AutoMotoNewsPrezentacje

Minimó – nadjeżdża samochód 5G

SEAT kontynuuje realizację strategii dotyczącej miejskiej mikromobilności i prezentuje innowacyjny mikrosamochód − Minimó.


 


Stworzony do jazdy po mieście w pełni elektryczny pojazd łączy zalety motocykla oraz samochodu osobowego i − co ważne −  nie pozostawia śladu węglowego. Wydajne i wymienne baterie oraz niskie koszty ekspoloatacji sprawiają, że jest idealnym rozwiązaniem nie tylko dla mieszkańców współczensych miast, lecz także operatorów carsharingu. Premiera nowego auta miejskiego odbyła się na Mobile World Congress w Barcelonie.


 


Gwałtowny rozwój miast, ograniczania przestrzeni przeznaczonej dla samochodów czy coraz bardziej restrykcyjne przepisy dot. ochrony środowiska to wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć nie tylko mieszkańcy aglomeracji, lecz także operatorzy oferujący usługi carsharingu. Ci drudzy muszą ciągle dostosowywać swój model biznesowy do zmieniającej się rzeczywistości i dostarczać rozwiązania, które będą nie tylko atrakcyjne i wygodne dla użytkowników, lecz także pozwolą generować zyski. SEAT wychodzi na przeciw oczekiwaniom firm wypożyczających samochody na minuty i prezentuje Minimó – pojazd, który ma zrewolucjonizować mikromobilność – powiedział podczas premiery pojazdu Luca de Meo, Prezes SEAT-a.


 


Mikrus Seata połączy zalety motocykla – zwinność i łatwość parkowania, z bezpieczeństwem i komfortem, jakie oferuje samochód osobowy. Mikrosamochód SEAT-a jest w pełni zelektryzowany, bateria ładuje się w kilka minut i pozwala na pokonanie nawet 100 km. Zintegrowany system wymiany baterii uniezależnia pojazd od punktów ładowania aut elektrycznych, dzięki czemu koszty jego eksploatacji w ramach carsharingu mogą spaść nawet o 50%.

Minimó to pierwszy samochód w portfolio SEAT-a, który ma pomóc osiągnąć nowy cel − zmniejszyć powierzchnię zajmowaną przez pojazdy na obszarach miejskich. Przy długości 2,5 m i szerokości 1,24 m, Minimó jest wystarczająco kompaktowy, aby przemierzyć nawet najbardziej zatłoczone ulice i zmieścić się na najmniejszym parkingu – zajmuje powierzchnię zaledwie 3,1 m2. Dla porównania, zwykły samochód osobowy zajmuje drugie tyle – 7,2 m2.W ramach projektu 5G Barcelona, którego celem jest promowanie stolicy Katalonii jako lidera technologii 5G wśród europejskich metropolii, SEAT i Telefónica rozpoczną także pilotażowy test platformy 5G Connected Car.

Artur Balwisz Author
Absolwent Zespołu Szkół Technicznych przy WSK w Świdniku. Mechanik lotniczy. Ukończył wydział politologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Dziennikarz. W mediach od 1989 roku. Z dziennikarstwem motoryzacyjnym związany od 1996 roku.
×
Artur Balwisz Author
Absolwent Zespołu Szkół Technicznych przy WSK w Świdniku. Mechanik lotniczy. Ukończył wydział politologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Dziennikarz. W mediach od 1989 roku. Z dziennikarstwem motoryzacyjnym związany od 1996 roku.
Latest Posts