AutoMoto

Najszybsze Audi teraz jeszcze mocniejsze: szeroko zakrojone odświeżenie Audi R8

„Zrodzony na torze, zbudowany z myślą o poruszaniu się po drogach publicznych”. Po światowej premierze Audi R8 LMS GT3, która miała miejsce na Paryskim Salonie Samochodowym 2018, przyszedł czas na odświeżenie modelu produkowanego seryjnie. Oprócz bardziej sportowego wyglądu, Audi R8 w wersjach Coupé i Spyder ma teraz jeszcze mocniejsze jednostki napędowe. Nowy model wejdzie do sprzedaży w pierwszych miesiącach roku 2019.


 

„Model R8 ma w Audi wyjątkową pozycję – pod każdym względem” mówi Michael-Julius Renz, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH. „Teraz R8 jest jeszcze mocniejsze i jeszcze szybsze” – dodaje Oliver Hoffmann, dyrektor techniczny Audi Sport GmbH. „Sporty motorowe są istotną częścią naszego DNA. Około 50 procent podzespołów tego auta jest identycznych jak w modelu R8 LMS GT3, a odnosząc się do R8 LMS GT4, to odsetek ten wynosi nawet 60 procent. Żaden inny z naszych samochodów nie jest tak mocno związany ze sportem motorowym, jak nowe Audi R8.”

Jeszcze mocniejsze: jednostki napędowe

Błyskawiczne reakcje, szybkie wchodzenie na najwyższe obroty i niepowtarzalny dźwięk – sercem Audi R8 jest wolnossący silnik V10, dostępny tu w dwóch wersjach. Niemal identyczna technika napędu w R8 LMS GT3 i w R8 LMS GT4 dobrze się sprawuje na torach wyścigowych. Jednostka napędowa V10, produkowana w fabryce w Győr, jest bardzo kompaktowa. Osobna chłodnica kontroluje temperaturę oleju silnikowego zasysanego z suchej miski. Zasada ta została przejęta ze sportów motorowych. Pozwala ona na przyjęcie bardzo niskiej pozycji montażowej silnika, co z kolei wpływa na niski środek ciężkości pojazdu. Moduł pomp charakteryzuje się kilkoma stopniami zasysania i zapewnia odpowiednie smarowanie w każdych warunkach – nawet w przypadku możliwego do osiągnięcia w nowym R8 przyspieszenia bocznego rzędu 1,5 g. Obie benzynowe wersje silnikowe wyposażone są w filtr cząstek stałych.

 

Wysoka precyzja: zawieszenie

Modyfikacje, które zaszły w zawieszeniu nowego modelu, wpłynęły na stabilność i precyzję prowadzenia. Wspomaganie – zarówno w przypadku dynamicznego układu kierowniczego, jak i w przypadku układu elektromechanicznego – zostało zestrojone na nowo. Reakcje układu i informacje zwrotne płynące z nawierzchni są jeszcze bardziej precyzyjne w całym zakresie prędkości.

W zależności od wybranej jednostki napędowej, do gamy trybów systemu Audi drive select zostały dodane trzy nowe: jazda po nawierzchni suchej (dry), po nawierzchni mokrej (wet) i po śniegu (snow). Tryby te dostosowują parametry dynamiczne pojazdu do warunków przyczepności nawierzchni. Dzięki ulepszonemu systemowi stabilizacji toru jazdy ESC, ten topowy model rodem z Ingolstadt z prędkości 100 km/h aż do całkowitego zatrzymania hamuje o 1,5 metra krócej niż jego poprzednik. Droga hamowania z prędkości 200 km/h jest nawet o 5 metrów krótsza, obie zależą jednak ściśle od warunków zewnętrznych.

Standardowo, nowe Audi R8 wyposażone jest w felgi 19-calowe. Bardzo lekkie felgi 20-calowe w dynamicznej stylistyce pięciu położonych obok siebie liter V, z nowymi letnimi i sportowymi oponami zapewniającymi jeszcze bardziej precyzyjne prowadzenie, dostępne są opcjonalnie. Alternatywą dla standardowych, stalowych tarczy hamulcowych są dostępne na życzenie tarcze ceramiczne. Stabilizator w przodzie samochodu może być opcjonalnie wykonany z tworzyw wzmacnianych włóknem węglowym (CFK) i z aluminium, co obniża masę pojazdu o około 2 kilogramy.

 

Ostrzejsza i bardziej zwarta: stylistyka

Niezwykły charakter nowego R8 jest teraz jeszcze bardziej wyrazisty – również wizualnie. Osłona chłodnicy Singleframe jest teraz szersza i bardziej płaska. Duże wloty powietrza podzielono pionowo. Płytkie przetłoczenia w masce silnika przywodzą na myśl ikonę marki – model Audi Ur-quattro. Nowy splitter w przodzie pojazdu, podobnie jak bardzo nisko zamontowana kratka wentylacyjna w tyle, jest teraz znacznie szerszy. Kratka w tyle jakby otacza unoszący się ku górze dyfuzor. Wszystkie te detale podkreślają sportowy wygląd nowego Audi R8. Filtr powietrza, znajdujący się w przedziale silnikowym, przykryty jest teraz nową, trzyczęściową pokrywą. Pokrywa może być wedle życzenia zrobiona z tworzywa sztucznego lub z włókna węglowego.

Klienci zamawiający nowe R8 wybrać mogą jeden z trzech pakietów zewnętrznych, zależnych od wersji silnikowej. Wszystkie trzy pakiety dodają dodatkowych szczegółów stylistycznych do splittera, listew bocznych i do dyfuzora. Na życzenie klienta cztery pierścienie w logo i inne znaki Audi mogą być pomalowane na błyszczącą czerń. Do gamy kolorystycznej dodano dwa nowe lakiery: szary Kemora i niebieski Ascari. Pakiety z serii Audi exclusive dają kupującym dodatkową możliwość spersonalizowania swego nowego Audi R8 zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

źd: informacja prasowa

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.