartością krzemionki, która działa na włosy wzmacniająco”.

Jak i na co działa siarka?
Siarka pomaga w usuwaniu toksycznych produktów przemiany materii, jest ważnym składnikiem białek, enzymów, hormonów, m.in. insuliny. Wchodzi w skład skóry, paznokci, włosów.

Siarka w kosmetykach
W kosmetykach wykazuje działanie keratoplastyczne, czyli usuwa nadmiernie zrogowaciały naskórek. Ponadto działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Wpływa hamująco na nadmierne wydzielanie sebum (łojotok) . Chętnie wykorzystywana jest jako składnik całych serii do skóry trądzikowej, a także do cery z trądzikiem różowatym. Źródłem organicznej siarki mogą być wyciągi z rukwi, rzeżuchy, nasturcji, czarnej rzepy i rzodkwi.

Paulina Barczak – Pebelle

Na etykietach kremów w składzie, których to siarka odgrywa główną rolę, możesz spotkać m.in. takie deklaracje marketingowe:

„Antytrądzikowa maseczka przeznaczona do skóry z tendencją do trądziku i łojotoku. Szczególnie polecana w okresie dojrzewania, ponieważ reguluje wydzielanie sebum oraz regeneruje naskórek. Specjalnie dobrany zestaw składników aktywnych oczyszcza i zwęża pory, delikatnie złuszcza naskórek oraz wygładza i matuje skórę. Właściwości: reguluje pracę gruczołów łojowych, zwęża i oczyszcza pory, dotlenia, matuje i regeneruje skórę”

„Baza idealna do cery tłustej i mieszanej. Wygładza skórę, niweluje uczucie tłustości, nadając jej miękkie i matowe wykończenie”

„Mydło przeznaczone jest do codziennej pielęgnacji cery tłustej z tendencją do wyprysków i łojotoku. Polecane szczególnie w wieku dojrzewania do pielęgnacji skóry twarzy, pleców, ramion i dekoltu. Produkt przebadany dermatologicznie. Działanie: Dzięki specjalnym właściwościom siarki mydło ma działanie antybakteryjne i przeciwłojotokowe. Nie podrażnia, nie uczula. Mydło może być stosowane jako preparat uzupełniający kurację przeciwłojotokową skóry głowy i włosów”.

Piramida Higieny Ciała według Pebelle

Skóra jest naszym największym narządem, narażonym na działanie czynników zewnętrznych, stąd dbałość o właściwy dobór produktów ją pielęgnujących jest tak istotna. Jednak jako organ ludzki chroniący pozostałe narządy, wymaga szczególnej troski “od wewnątrz”. W związku z tym zachęcam skupić się przede wszystkim na odpowiednim do masy ciała nawodnieniu, pamiętając o odpowiednich produktach bogatych w minerały. Zarówno w temacie wód mineralnych, jak i racjonalnego żywienia. Szczególnie osobom czynnie uprawiającym sport.

Bibliografia
Paulina Barczak (2012) “Pierwiastki w kosmetykach: krzem i siarka”; praca dyplomowa pod kierunkiem dr hab. inż. Anny Herman

Show CommentsClose Comments

Leave a comment

0.0/5