AutoMotoLudziePrezentacjeSylwetki

I nie mów, że to niemożliwe…

Firma Peugeot Polska zaprezentowała pierwszy w Polsce samochód przystosowany do kierowania przez osobę z czterokończynowym porażeniem.

Peugeot Polska od 2011 roku prowadzi specjalny program Peugeot bez Barier, którego założeniem jest poprawa mobilności osób z niepełnosprawnością. W ramach programu Peugeot bez Barier marka proponuje preferencyjne warunki na wybrane samochody przystosowane do potrzeb zarówno kierowców, jak i pasażerów z niepełnosprawnością. Oferuje pomoc w dostosowaniu samochodu do własnych potrzeb, doradztwo oraz formalną pomoc w uzyskaniu dofinansowania na jego zakup. Peugeot Polska postanowiła pójść o krok dalej i zaangażowała się w bezprecedensowy w Polsce projekt adaptacji samochodu dla osoby z czterokończynowym porażeniem. Projekt powstał na potrzeby konkretnej osoby – Mateusza Puszkarskiego, ale od początku jego podstawowym założeniem było promowanie rozwiązania mogącego zmienić życie również tych osób, które dotknięte są niepełnosprawnością w stopniu, który wydaje się uniemożliwiać im zostanie kierowcą. W myśl idei Peugeot bez Barier marka postanowiła udowodnić, że jest to jednak możliwe. W projekt od początku zaangażowały się instytucje pozarządowe od lat działające aktywnie na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością: Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom (SPiNKa) oraz Fundacja Integracja.

Pierwszym etapem projektu było ufundowanie przez Peugeot Polska samochodu bazowego – Peugeot Partnera. Kolejnym – sfinansowanie skomplikowanej adaptacji, której koszt znacznie przekracza 200 tys. złotych. Adaptacja pojazdu została sfinansowana przede wszystkim z funduszu prewencyjnego PZU, ale także środków fundacji PKO Banku Polskiego, zbiórki charytatywnej fundacji K40, darowizn firm i osób prywatnych.

Na adaptację składa się: specjalistyczny system kierowania pojazdem przez osoby z dysfunkcją kończyn górnych i dolnych z użyciem technologii Joyster, czyli sterowania pojazdem za pomocą joysticka, zmiana konstrukcji podłogi, w tym zmiana konfiguracji siedzeń w samochodzie bazowym wraz z przygotowaniem rampy najazdowej z tyłu pojazdu, aby zagwarantować swobodę wjazdu i wyjazdu osobie na wózku inwalidzkim, system bezprzewodowego sterowania ruchem drzwi oraz rampy najazdowej, umożliwiający osobie z niepełnosprawnością poruszającej się na wózku dostęp do samochodu bez pomocy osób trzecich, system bezprzewodowego sterowania kierunkowskazami, sygnałem dźwiękowym  oraz ogrzewaniem i klimatyzacją, system dokowania wózka inwalidzkiego w miejscu kierowcy, zamiennie z fotelem standardowym, system mocowania wózka w przypadku przewożenia osoby z niepełnosprawnością jako pasażera.

Autorem adaptacji jest Zbigniew Zawada z firmy ASDON. Obniżona podłoga została wykonana we współpracy z czeską firmą API, natomiast system Joyster we współpracy z niemiecką firmą KADOMO. Pozostałe elementy zostały wykonane przez firmę ASDON w Polsce.

Ambasadorem rozwiązania zaprezentowanego przez Peugeot Polska będzie Mateusz Puszkarski, który zasiądzie w dostosowanym do jego potrzeb Peugeot Partnerze jako pierwszy w Polsce kierowca z czterokończynowym porażeniem.

Mateusz Puszkarski trenował łyżwiarstwo szybkie od 15 roku życia, był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski, członkiem kadry olimpijskiej, marzył o starcie w Igrzyskach Olimpijskich w Turynie w 2006 roku. Jego błyskotliwą karierę sportową przerwał wypadek. W wyniku nieszczęśliwego skoku do wody doznał urazu kręgosłupa i został częściowo sparaliżowany. Dziś Mateusz ma 33 lata, od 10 jeździ na wózku. Dzięki wyjątkowej determinacji ukończył studia na wydziale prawa i uzyskał dyplom z oceną bardzo dobrą. Obecnie jest aplikantem radcowskim i realizuje pierwsze zlecenia – przystosowany do jego potrzeb samochód umożliwi mu podjęcie pracy na pełen etat. W przyszłości chciałby pracować jako radca prawny lub adwokat, a także prowadzić warsztaty motywacyjne pomagające  innym  podejmować walkę o własne marzenia

Artur Balwisz Author
Absolwent Zespołu Szkół Technicznych przy WSK w Świdniku. Mechanik lotniczy. Ukończył wydział politologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Dziennikarz. W mediach od 1989 roku. Z dziennikarstwem motoryzacyjnym związany od 1996 roku.
×
Artur Balwisz Author
Absolwent Zespołu Szkół Technicznych przy WSK w Świdniku. Mechanik lotniczy. Ukończył wydział politologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Dziennikarz. W mediach od 1989 roku. Z dziennikarstwem motoryzacyjnym związany od 1996 roku.
Latest Posts